Oběsit zrádce! řvaly tisíce Slováků na akci proti imigraci
Extremisté v Bratislavě
Několik tisíc zejména mladých lidí přišlo v pátek do Bratislavy na demonstraci proti přílivu uprchlíků do Evropy. Mezi účastníky byly i skupinky Čechů včetně fotbalových fanoušků. Jinou akci v centru slovenské metropole proti nesnášenlivosti podpořilo mnohem méně demonstrantů.
„Jsem šťastný, že jsme se tu sešli v takovém počtu, abychom ubránili Slovensko. V této situaci již nemůžeme ustupovat. Naší morální povinností je postarat se o vlastní děti, o svůj národ, o svůj stát,“ prohlásil z tribuny na protestu pod názvem Stop islamizaci Evropy volební lídr neparlamentní krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Marian Kotleba, jenž byl v posledních krajských volbách zvolen županem (hejtmanem) Banskobystrického kraje.
„Nejsme tu jen proto, abychom zastavili imigranty, ale abychom zastavili i ty, kteří nás ničí z parlamentu a z vlády. Naší povinností je postarat se i o zrádce z parlamentu a vlády,“ řekl Kotleba za potlesku davu lidí, který odpověděl pokřikem „oběsit“. Pravicový radikál Kotleba, který se netají svou přízní k válečnému Slovenskému státu, také kritizoval slovenské poslance Evropského parlamentu za to, že podpořili imigraci.
Photos and videos from anti-immigrant protest in #Bratislava going on right now. Truly terrifying. #Slovakia pic.twitter.com/c0ZMgixDu5
— Jack Thorpe-Baker (@jackthorpebaker)
June 20, 2015
Účastníci demonstrace, první svého druhu na Slovensku od vypuknutí migrační krize v EU, často křičeli „My jsme tu doma!“, „Slovensko Slovákům!“ nebo vulgární hesla vůči Spojeným státům. Organizátoři ohlásili, že demonstraci v budoucnu zopakují.
Slovensko podobně jako Česko, Maďarsko či Polsko odmítlo kvóty na přerozdělování uprchlíků v členských státech EU, slovenští politici ale vyjádřili připravenost Bratislavy pomoci zvládnout migrační krizi na principu dobrovolnosti. „Nemáme práci pro vlastní lidi. Stát nepečuje o vlastní občany, nestaví byty, a my sem chceme dotáhnout cizince?“ uvedl Kotleba v projevu. Slovenská pomoc při řešení migrační vlny by měla podle něj spočívat v tom, že země pošle své vojáky a policisty střežit hranice do Itálie. Kromě Itálie čelí přílivu značného počtu imigrantů v rámci evropské osmadvacítky také Řecko a Maďarsko.
Řečníci během více než hodinu trvajícího shromáždění ve svých projevech kritizovali nejen příliv imigrantů, ale také Evropskou unii a NATO. S projevem vystoupil rovněž místopředseda české Dělnické strany sociální spravedlnosti Jiří Froněk. „Mnoha imigrantů trpí nemocemi, které tu nebyly ani ve středověku,“ prohlásil.
Ještě před začátkem protestu v centru Bratislavy se část demonstrantů shromáždila u hlavního nádraží, odkud se v doprovodu policistů včetně těžkooděnců vydala na pochod na místo protestu. Když lidé procházeli kolem sídla slovenského prezidenta, kde se shromáždily asi dvě stovky účastníků demonstrace proti nesnášenlivosti, někteří účastníci pochodu začali házet do davu svých odpůrců plastové láhve, plechovky či světlice. Oba davy pokřikovaly různá hesla, jejich přímému střetu ale policisté zabránili.
Policie v průběhu demonstrací informovala, že bylo předvedeno deset osob. U několika účastníků protestu policisté našli atrapy výbušnin a takzvané chladné zbraně, mezi které patří například nože. Dva policisté byli zasaženi z davu slzným plynem, podezřelého z útoku policie zadržela.