1

Česká ekonomika v čele růstu EU. Ženou ji investice

,

Témata: ,

Tuzemská ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí letošního roku podle zpřesněného odhadu ČSÚ mezikvartálně o rovné procento, meziročně o 4,4 procenta. Proti prvnímu čtvrtletí to znamená ještě optimističtější číslo proti prvnímu odhadu +0,9 %, který sám o sobě byl výrazným překvapením. Ekonomové totiž počítali s poklesem o 0,2 %. Česká koruna se v reakci na údaj o HDP posouvá blíže kurzovému závazku ČNB a obchoduje u 27,06 EURCZK. Hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda upozorňuje, že česká ekonomika je druhou nejrychleji rostoucí v EU a třetí mezi zeměmi OECD.

Hrubá přidaná hodnota (HPH) se podle ČSÚ zvýšila meziročně o 3,8 % a mezičtvrtletně o 0,9 %. „Hospodářský růst byl rovnoměrněji rozprostřen mezi všechna odvětví tuzemské ekonomiky. Zpracovatelský průmysl vzrostl meziročně o 7,0 % a v porovnání s prvním čtvrtletím letošního roku o 1,1 %. Meziroční růst stavebnictví dosáhl tempa 3,1 %. Výraznějším tempem rostla i všechna odvětví služeb. Obchod, doprava a ubytování se zvýšily meziročně o 2,8 %, informační a komunikační činnosti o 4,4 % a profesní, vědecké, technické a administrativní činnosti o 5,9 %,“ uvedl ČSÚ.

Na straně poptávky posiluje vliv tvorby kapitálu podporovaný rostoucí spotřebou domácností. „Mezičtvrtletní růst HDP byl z jedné třetiny tažen spotřebou domácností a ze dvou třetin investičními aktivitami. Meziročně byl příspěvek k růstu HDP rozložen rovnoměrněji a k růstu přispíval i zahraniční obchod,“ shrnula zpráva statistiků.

Výdaje na konečnou spotřebu domácností se meziročně zvýšily o 3,1 %. Podobně jako v předchozím čtvrtletí rostly výdaje na zboží dlouhodobé i krátkodobé spotřeby, stejně tak i služby. Mezičtvrtletně se spotřeba domácností zvýšila o 0,7 %. Výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí byly meziročně vyšší o 2,5 % a mezičtvrtletně o 0,5 %.

Investiční aktivita ve druhém čtvrtletí výrazně vzrostla. Tvorba fixního kapitálu byla vyšší meziročně o 5,9 % a mezičtvrtletně o 3,5 %. Na meziročním růstu fixního kapitálu se podílely zejména investice do staveb a infrastruktury, nicméně významně rostly i investice do strojů a zařízení. Změna zásob byla stejně jako v posledních čtvrtletích ovlivněna hlavně rostoucími zásobami materiálu a nedokončené výroby.

Celý článek a více informací z ekonomického světa čtěte na našem partnerském serveru Roklen24.cz.

Přečtěte si také komentář k tématu od Lukáše Kovandy.

Čtěte také: Česko historicky poprvé prodalo dluhopisy za záporný úrok

Česká ekonomika divoce roste. Co na to ČNB?

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.