O zákazech se podnikatelé dozvídají jen z tiskovek. Přitom se pomalu mění každý den
VLÁDNÍ ZÁKAZY
Chaotická rozhodnutí vlády Andreje Babiše (ANO) nutí obyčejné lidi i živnostníky sledovat každý den vládní kroky, zda se něco neomezilo či zakázalo. V takové situaci se ocitly tisíce pracovníků v gastronomii, kteří jeden den nemohli prodávat pivo s sebou či později i kávu a čaj. Situace s vyhlašováním zákazů se pak nezlepšila ani poté, co vznikla webová stránka, kde mají být všechna omezení přehledně představena. Žádný z ministrů ale na stránku neodkazuje ani nijak nepropaguje.
V minulém týdnu se projevila ukázka absolutního chaosu, který při vyhlašování restrikcí probíhá. Ve středu totiž kabinet zakázal omylem prodej alkoholických nápojů, které si zákazníci mohou v provozovně zakoupit s sebou. Hned další den, kdy měla být chyba napravena, však vláda zákaz přeformulovala a zakázala prodávat pivo či kávu přímo v provozovně. V pátek se pak k zákazu z výdejových okének přidaly i nealkoholické nápoje. V neděli pak premiér Andrej Babiš prohlásil, že se jedná o „totální nesmysl“.
Během pěti dnů se tak nařízení měnilo celkem třikrát s tím, že nakonec bude někdy v nejbližších dnech zrušeno. Podnikatelé a živnostníci ale podle svých slov nemohou každý den sledovat vládní nařízení a tiskové konference, co se všechno změnilo. A jak jim nová nařízení následně ztíží život.
Podle předsedy Podnikatelských odborů Radomila Bábka jsou živnostníci odkázáni jen na televizní vystoupení, ze kterých ale vyplývají nejednoznačné závěry. „Máme úplně stejnou možnost jako kdokoliv. To znamená, že se to dozvíme v okamžiku, když někdo z vlády vystoupí na tiskové konferenci. V tuto chvíli se ale ještě dozvíme zmatené informace chaoticky podávané. Takže většinou musíme počkat, až je novináři přeloží. Vždycky to tak bylo,“ řekl pro Echo24 Bábek.
Ten také dodává, že dosud například neexistuje možnost, že by živnostníkům a podnikatelům například chodily nové restrikce datovou schránkou. „Možná by to tak mohlo být, ale nic takového se neděje,“ řekl Bábek.
Podnikatelé jsou tak odkázáni na vystoupení politiků v televizi či na pravidelné sledování internetových stránek vlády, ministerstva zdravotnictví či sbírky zákonů. Advokát a člen Unie obhájců Václav Vlk uvádí, že pokud by podnikatelé nový zákaz porušili a následně se chtěli soudit, tak by mohli uspět. „Bylo by to úspěšné. Primárně kvůli tomu, že to není dostatečně odůvodněné. To je dlouhodobý leitmotiv,“ řekl pro Echo24 Vlk.
Podle něj také nastal čas, aby se živnostníci a podnikatelé začali bránit. „Měl by to někdo udělat. Jako advokáti bychom se měli dát dohromady jako ve Spojených státech a říct, my vás zastoupíme, pojďte zažalovat vládu. Ideální by byl obyčejný živnostník, který prodává zmrzlinu či kávu, řezník nebo kadeřnice,“ uvedl Vlk.
Vláda byla za svou komunikaci při vyhlašování opatření v minulosti opakovaně kritizována. Babiš tak například ocenil snahu opozičního poslance TOP 09 Dominika Feriho, který se nabídl, že s vládním zmocněncem pro informační technologie a digitalizaci Vladimírem Dzurillou připraví přehledný web. Ten sice vznikl a jsou na něm nejnovější informace, přesto ho ministři nijak nepropagují a neodkazují na něj.