Zákaz školských „olympiád“ už neplatí. Ministerstvo a český výbor po kritice slibují nápravu
ZMĚNA PO KRITICE
Český olympijský výbor (ČOV) a ministerstvo školství po vlně kritiky vycouvaly ze svých plánů na zrušení používání termínu „olympiáda“ pro školní a dětské soutěže. Téma několik dní rezonovalo médii a vyvolalo širokou debatu o ochraně olympijských symbolik a budoucnosti těchto tradičních soutěží, které mají tradici dlouhou desítky let.
Předseda ČOV Jiří Kejval ve čtvrtečním prohlášení nicméně otočil a napsal, že je v kontaktu s MŠMT a obě strany mají zájem na podpoře školních olympiád. „Telefonicky jsem se spojil s panem státním tajemníkem Ondřejem Andrysem, který mi již včera za MŠMT adresoval dopis. Vzájemně jsme se ujistili, že ČOV i MŠMT mají jednoznačný zájem na kontinuální podpoře školních olympiád a nebrání v tom žádný zásadní problém. K dořešení zůstávají jen některé techničtější záležitosti, jako konkrétní pravidla pro zapojování komerčních partnerů ve vztahu k ochraně olympijských symbolik. To budeme s MŠMT společně řešit ihned po mém návratu z olympijských her v Paříži,“ uvedl Kejval.
Český olympijský výbor je v kontaktu s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR ohledně tématu školních olympiád. „Telefonicky jsem se spojil s panem státním tajemníkem Ondřejem Andrysem, který mi již včera za MŠMT adresoval dopis. Vzájemně jsme se ujistili, že ČOV i MŠMT…
— Český olympijský tým (@olympijskytym) August 8, 2024
Záměr byl hojně kritizovaný, ozvali se například Piráti. „Podmínky Českého olympijského výboru k použití slova ‚olympiáda‘ v názvu soutěží jsou přemrštěné. Piráti budou intenzivně pracovat na zajištění stability a kontinuity financování školních předmětových soutěží a návazných vzdělávacích aktivit pro nadané studenty,“ uvedla strana v prohlášení.
Obavy pořadatelů předmětových soutěží, že by mohly být ohroženy, vyvolaly širokou odezvu. Rada Učené společnosti České republiky zaslala už předtím otevřený dopis ČOV a ministrovi školství Mikuláši Bekovi, ve kterém označila žádost ČOV za „neuvěřitelnou a absurdní“. Stejný názor sdílel i ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek (TOP 09). „Výklad zákona o ochraně olympijských symbolik se mi v tomto konkrétním smyslu zdá nepochopitelný. Obzvlášť, když nikdy dříve s používáním tohoto výrazu nebyl problém,“ uvedl Ženíšek.
Podle Českého olympijského výboru soutěže jako matematická nebo zeměpisná olympiáda zneužívají značku olympijských her. Piráti dohlédnou na to, aby soutěže s více než šedesátiletou tradicí nepřišly na buben.
— Piráti (@PiratskaStrana) August 8, 2024
Český olympijský výbor nemůže rozhodovat o jakékoliv akci s názvem… pic.twitter.com/gli3X4pFc2
Ministerstvo školství dříve ve svém vyjádření pro Echo24 uvedlo, že žádné nové podmínky oproti předchozímu stavu nebyly zavedeny a že MŠMT neplánuje žádosti o podporu posuzovat odlišnou metodikou oproti minulým rokům. „Žadatel o dotaci musí při podávání projektu dodržovat zákon č. 60/2000 Sb., o ochraně olympijských symbolik,“ uvedla tisková mluvčí MŠMT Tereza Fojtová. Ministerstvo zároveň zdůraznilo, že Český olympijský výbor nemůže rozhodovat o jakékoliv akci s názvem olympiáda, protože zákon o ochraně olympijských symbolik mluví o souhlasu pouze pro obchodní a reklamní účely.
ČOV vychází ze zákona o ochraně olympijských symbolik, který stanovuje, že jakékoliv užívání olympijských symbolik pro obchodní, reklamní nebo jiné účely je možné pouze na základě předchozího písemného zmocnění. „MŠMT pouze doplnilo výzvu na pořádání školních olympiád o informaci, že ‚Žadatel o dotaci musí při podávání projektu dodržovat zákon č. 60/2000 Sb., o ochraně olympijských symbolik, ve znění pozdějších předpisů.‘ Stalo se tak na základě výzvy od ČOV, který požadoval zapracovat připomenutí povinnosti postupovat v souladu s platnou legislativou ve vztahu k ochraně olympijských symbolik,“ uvedla Fojtová.
Přesto, že ČOV vychází ze zákona o ochraně olympijských symbolik, znalostní a dovednostní olympiády nejsou komerčními akcemi a na předmětových olympiádách nikdo nevydělává. Pirátská strana i další politické strany se zavázaly dohlédnout na to, aby školní soutěže s dlouholetou tradicí nebyly ohroženy. „Komplexní příprava mladých akademických talentů, kterou olympiády kromě vlastní soutěže zajišťují, je pro nás velmi cenná,“ uvedli Piráti.
Rada Učené společnosti ČR ve svém dopise apelovala na MŠMT a ČOV, aby svůj postoj přehodnotily. „Žádáme proto MŠMT a ČOV, aby svůj postoj ke školním znalostním a dovednostním olympiádám přehodnotily a neztěžovaly jejich organizátorům tímto absurdním požadavkem jejich záslužnou a celé společnosti prospěšnou práci,“ uvedli členové Rady. Dodali, že školní olympiády desítky let produkují talenty v mnoha různých oborech a jsou pevnou součástí rozvoje nadaných studentů v ČR.
Ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek také považuje situaci kolem školních olympiád za absurdní. „Školní olympiády desítky let produkují talenty v mnoha různých oborech a jsou pevnou součástí rozvoje nadaných studentů u nás,“ uvedl. Výklad zákona o ochraně olympijských symbolik se mu v tomto konkrétním smyslu zdá nepochopitelný. „Obzvlášť, když nikdy dříve s používáním tohoto výrazu nebyl problém. Účast komerčních sponzorů na podpoře olympiád, kterou zmiňuje ČOV, podle mě rozhodně není dostatečný důvod, aby ČOV souhlas olympiádám nyní neudělil. Každý rozumný člověk přece ví, že se sportovní olympiádou nemají vůbec nic společného,“ popsal Ženíšek.
Celá situace tak nakonec směřuje k tomu, že používání termínu „olympiáda“ pro školní a dětské soutěže zůstane zachováno. Organizátoři školních olympiád by tak měli mít nadále možnost využívat tento tradiční a všeobecně uznávaný název.