1 změny na ministerstvu

Hamáček: Pokud budu ministrem, malé matriky rušit nebudu

, , NOVÉ

Témata: , ,

Matriky v malých obcích mají šanci na záchranu. Ministerstvo vnitra oznámilo záměr zrušit okolo třetiny ze současných 1275 matričních úřadů minulý týden. Opačné plány však má předseda ČSSD Jan Hamáček, který by měl ve vznikající koaliční vládě ČSSD s hnutím ANO nahradit Lubomíra Metnara v čele resortu. Hamáček chce záměr ministerstva zrušit, řekl to na dnešní tiskové konferenci.

Ministerstvo záměr zrušit služby matriky v nejmenším obcích obhajuje zvýšením efektivity státní správy a finančními úsporami. „Je to politické rozhodnutí. Buď řešíme efektivní stát, nebo říkáme, že tu ze sentimentu necháme úřady, kde jeden úkon stojí 50.000 korun,“ uvedl náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Dodal, že více než 400 matrik nevykoná více než 20 úkonů ročně.

Rozhodnutí o zrušení matrik nyní závisí na ministru vnitra. Pokud se jím stane Jan Hamáček, kterého do nové vlády navrhuje ČSSD, plánuje záměr zrušit. Ten se záměrem nesouhlasí. „Pokud bude vnitrostranické referendum úspěšné a stanu se ministrem vnitra, dojde ke zrušení tohoto záměru. Měla by také začít věcná diskuze, jak služby matričních úřadů udržet i na menších obcích,“ uvedl Jan Hamáček. Předseda ČSSD se také kriticky vyjádřil k personálním změnám, které jsou prováděny současným vedením ministerstva.

O vzniku vlády nyní sociální demokraté rozhodují v referendu, jeho výsledky by měly být známy 15. června.

Proti rušení matrik se postavili představitelé obcí, povede podle nich ke komplikacím, které se dotknou zejména starších a sociálně slabých lidí. Řešením by podle starostů mohlo být zavedení společných služeb matrik pro několik obcí dohromady.

Kriticky se k návrhu vyjádřili také zástupci některých ostatních stran. „Jestli chceme, aby lidé na vesnicích zůstávali, jde plán ministerstva přesně proti tomu. Lidem se vzdalují služby, přicházejí o školy a restaurace. Tohle je další krok, kdy říkáme, že nám na malých obcích nezáleží,“ komentoval plán jihočeský poslanec Jan Bartošek. Návrh na rušení matrik dnes kritizovali také Starostové a nezávislí (STAN). Podle poslankyně Věry Kovářové chce vláda přenést náklady na vedení malých obcí, které budou muset platit cesty na matriky ve větších sídlech. Další náklady také vzniknou v obcích, kde matrika zůstane, ale bude třeba přijmout nové zaměstnance, aby řešili novou agendu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Ministerstvo vnitra chce kvůli úsporám zavřít třetinu matrik. Hlavně na malých obcích

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.