Fiala míří za Bidenem do Varšavy. Prezident USA dorazil na jednání východního křídla NATO
NATO
Český premiér Petr Fiala se ve středu ve Varšavě zúčastní jednání amerického prezidenta Joea Bidena s představiteli států takzvané bukurešťské devítky (B9), která sdružuje země východního křídla NATO. Stane se tak vpředvečer prvního výročí invaze na Ukrajinu, kterou Rusko zahájilo 24. února 2022. V plánu má předseda české vlády také dvoustranné setkání se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým. Český ministerský předseda se s Bidenem setká už poněkolikáté, poprvé se viděli vloni v březnu a seděli u sebe na pohřbu královny Alžběty II.
Fiala tak bude chybět na odpolední schůzi české vlády. Kabinet má projednat další humanitární podporu ve prospěch Ukrajiny, novelu zákona o podpoře regionálního rozvoje nebo dotace ve včelařství. Ministři také rozhodnou, zda se kabinet připojí do řízení u Ústavního soudu ohledně zmrazení platu soudců.
Biden přicestoval do Polska v pondělí večer. V úterý se ve Varšavě sešel s polským prezidentem Andzrejem Dudou, který cestu amerického prezidenta označil za důležitou známku závazku Spojených států vůči bezpečnosti v Evropě. V odpoledním projevu Biden řekl, že podpora Ukrajiny nepoleví a Rusko tam nikdy nezvítězí.
Středečního jednání lídrů zemí bukurešťského formátu s Bidenem se zúčastní také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Diskutovat se bude o pokračující podpoře Ukrajiny a posilování východního křídla aliance. Členy B9 jsou kromě Česka také Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko. Uskupení vzniklo v roce 2015 v reakci na agresivní kroky Ruska na Ukrajině.
Bidenově cestě do Polska předcházela pondělní neohlášená návštěva Kyjeva, kde strávil asi pět hodin a oznámil zde nový balík vojenské pomoci. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského byla tato návštěva „mimořádně důležitým projevem podpory všem Ukrajincům“.
Tématem jednání Fialy s polským premiérem Morawieckým bude spolupráce v oblasti energetické bezpečnosti a obecně česko-polské vztahy. Praha a Varšava nyní spolupracují na plynovodním projektu Stork II, který by propojil obě země a zvýšil tak diverzifikaci dodávek plynu ve střední Evropě.