Válka o důchody ve sněmovně: „předseda národní zkázy“ a výčitky dětí za utrácení
ZABLOKOVANÁ SNĚMOVNA
V Poslanecké sněmovně hoří válka o důchody. Vládní zákonodárci chtějí sáhnout seniorům na penze a prostřednictvím sporného návrhu omezit mimořádnou červnovou valorizaci. Opozice záměr kritizuje a ohlásila bezprecedentní obstrukce. Představitelé hnutí ANO a SPD od rána do pětikoalice šijí kvůli vyhlášenému stavu legislativní nouze, v němž chce vláda návrh zrychleně schvalovat. „Pro mladou generaci se prý vyprazdňuje pojem ‚Ty vo*e‘, že už to ani nevnímají jako sprosté slovo. Stejně tak vy vyprazdňujete pojem stav legislativní nouze,“ kritizoval kupříkladu místopředseda ANO Radek Vondráček.
Odmítavé reakce opozičních poslanců vyvolala slova předsedy lidoveckých poslanců Marka Výborného o tom, že bez včasného přijetí penzijní novely hrozí státu značné hospodářské škody. Dolní komora musí trvání stavu legislativní nouze potvrdit a do řádné debaty jen k této záležitosti se hlásilo více než šest desítek zákonodárců. Další poslanci ANO a SPD dokola několik hodin vystupovali s faktickými poznámkami, až po nich přišla řada na řečníky s přednostním právem, tedy různí předsedové a místopředsedové.
Předseda SPD Tomio Okamura za klub opozičního hnutí navrhl, aby Sněmovna po debatě k potvrzení vyhlášeného stavu legislativní nouze hlasovala o jeho zrušení. Přerušení schůze navrhovala Jana Mračková Vildumetzová (ANO), podle níž by Sněmovna měla zákon projednat ve standardních lhůtách, místopředsedkyně Věra Kovářová (STAN) nicméně odmítla nechat o přerušení hlasovat s tím, že na to nemá Vildumetzová právo.
Okamura během svého rozvleklého projevu označil vládu za „nepřátelský úřad“ a premiéra Petra Fialu za „předsedu národní zkázy“.
Spacáky a pohádky ovčí babičky
Opozice už ohlásila dosud největší obstrukce, a poslance tak pravděpodobně čekají i noční jednání. Spory budí i to, že dolní komora má na žádost vlády projednat omezení růstu penzí zrychleně ve stavu legislativní nouze. Pokud bude předloha přijata, pravděpodobně skončí u Ústavního soudu.
Poslanci SPD vložili k novele do sněmovního systému stovku pozměňovacích návrhů, ANO zase podle šéfky poslanců Aleny Schillerové hodlá využít své další nástroje. Současně slíbila, že nepůjde o pouhé zdržování. „Budeme mluvit k věci. Pokud se dotkneme témat, jako je zdravotní stav nebo léky, tak to pořád souvisí. Předčítat pohádky ovčí babičky rozhodně nebudeme,“ prohlásila.
„Jestli si myslíte, že je valorizace důchodů ohrožením republiky, tedy hrozbou značných hospodářských škod, tak jste na omylu. Vymysleli jste si, že pod vějičkou těchto věcí okradete české důchodce. To je tristní. A věřím tomu, že jednou vás za to budou vaše děti soudit,“ kritizoval poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Podle něj musí senioři nakupovat jen to nejlevnější a nejméně kvalitní, přičemž vláda je chce okrást o zbytek.
Poslanec ANO Robert Králíček se zase vlády ptal, kdo zaplatí soudní výlohy po tom, co věc skončí u soudu. „Po prezidentských volbách jste tady zařadili vyšší výkon vašeho parního válce a s většinou 108 hlasů to tady prostě převálcujete?“ řekl.
Drahé důchody
Vláda podle Výborného nikdy nezpochybňovala letošní mimořádné zvýšení důchodů související s mírou růstu cen. Očekávala podle něho, že celkové náklady budou 15 miliard, nejvýše 20 miliard korun. Lednová inflace ale podle Výborného překročila předpoklady a odhad nákladů valorizace penzí vzrost na 35 miliard korun. „Hrozí značné hospodářské škody,“ prohlásil Výborný, který legislativní nouzi označil za krajní nástroj.
„Rovnice, že důchodce se rovná hospodářská škoda, je absurdní,“ komentovala vystoupení Zuzana Ožanová (ANO). Obdobně se vyjádřil Jan Hrnčíř (SPD), podle kterého je připodobňování penzistů k pohromám nesmysl.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) varoval před dopady mimořádné červnové valorizace penzí podle nynějších zákonných pravidel na státní rozpočty v dalších letech. „Stane se z toho trvalý valorizační výdaj,“ uvedl. Jurečka si na podporu svých argumentů přinesl k řečnickému pultu barevné grafy s rozložením důchodů a jejich vývojem v čase. „Nechci, aby mi moje děti vyčítaly, že na jejich důchody nebudou peníze,“ řekl místopředseda Sněmovny za ODS Jan Skopeček. Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek obvinil opozici z toho, že svými vyjádřeními rozděluje rodiny.
Průměrný měsíční důchod vzroste podle novely od června o 760 korun místo o předpokládaných 1770 korun. Stát podle důvodové zprávy ušetří za letošek 19,4 miliardy korun a příští rok 33 miliard korun. Opozice kvůli tomu ohlásila dosud nejrozsáhlejší obstrukce. Obdobný počet členů dolní komory jako k potvrzení nouzového stavu chce vystoupit před hlasováním o tom, zda Sněmovna novelu projedná v takzvaném zkráceném řízení, tedy s vynecháním prvního čtení. Do debaty o předloze sněmovní systém eviduje 150 přihlášek.