4 Válka v Sýrii

Ruská bomba zasáhla školu v Aleppu. Svědci hlásí desítky mrtvých dětí

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Cílem ruského náletu na syrské město Aleppo se stala místní základní škola. Zabito bylo nejméně dvanáct žáků a dalších dvacet lidí je podle organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) těžce zraněno. Počet obětí bude ale zřejmě vyšší, některé zdroje uvádějí až třicet mrtvých, z nichž většinu tvoří děti.

Ruský nálet zasáhl školu v přilehlém městě Aleppa zvané Anjara. Podle SOHR jsou mezi těžce raněnými i děti. Organizace informovala o dvanácti zabitých žácích, podle posledních zpráv od místních zdrojů bude počet obětí v řadách žactva nejspíš ještě vyšší.

Město Aleppo je v držení mnoha opozičních skupin včetně radikální Fronty an-Nusrá, nebo Syrské opoziční koalice. Některé okrajové části jsou ale pod kontrolou vládních sil. Od loňského podzimu je častým náletem ruských bombardérů.

Na sociálních sítích se objevují první záběry z místa útoku. Je na nich například poničená třída, nebo plačící holčička, která je vyděšená z toho, co viděla, když přišla do školy na výuku.

Čtěte také: Nová celebrita v Sýrii: chlapec staví v ruinách nové Aleppo

Rusové, kteří pomáhají vládním silám prezidenta Bašára Asada, v severozápadní Sýrii zintenzivňují nálety. V provincii Idlib mají jen za poslední týden na svědomí přes sto obětí.

Provincii Idlib ovládají převážně syrské opoziční skupiny seskupené v koalici zvané Armáda Fatah, z nichž nejznámější a zřejmě i největší vojenskou organizací je Fronta an-Nusrá napojená na teroristickou organizaci Al-Káida.

Rusko dnes oznámilo, že od začátku roku 2016 stihly jeho vzdušné síly podniknout 311 bojových misí na celkem 1097 „teroristických cílů“ v Sýrii. Západ však Moskvu kritizuje za to, že útočí převážně na povstalecké skupiny, které se nehlásí k radikálnímu islámu, kdežto na tzv. Islámský stát míří jen zlomek náletů.

Čtěte také: Ruská a syrská letadla shazují zakázané kazetové bomby, uvádí HRW

Čtěte také: Drsné srovnání: Sýrie před a po

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.