Za vraždou dvanáctileté dívky ve Francii stojí imigrantka z Alžírska s propadlým vízem
BRUTÁLNÍ VRAŽDA
Nebývale krutá vražda 12leté Loly ve Francii rozpoutala veřejnou debatu o nedostatcích systému pro vyhošťování cizinců, kteří přijdou o právo pobývat legálně v zemi. Dívku v pátek uškrtila mladá žena z Alžírska, která přijela na studentské vízum a kterou úřady po jeho propadnutí vyzvaly k bezodkladnému odjezdu. Francouzská vláda ve středu připustila, že by v otázce těchto migrantů „mohla postupovat lépe“, píší francouzská média.
„Snažíme se ze všech sil, aby rozhodnutí o vyhoštění byla následována jejich reálným uskutečněním. Samozřejmě ale můžeme pracovat lépe,“ uvedl po jednání vlády její mluvčí Olivier Véran. Podíl cizinců, kteří po rozhodnutí úřadů skutečně odjedou, je podle Vérana nejvyšší od dob prezidenta Nicolase Sarkozyho, který zemi vedl v letech 2007 až 2012. Proti loňsku stoupl počet vyhoštěných Alžířanů téměř dvacetkrát, dodal Véran, ale upřesnil, že loňské statistiky ovlivnila pandemie covidu-19.
Deník Le Figaro ve své analýze připomíná i další kriminální případy, jejich pachatelé byli cizinci, na které se vztahoval příkaz opustit Francii označovaný zkratkou OQTF. Loni v květnu katolického kněze Oliviera Maira zabil čtyřicetiletý Rwanďan, který dostal pokyn odjet už třikrát a rok před vraždou byl zadržen za zapálení katedrály v Nantes. V srpnu 2020 dvacetiletou studentku napadl a znásilnil muž, který tvrdí, že je z Kosova a vztahovaly se na něj dva OQTF. Pobouření loni v květnu vyvolal i útok dvou mladých Alžířanů na důchodkyni, kterou jeden z nich ohrožovat nožem a druhý, který měl být vyhoštěn, ji znásilnil.
Ve Francii neexistují oficiální statistiky o kriminalitě cizinců. Sledování, zda po rozhodnutí úřadů skutečně odjeli, je problematické, neboť na opuštění země mají 30 dní. Po uplynutí této doby je mnohdy těžké je dohledat a rozhodnutí vykonat. Ministr vnitra Gérald Darmanin v srpnu zveřejnil údaje o podílu cizinců na trestné činnosti.
Podle statistik „48 procent osob zatčených za trestnou činnost v Paříži, 55 procent v Marseille a 39 procent v Lyonu jsou cizinci“, řekl Darmanin. „Cizinec, který se dopustí závažného deliktu, musí být velmi rychle vyhoštěn, protože plive na zemi, která ho přijala,“ dodal ministr vnitra.
Lolino tělo bylo nalezeno v bedně
Rodiče kontaktovali policii v pátek odpoledne, když se jejich dcera, o které úřady informují pouze jako o Lole, nevrátila ze školy. Její tělo zamaskované hadry v neprůhledné plastové bedně našel v 19. obvodu před půlnocí bezdomovec v areálu rezidence, kde dívka s rodinou bydlela. Podle výsledků pitvy byla dívka uškrcena.
Před vyšetřujícím soudcem stanula psychicky narušená 24letá žena, která byla obviněna z vraždy, znásilnění a mučení nezletilé. Obviněn byl i 43letý muž, který byl obviněn z toho, že jí pomáhal s přepravou těla, informovala dnes agentura AFP.
Žena podle vyšetřovatelů při výpovědi „kolísala mezi uznáním a popíráním skutečností“. Řekla, že „oběť odvlekla do bytu své sestry, která žije ve stejném domě jako dívka, donutila ji osprchovat se a poté se dopustila sexuálního zneužívání a dalšího násilí, které vedlo k její smrti, a ukryla tělo v bedně“. „Na každé noze oběti byla červeně napsána nula a jednička,“ uvedl pařížský prokurátor.
Třiačtyřicetiletý muž, který stanul před soudem později, byl obviněn z toho, že ženě pomáhal s přepravou a ukrýváním těla. Soud na něj uvalil dohled, protože kvůli povaze trestného činu nemůže zůstat ve vazbě.
Během víkendu k domu, kde dívka žila, začali lidé přinášet květiny a pokládat vzkazy. Obyvatelé čtvrti serveru BFM TV řekli, že jejich děti se teď bojí samy chodit po ulici a rodiče je všude doprovázejí. Škola, do které Lola chodila, povolala speciálního krizového psychologa. Školu dnes také navštívili starostka Paříže Anne Hidalgová a ministr školství Pap Ndiaye.