Teroristický útok v Česku? Ano, jsme cíl, varuje šéf rozvědky
Případ střelby v bruselském Židovském muzeu, při níž předminulý víkend zahynuli čtyři lidé, znepokojuje české tajné služby. Podle šéfa rozvědky Ivo Schwarze se může cílem na vlastní pěst jednajícího teroristy stát i Česká republika. „Osamělí vlci“ totiž podle něj mohou útočit i v zemích, kde se to nečeká a kde nejsou radikálové tolik pod kontrolou.
„Perspektiva Česka jako možného cíle v očích podobných teroristů a šílenců se pravděpodobně zvyšuje,“ řekl ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Ivo Schwarz na pondělním semináři o nových hrozbách terorismu, který v Praze pořádala vysoká škola CEVRO. Dodal, že přítomné zklame, ale kromě této obecné úvahy pochopitelně nesdělí žádné bližší informace – a neupřesnil ani, zda jeho služba vůbec nějaké detaily k možné hrozbě má.
Policie v Marseille v pátek zadržela Francouze arabského původu, který je podezřelý z bruselského vraždění. Jde o Mehdiho Nemmouche, který se zradikalizoval ve vězení, kde se ocitl za loupežné přepadení, a po propuštění odjel loni bojovat do Sýrie. Pak se vrátil do Francie a vraždil při své cestě do Belgie.
Čtěte také:Francouzi zatkli střelce z Bruselu, Kalašnikov měl u sebe
Měl kalašnikov a vše si natáčel. Střelec z Bruselu je sám na videu
Nebezpeční navrátilci ze Sýrie
„Byl sledován francouzskými kolegy, ale protože navrátilců ze Sýrie je velké množství, tento monitoring nebyl řekněme úplně perfektní,“ poznamenal brigádní generál Schwarz. Uvedl, že vyšetřování bruselské tragédie sice ještě není uzavřeno, ale vše zatím nasvědčuje tomu, že v tomto případě se může jednat o případ „osamělého vlka“. Tedy radikála, který vede v Evropě běžný život mimo teroristické skupiny a pak svůj čin vykoná ve „vhodném“ okamžiku, aniž je k tomu přímo úkolován.
„Jestli francouzská policie dopadla toho pravého, jeho profil se shoduje s charakteristikou Mohammeda Meraha,“ řekl v pondělí v Praze Boaz Ganor, ředitel izraelského Mezinárodního institutu pro boj s terorismem. Merah, který se rovněž přiklonil k radikálnímu islámu ve francouzském vězení, zabil v roce 2012 na jihu Francie sedm lidí. „Z hlediska České republiky může být hodno pozornosti, že muž vraždící v Bruselu se rozhodl svůj čin vykonat jinde než ve Francii,“ dodal Ganor. Podle expertů mohou útočníci vyhodnotit plánovanou akci v třetí zemi, kde nejsou pod dohledem tajných služeb, jako „jistější“.
Česko jako náhradní cíl
„Tito osamělí vlci mohou Českou republiku vidět jako náhradní cíl. Jsme členy NATO a Evropské unie, měli jsem vojáky v Iráku a máme v Afghánistánu, v Praze je staré židovské město,“ podotkl šéf rozvědky Schwarz.
Stovky občanů Evropské unie dnes bojují jako žoldáci nebo fanatičtí islamisté v Sýrii, varoval další izraelský expert Amichai Magen. „Odjedou například do Turecka, tam se infiltrují mezi syrské bojovníky a po čase se zase vrací do Evropy zpět. Je velmi těžké je monitorovat,“ upozornil Magen na možný zdroj nebezpečných radikálů. „Mnozí z nich si mohou říct, proč nežít v nějakém klidném koutu EU, třeba v Česku,“ dodal.
Nejvíc Evropanů bojujících v Sýrii pochází z Francie (podle dostupných údajů je jich 200), poté z Británie a Nizozemska (po stovce), desítky přišly z Německa či Dánska. A jen z Libye proniklo v minulém roce do Itálie a Španělska na 40 tisíc ilegálních imigrantů. Podle Magena tkví velké nebezpečí také v tom, že v Sýrii je stále možné snadno získat chemické zbraně. „Jejich arzenál sice podstupuje dohodnutou destrukci, ale teroristům stačí jen pár kilogramů. Pamatujte, že jedinou hrozbou není pouze pan Putin,“ obrátil se expert na české publikum.
Generál Schwarz zase připomněl, že „neexistuje pouze islámský terorismus“. „Se zhoršující se ekonomickou situací a imigrací je na vzestupu nacionální sentiment, jak jsme mohli vidět v nedávné předvolební kampani,“ prohlásil šéf rozvědky v narážce na kandidáty, kteří hráli na xenofobní či antisemitskou notu. Podle Schwarze není vyloučeno, že by se nějaký evropský extremista mohl inspirovat třeba případem masového norského vraha Anderse Breivika.