Další prolomení svobod. Můžou vám vpadnout do domu
Legislativa omezuje svobody
Hned dva návrhy omezující osobní svobodu řeší v současné době poslanci. A oba mezi nimi vyvolávají velmi bouřlivé diskuze. Prvním je novela, která dává polici pravomoc vstoupit i bez souhlasu soudu nebo státního zástupce do bytu kvůli zabavení legálně držené zbraně. To by ale podle kritiků mohlo vést k šikaně slušných držitelů zbraní a k nelegálním domovním prohlídkám. Živě se řeší i novela zákona o ochraně ovzduší, která mimo jiné počítá s tím, že by úředníci mohli kontrolovat, čím lidé topí ve svých kotlích. Kdo úředníka domů nepustí, tomu může hrozit až padesátitisícová pokuta.
Novela zákona o střelných zbraních a střelivu, která je reakcí na loňskou střelbu v Uherském Brodě, přináší hned několik novinek. Největší spor se ale vede právě o možné prolomení domovní svobody. Policisté by totiž podle návrhu vlády mohli zadržet zbraň například v případě, že se podle nich zdravotní stav jejího legálního majitele změnil do té míry, že by mohl ohrožovat svůj život nebo životy ostatních. Pokud by vlastník na výzvu neodevzdal zbraň dobrovolně, policisté by mohli vstoupit do jeho obydlí. Nepotřebovali by soudní souhlas nebo svolení státního zástupce.
„Domnívám se, že tato změna je bezprecedentním zásahem do soukromí, neboť zde prvně dáváme státním orgánům pravomoc vstupu do obydlí při provedení úkonu ve správním řízení. Riziko vidím zejména v tom, že tato změna bude zneužívána k šikaně slušných a zákona dbalých legálních držitelů zbraní třeba jejich znepřátelenými sousedy,“ staví se proti návrhu třeba poslankyně ODS Jana Černochová.
Podle ní má policie v případě „střílejících šílenců“, které má návrh eliminovat, už dnes dostatečné kompetence, jak jim zbraně zabavit. Stejného názoru je i Daniel Korte z TOP 09. „Nejen že je to plánované populistické opatření zcela zbytečné, ono je navíc nebezpečné tím, že porušuje domovní svobodu. Zneužívá se tu tragická událost k porušování práv občanů,“ řekl deníku ECHO24.cz Korte. A jeho stranický kolega Zdeněk Bezecný upozorňuje, že nejde o první prolomení základních občanských svobod touto vládou.
Zbrojní průkaz na deset let zřejmě zůstane
Černochové se podařilo ve sněmovním výboru pro obranu prosadit vypuštění sporného opatření z novely zákona. Ovšem v bezpečnostním ani ústavně-právním výboru opozice dostatečnou podporu nezískala. O tom, zda bude mít policie právo vstoupit bez souhlasu soudu kvůli zabavení zbraně do obydlí, se tak rozhodne až při konečném hlasování poslanců. To by mohlo přijít už na dubnové schůzi.
Sněmovna možná přistoupí na kompromis. Šéf bezpečnostního výboru Roman Váňa z ČSSD totiž navrhuje, aby do obydlí mohl vstoupit pouze příslušný policejní útvar, kterým je odbor služby pro zbraně a bezpečnostní materiál. To ale podle pravicových poslanců nic neřeší.
Váňa také navrhuje nezkracovat termín platnosti zbrojních průkazů z deseti na pět let a zrušit pravomoc vlády nařídit odevzdání zbraní, střeliva a munice do úschovy nebo omezit (či zakázat) jejich nošení v době ohrožení státu nebo válečného stavu.
Více čtěte: Poslanci odmítají prolomení domovní svobody: Posílí to policii
‚Chtít vychovávat lidi? Ukázka arogance moci‘
Ve čtvrtek se ale ve sněmovně řešila i další norma, která hraničí s prolamováním základních lidských svobod. Jde o vládní novelu zákona o ochraně ovzduší. Ta mimo jiné počítá s pravomocí úředníků kontrolovat, čím lidé topí ve svých kotlích. A pokud by někdo odmítl úředníka pustit k sobě domů, hrozila by mu pokuta až do výše padesáti tisíc korun.
Výbor sice rozhodnutí o návrhu odložil na konec dubna, kontroverze ale vyvolalo prohlášení náměstkyně ministra životního prostředí Bereniky Peštové, že chce resort lidi vychovat k tomu, aby netopili odpadem.
„Skandální vyjádření náměstkyně ministra životního prostředí o tom, že prostřednictvím kontrol kotlů a pokut chtějí úředníci vychovávat lidi, je naprosto nepřijatelná ukázka arogance a zpupnosti moci. Paní náměstkyně i jakýkoliv další úředník nejsou placeni daňovými poplatníky za to, aby je vychovávali. Úředník je placen za to, aby občanům a daňovým poplatníkům poskytoval ze strany státu nezbytný servis a služby. Občan je klient, nikoliv žáček či studentík v rukou úředníků,“ reagoval na slova náměstkyně ekonomický expert ODS Jan Skopeček.
Podle něj jsou pro vládu premiéra Bohuslava Sobotky občané hloupým stádem, které je třeba řídit a vychovávat.