Neobvyklý dar obdrželo muzeum v Osvětimi
Vzpomínka na dcerku
Přeživší vězeňkyně z nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi darovala tamnímu muzeu pár miniaturních dětských botiček, které dostala od jiné Židovky jako talisman pro štěstí. Oznámil to dnes mluvčí osvětimského muzea. Jméno a okolnosti smrti tvůrkyně asi centimetrových pantoflí, vyrobených z kůže, se nedochovaly.
„Byla se mnou Židovka z Německa. Vyhlížela semitsky, měla snědou kůži a smutné oči. Byla manželkou Němce, policisty v Berlíně, a měla dcerku. Dcerka zůstala s mužem, ale ji poslali do tábora. Byla smutná a vyprávěla o dceři a o tom, jak se jí po ní stýská. To ona mi udělala překvapení, vyrobila ty pantoflíčky a řekla, ‚kéž by tě dovedly na svobodu‘,“ zavzpomínala devadesátiletá Batszewa Daganová, která dárek – s nasazením života – přechovávala po 20 měsíců.
„Co se zrodilo v Osvětimi, to musí zůstat v Osvětimi,“ vysvětlila, proč se nakonec rozhodla vzácnou památku darovat právě osvětimskému muzeu. Pantoflíčky převzal z rukou bývalé vězeňkyně ředitel muzea Piotr Cywiński při návštěvě Izraele.
Batszewa Daganová se narodila v polské Lodži jako Izabella Rubinsteinová. Po vypuknutí války se zapojila do odboje, později z ghetta utekla s falešnými doklady do Německa, kde ale byla zatčena a odeslána do Osvětimi.
Po válce emigrovala do Izraele, kde pracovala jako psycholožka a pedagožka. Proslula jako autorka dětských knížek a básní o holokaustu.
Nacisté v Osvětimi zavraždili okolo 1,1 milionu lidí, převážně Židů.
Loni, kdy slavilo 70. výročí osvobození tábora sovětskou armádou, navštívil osvětimské muzeum rekordní počet 1,72 milionu návštěvníků.