Město budoucnosti. Vyrůst má na západě Afriky
Nigerijské "Eko Atlantik"
Smělý plán na výstavbu ultramoderního rezidenčního a byznys centra se chystá v nigerijském Lagosu. Projekt Eko Atlantic má znamenat statisíce nových pracovních pozic a jeho tvůrci si od něj slibují vznik nového finančního centra západní Afriky. „Africkému Hongkongu“, jak je výstavbě přezdíváno, prý už v cestě moc nestojí, hotové už jsou například silnice, informují International Business Times. Byť mnozí o smysluplnosti a reálnosti projektu pochybují.
Bývalé nigerijské hlavní město je už nyní finančním centrem země a většina bank a firem má přímo v Lagosu sídlo. I tak je ale v tomto africkém městě stále velmi patrná propast mezi střední a vyšší třídou a těmi, kdo si musí vystačit s tak nízkými částkami, jako je dolar na den.
Africa's answer to Dubai? Step into Nigeria’s dream Eldorado city http://t.co/qIGpCYvWYK pic.twitter.com/GtIFGxmVVr
— CNN International (@cnni)
12. Srpen 2015
I přesto ale autoři projektu chtějí v Lagosu své moderní byznys centrum mít. Cena projektu se odhaduje na několik miliard dolarů a má nabízet ekologické, ekonomické i technologicky vyspělé zázemí. Nové město ve městě se pak má postupem času stát „Hongkongem“ Afriky a nejdůležitějším finančním centrem regionu.
„Této iniciativě nechybí množství pochybovačů a kritiků,“ napsal Gbenga Oduntan z Univerzity v Kentu, který spolu s ostatními analytiky a experty Eko Atlantic hodnotí. „Pravda ale nicméně je, že si Lagos zaslouží své vytoužené Eldorado a ekonomický aspekt Eko Atlantic je zaručen. Jediný problém je, že tyto plány jsou vlastně málo radikální,“ dodal Oduntan s tím, že vytyčené cíle mají mít ambici konkurovat světovým finančnickým centrům jako je Londýn nebo New York.
Eko Atlantic poskytne domov 250 tisícům lidí a dalším 150 tisícům dojíždějícím nabídne pracovní místa. Soustava budov a institucí má vzniknout poblíž lagoské Barbeach a bude se ikonicky tyčit kolem nově vzniklé maríny. Kromě tisíců bytů a prostorů pro firmy se autoři projektu pyšní tím, že bude celý komplex soběstačný co se elektřiny, vody, odpadu, bezpečnosti i dopravy týče.
Projekt je kritizován právě pro obří rozpočet, který je trnem v oku zejména obyvatelům nedalekého slumu Makoko. Ten je pouhých pár kilometrů od místa výstavby Eko Atlantic a jeho obyvatelé z něj nebudou pravděpodobně mít žádný užitek. Nigérie jako nejlidnatější africká země stále hospodářsky roste, zároveň se ale dál zvětšují i rozdíly mezi nejchudšími a bohatými. Dvě třetiny obyvatel žijí v chudobě a nemají stabilní dodávky elektřiny.