Hamáčkův ústupek umožní vládu. Malá má naslouchat a mlčet, míní Babiš
Česko blíž vládě s důvěrou
Česko je o krok blíž vládě s důvěrou. Předseda ČSSD Jan Hamáček totiž připustil možnost, že místo komunisty a prezidentem Milošem Zemanem kritizovaného kandidáta na ministerstvo zahraničí Miroslava Pocheho by dočasně řídil resort sám. Tím by se vyřešil spor, který už týden hýbe českou politikou. Jména svých příštích ministrů v pátek odtajnil i premiér Andrej Babiš. Největší kritiku vzbudilo jméno poslankyně Taťány Malé (ANO), která by měla nastoupit do čela resortu spravedlnosti.
Poslankyně Taťána Malá je členkou hnutí ANO od roku 2013, nicméně upozornila na sebe především v lednu, když pro deník Info.cz řekla, že trestní stíhání Andreje Babiše by mohlo počkat, až nebude premiérem. Problém s ní avizoval i Hamáček, který se na večerní schůzce s Babišem chtěl ptát, proč je tou nejkvalitnější kandidátkou „zejména vzhledem k jejím minulým výrokům“. Malá má navíc právnický diplom z Panevropské vysoké školy v Bratislavě. S titulem z této instituce nemá uchazeč šanci stát se v Česku ani koncipientem či advokátem. „My jsme si všechno vysvětlili,“ odpověděl po jednání Babiš v pátek večer na dotaz, zda mluvili o Hamáčkových výhradách ke kandidatuře Malé.
I sám Andrej Babiš si kontroverze spojené s jejím jménem uvědomuje. V pátek totiž uvedl, že by jí doporučil, aby „to moc nekomentovala“. Babiš o Malé řekl, že ji zná hlavně z volebních kampaní. „Vím, že je velice pracovitá, že se chce učit. Určitě nebude vystupovat způsobem, že všechno umí, všechno zná. Určitě bych jí doporučil, aby naslouchala spíš a moc to nekomentovala,“ řekl v České televizi. Podle Babiše je dobře, že na ministerstvo spravedlnosti přijde někdo, kdo nemá s tímto resortem vazby.
Čtěte také: Babišova ministryně spravedlnosti pohrdá spravedlností
Za Pocheho možná zaskočí Hamáček
Druhá vláda Andreje Babiše možná nebude mít dedikovaného ministra zahraničí. Kandidát ČSSD Miroslav Poche totiž i po páteční schůzce s prezidentem Milošem Zemanem stále „není průchodný“. Prezident Zeman jej v pátek vyzval, aby se nominace vzdal. Zeman také prostřednictvím mluvčího vzkázal, že „podporovatel migrace obviňovaný z korupce nemůže být ve vládě“. Sám přitom podruhé premiérem jmenoval trestně stíhaného Andreje Babiše.
Předseda ČSSD Hamáček po jednání s prezidentem v pátek naznačil, že je ochotný udělat ústupek. „Za mě je akceptovatelné, že pokud by pan prezident odmítl nominovat Miroslava Pocheho, tak že by po nějakou dobu řízením ministerstva zahraničí byl pověřen předseda té koaliční strany, která toto ministerstvo má v gesci, to znamená sociální demokracie a to znamená moje osoba,“ řekl Hamáček. S tím souhlasí i Babiš. Hamáčkův ústup přišel několik hodin poté, co pro MF Dnes, patřící do holdingu Agrofert dnes zaparkovaného do svěřenského fondu Andreje Babiše, prezident Zeman poprvé připustil variantu předčasných voleb v případě, že by vyjednávání o vládě nikam nevedlo.
Podle Hamáčka by zmíněný postup umožnil přejít ke jmenování vlády a k hlasování o důvěře kabinetu ve sněmovně. To se předpokládá ve středu 11. července. Babiš uvedl, že by souhlasil s tím, aby Hamáček dočasně ministerstvo zahraničí vedl. V České televizi premiér řekl, že vládu by prezident mohl jmenovat 27. června, případně 4. července.
Další schůzky kandidátů na ministry pokračují v pondělí
Poche a Hamáček byli prvními novými adepty do vlády, které Zeman přijal. S dalšími – Taťánou Malou, Martou Novákovou, Petrem Krčálem a Antonínem Staňkem by se měl sejít po víkendu. Oproti tomu s možným příštím ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem se Zeman setkat nemá, dobře se znají. Toman navíc v minulosti už resort vedl.