Proti přání unie: Polský parlament změnil zákon o nejvyšším soudu
Zákon o soudech v Polsku prošel
Dolní komora polského parlamentu, Sejm, dnes schválila kontroverzní zákon o reorganizaci nejvyššího soudu, přestože se jeho návrh stal předmětem široké mezinárodní kritiky, a to i ze strany Evropské komise. Justiční reforma podle jejích odpůrců v Polsku ruší dělbu moci.
Podle listu Gazeta Wyborcza pro přijetí zákona hlasovalo ve 460členném Sejmu 235 poslanců. Proti spornému normativnímu aktu se postavilo 192 zákonodárců, zatímco 23 se hlasování zdrželo. Zákon musí nyní ještě schválit horní komora, Senát, v němž má ale vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) rovněž většinu.
Zbrzdit přijetí sporné reformy může ještě prezident Andrzej Duda. Šéf státu, který vyšel rovněž z PiS, v úterý překvapivě pohrozil, že bude zákon vetovat, pokud se kontroverzní soudní reforma nezmění a nebude přijata jím navržená změna zákona o soudní radě.
„Svobodné Polsko, evropské Polsko,“ skandoval dav ve Varšavě, protestující ve čtvrtek večer proti změnám v polské justici. Opoziční radnice odhadla počet demonstrantů na více než 50.000. Policie, podřízená vládě, odhadla jejich počet na 14.000. Demonstrace se podle televize TVN 24 konaly i v dalších polských městech.
Vládní většina zákon prosadila přes středeční ostré varování EK. Její první místopředseda Frans Timmermans řekl, že poslední návrh změn soudního systému v Polsku výrazným způsobem zvyšuje ohrožení vlády práva v zemi. V této souvislosti upozornil, že se přiblížila chvíle, kdy komise navrhne členským zemím EU, aby rozhodly, že v Polsku jsou závažně a trvale porušovány hodnoty, na nichž je unie založena. Tím by se poprvé v historii otevřela cesta k možnosti potrestat členskou zemi EU odebráním některých hlasovacích práv.
Čtěte také: Babišova komisařka: Demokracii ohrožují Poláci
Před novým zákonem varoval Poláky také šéf Evropské rady a někdejší polský premiér Donald Tusk. Krátce po hlasování v polském parlamentu uvedl v prohlášení, že podřízení polských soudů politické moci výrazným způsobem ohrozí mezinárodní obraz země a přispěje k její marginalizaci v Evropě. O schůzku proto požádal polského prezidenta Andrzeje Dudu, aby s ním o polské krizi a jejích vážných důsledcích pro mezinárodní postavení země diskutoval.