1 TRUMP PROTI NOVINÁŘŮM

Trump připustil, že za hackerskými útoky během voleb stojí Rusko

, , AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Zprávy o kompromitujících materiálech údajně shromažďovaných v Rusku, které přinesla například americká stanice CNN, jsou možná dílem špionážních služeb. Ve středu to prohlásil budoucí prezident USA Donald Trump na první tiskové konferenci po loňských listopadových volbách. Připustil, že za hackerskými útoky během voleb stojí Moskva.

Trump reagoval na zprávy amerických médií, podle nichž na něj ruská rozvědka shromáždila kompromitující materiál osobní i finanční povahy. Podle nepotvrzených informací tajných služeb USA, na které se média odvolávají, chtěla Moskva Trumpa v budoucnu vydírat. Kreml toto obvinění ve středu rozhořčeně popřel.

Trump znovu prohlásil, že publikované informace jsou smyšlené a dala je dohromady skupina jeho „nemocných odpůrců“. Nic takového se podle něj nemělo dostat do novin. „Je to absolutně odporné,“ konstatoval.

Budoucí prezident připustil, že Rusko stálo za hackerskými útoky na USA během voleb, kterých se ale podle něj dopouštějí i jiné země, například Čína. Demokraté na rozdíl od republikánů podle něj nedostatečně chránili své servery před kybernetickými útoky a koledovali si o to.

„Rusko bude mít za mého vedení k USA větší respekt. Hackerství se netýká jenom Ruska, ale také Číny, protože proti tomu nemáme obranu,“ uvedl na konferenci Trump. „Demokratická strana byla otevřená, říkali si o hackerský útok. Mohli mít nějakou obranu jako jsme měli my,“ dodal.

Před trumpovým vystoupením na konferenci postup amerických médií tvrdě odsoudil Trumpův mluvčí Sean Spicer. Kromě zmíněné CNN kritizoval například server Buzzfeed. Právě CNN podporovala otevřeně v předvolebním boji Hillary Clintonovou.

„Fakt, že se CNN a Buzzfeed rozhodli s touto zprávou vyjít na světlo, je myslím smutný výraz toho, že chtějí nahnat nějaké kliky (zvýšit čtenost – pozn. red.),“ uvedl na konferenci Spicer.

Sám Trump pak odmítl na tiskové konferenci dát zpravodaji CNN Jimu Acostovi slovo. „Vy ne, vy ne, vaše organizace je příšerná,“ okřikl Trump novináře, který se ve vzrušené atmosféře zoufale snažil položit otázku. „Nebuďte hrubý, nedovolím vám otázku, vydáváte vymyšlené zprávy,“ řekl Trump. Nešťastný Acosta si ještě stačil postěžovat, že prezident se chová nevhodně.

Trump zmínil i často skloňovanou zeď, kterou během kampaně slíbil postavit na hranicích s Mexikem. „Postavíme tu zeď. Nechci čekat. (Viceprezident) Mike Pence se snaží získat konečný souhlas. Mexiko nám nějakým způsobem (náklady) uhradí,“ zdůraznil několikrát.

‚Mluvím jen s poctivými žurnalisty‘

Řeč se během konference stočila i na takzvané fake news, tedy falešné zprávy. Na dotaz, jak proti nim postupovat Trump odpověděl útokem. „Některá média skutečně zveřejňují falešné zprávy, některá sedí přímo přede mnou. Ale nebudu je jmenovat. (...) Jsou to nečestní lidé, ale musíme se s nimi naučit žít,“ řekl na adresu přítomných novinářů. Později dodal, že mluví jen s „poctivými žurnalisty“.

Prezident se minulý týden seznámil s informací hlavních amerických špionážních agentur o ruském chování a jeho kybernetických útocích. Zda a jak na tyto informace hodlá reagovat, ale zatím veřejnosti nesdělil.

Přízeň ruského prezidenta Vladimira Putina pak budoucí prezident USA nepovažuje za chybu ale spíš za bonus. Vůči Rusku prý nemá žádné závazky. S Ruskou federací ho nespojují žádné smlouvy ani žádné půjčky. V jednání s ruským prezidentem bude prý Trump úspěšnější, než by byla jeho volební soupeřka Hillary Clintonová.

Trump na tiskové konferenci rovněž naznačil, že má v plánu odsloužit ne jedno, ale hned dvě funkční období v úřadu amerického prezidenta. Novinářům řekl, že věci spojené s jeho působením v úřadu zhodnotí „za osm let“.

Střet zájmů prý nehrozí

Tématem tiskové konference byl i případný střet zájmů, který by vzhledem k Trumpovu rozsáhlému majetku mohl hrozit. Trump uvedl, že se od svého rozsáhlého majetku oddělí. Jeho právník podle agentury Reuters řekl, že Trump převede všechna aktiva do fondu, který budou řídit jeho dva synové.

Trump řídil několik hotelů a golfových hřišť po celém světě. Podle právníka, který hovořil se skupinou novinářů s tím, že nebude uvedeno jeho jméno, si chce Trump najmout poradce pro etické záležitosti, aby se vyhnul dalším otázkám o potenciálním konfliktu zájmů mezi jeho podnikáním a vykonáváním prezidentského úřadu.

Právník také sdělil, že veškerý zisk, který bude pocházet ze zahraničí z Trumpových hotelů, bude darován americkému ministerstvu financí.

Trump odejde ze všech pozic v holdingu Trump Organization a na vedení holdingu se přestane podílet i jeho dcera Ivanka. Je manželkou Jareda Kushnera, jehož Trump jmenoval jedním ze svých hlavních poradců.

Úřadu hlavy státu se Trump ujme příští týden, inaugurace proběhne v pátek 20. ledna.

Čtěte také: Tajná schůzka s Rusy v Praze? Kreml prý může kompromitovat Trumpa

Je to naprostá kachna, tajný spis o Trumpovi nemáme, tvrdí Kreml

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.