Británie je ztracená, bude ještě žadonit o dohodu, libují si v Bruselu

TŘASKAVÁ VYJEDNÁVÁNÍ O BREXITU

Británie je ztracená, bude ještě žadonit o dohodu, libují si v BruseluNOVÉ
Jean-Claude Juncker, předseda Evropské komise. Foto: FOTO: Shutterstock.com.
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Británie? Kompletně ztracená. Bude ještě žadonit o dohodu! Alespoň v to nyní věří vysocí zástupci Evropské komise, napsal britský server The Telegraph. Podle nich znamená brexit pro Spojené království zásadní ztrátu silné pozice pro vyjednávání s EU.

Tlak na Británii, potažmo na premiérku Theresu Mayovou, aby co nejrychleji aktivovala článek 50 a začala jednání o odchodu z EU v průběhu času, značně sílí. Paradoxně, podle respektovaného Telegraphu jsou vysocí úředníci Bruselu stále víc spokojeni s neshodami v nové vládě Mayové.

Ta se nedávno kriticky vyjádřila na adresu Davida Davise, ministra pro brexit, kvůli nekonzistentní strategii, která je v dlouhodobém procesu brexitu uplatňována.

Lídrům Evropské komise také hraje do karet fakt, že Spojené státy, Japonsko a Indie daly na nedávném summitu G20 v čínském Chang-čou jasně najevo, že si žádají naplnění požadavku Bruselu, aby Británie nemohla začít vyjednávání o nezávislém obchodu dřív, než k brexitu skutečně dojde. Naopak ale jiné země jako Nový Zélánd předběžným jednáním jsou vstřícní.

Premiérka Mayová se zavázala, že zmíněný článek 50 aktivuje nejdříve začátkem roku 2017. Je jasné, že už tak sílící tlak stran EU na aktivaci článku by se po případném oddalování počátkem nového roku ještě rapidně zvýšil.

Mayová k ‚prounijním‘ úředníkům: Smiřte se s brexitem

Tento týden navštívil Londýn předseda Evropské rady Donald Tusk, který Mayové připomněl rostoucí netrpělivost států unie s tím, že by Británie měla vyjednávání o odchodu začít tak brzy, jak jen to bude možné.

Britští úředníci nicméně přiznávají, že byrokratická jednání jsou na „míle a míle vzdálena“ od připravenosti začít detailní vyjednávání o brexitu. Zdůrazňují ale, že Evropská komise se svým „teologickým“ přístupem k otázkám jako je volný pohyb osob nesmí dominovat vyjednáváním o brexitu. Od lídrů EU naopak Britové požadují pragmatický přístup.

„Členské státy EU mají na brexit velmi různorodý pohled a názor. Evropská komise to ví a také toho chce využít ve svůj vlastní prospěch, chce tak prosadit své vlastní cíle. Je to velmi riskantní strategie, pravděpodobně bude neúspěšná, a navíc znovu oddálí Jean-Claude Junckera od členských států,“ varovně prohlásil Mujtaba Rahman, ředitel evropského rizikového poradenství.

Čtěte také: Berlín varuje Londýn: Nejednejte o volném obchodu před brexitem

Z brexitu necouvneme, ale nastanou těžké časy, připustila Mayová

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články