Válka vědců. O magnetické rezonance, miliardové dotace a čest

Dvojí ministerská kontrola

Válka vědců. O magnetické rezonance, miliardové dotace a čestTÝDENÍK ECHO 1
Domov
Petr Holub
Sdílet:

Tuzemské vědě hrozí, že přijde o pověst vznešené disciplíny zaměřené pouze na odhalování pravdy a na zlepšení dovedností zdejší populace. Rozhodnou o tom výsledky dvou kontrol. První z nich podniká ministerstvo financí na Masarykově univerzitě v Brně, druhou ministerstvo spravedlnosti na pražské ČVUT. Auditoři a právníci prověřují okolnosti nákupu dvou magnetických rezonancí pro ústav CEITEC. Nejde předvídat výsledky kontrol na ministerstvech. Jejich výsledek ale nebude výpovědí jenom o pětimiliardovém projektu CEITEC. Stejný nákupní model mohli akademici využít i při dalších projektech z padesátimiliardového evropského dotačního programu.

Dvě magnetické rezonance byly zakoupeny pro ústav CEITEC, který založili brněnští vědci z Masarykovy univerzity a Vysokého učení technického. Zpočátku nákup probíhal bez problémů. CEITEC popsal výzkumný program pro lidský mozek, který předpokládal využití mimořádně výkonných magnetických rezonancí. Brněnští vědci předpokládali, že největší kvalitu mají přístroje Siemens Magnetom Prisma a jejich volbu potvrdil v říjnu 2013 špičkový neurofyziolog Josef Syka, stejně vyzněly i posudky několika zahraničních expertů. První potíže ve vědecké idyle nastaly, když se o zakázce pro Siemens dozvěděla konkurence. Philips a GE se nechaly slyšet, že dokážou vyrobit stejně dobrý přístroj jako německý koncern, a Philips dokonce podal stížnost na antimonopolní úřad. Stížnost Philipsu však neuspěla. Antimonopolní úřad hned v dubnu 2014 potvrdil, že nákup byl v pořádku.

Spor o brněnské rezonance se opět rozhořel v létě 2014, kdy se do případu vložili politici. Senátorka Alena Dernerová (Severočeši.cz) přišla s novým expertním posudkem, který sepsal znalec zdravotnických přístrojů Lubomír Poušek. Ten srovnal cenu brněnského přístroje Siemens Magnetom Prisma s nabídkou Siemensu v jiné zemi, konkrétně v regionální nemocnici v Mölndalu na okraji švédského Göteborgu. Pouškovi vyšlo, že každý z brněnských přístrojů byl vzhledem k vybavení o osm milionů dražší než göteborská nabídka, a dokonce o 15 milionů dražší než nedávný nákup příbuzného přístroje Magnetom Skyra v Nemocnici Na Homolce. Brněnští vědci Pouškův výsledek neprověřovali a dodnes ho ignorují.

Podrobnosti celého případu si přečtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo.

Sdílet:

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články