Den matek se slaví sto let. Pověst mu zkazil Hitler i komunisti

Den matek se slaví sto let. Pověst mu zkazil Hitler i komunisti
Den matek se slaví již sto let. Foto: ČTK
1
Domov
Sdílet:

Za sto let prošel Svátek matek mnohými kotrmelci. Nejprve jej využívaly ženy ke své emancipaci, poté nacistický vůdce ke zvýšení porodnosti árijských žen. Komunistům se naopak nehodil, protože byl svátkem z první republiky. Tak jej nahradili Mezinárodním dnem žen. Přesto v Česku odolal a slaví se, stejně jako v dalších osmdesáti zemích světa, každou druhou květnovou neděli.

Tuto neděli je tomu přesně sto let, kdy se oficiálně slaví Den matek. Za to, aby byla druhá květnová neděle věnována právě matkám, dlouho bojovala Anna Jarvisová. Navázala tak na úsilí své matky, která se koncem 19. století snažila zlepšit život žen a snížit úmrtnost dětí. K uznání svátku nakonec přesvědčila prezidenta Spojených států Woodrowa Wilsona, který každou druhou květnovou neděli prohlásil za Den matek počínaje 11. květnem 1914.

Den matek byl silným emancipačním nástrojem.

Ještě v dobách Rakouska-Uherska tento svátek propagovaly také české bojovnice za rovnoprávnost pohlaví. „Den matek byl silným emancipačním nástrojem. České ženy v tom byly pokrokové stejně jako ve Francii a Velké Británii,“ řekl serveru ECHO24 historik Vojtěch Kyncl. Oficiálně se v Československu začal slavit od roku 1923 díky úsilí Alice Masarykové, která tento svátek propagovala – trochu paradoxně – kvůli svému otci. Prezident Tomáš Garrigue Masaryk měl totiž svou matku velice rád a často připomínal, že jej ovlivnila v životě více než otec.

Kult matky

Druhou květnovou neděli slaví jako Den matek osmdesát jedna zemí světa. Další státy mají také vyhrazený den pro rodičky, ale buď v jiné květnové datum nebo úplně v jiném měsíci. Například na Slovensku tento svátek vychází na 25. březen. V České republice byla tradice Dne matek obnovená po roce 1989. Po druhé světové válce totiž tento svátek vytlačil Mezinárodní den žen. „MDŽ byl svátek uměle vytvořený komunistickou propagandou. V Československu se potřebovali komunisté vymezit nejen proti Hitlerovi, který tento svátek otočil ve svůj prospěch, ale především proti první republice. A proto potřebovali úplně nový svátek,“ vysvětlil čtyřicetiletou pauzu Dne matek v tehdejším Československu Kyncl.

V Německu skutečně byla pověst Dne matek silně poškozena nacistickým režimem. Adolf Hitler v tento den uděloval medaili za zásluhy právě matkám, které porodily více než čtyři árijské děti. Za osm dětí byl pak Zlatý kříž. Ocenění však dostávaly i matky, kterým jejich děti zahynuly ve válce za Německou říši.

Načasované mateřství

Nyní už svátek ztratil svou politickou funkci a je to především den, kdy maminky obdrží nejčastěji s láskou vyrobený dárek nebo natrhanou kytičku od svých ratolestí. Současně je dnešek – 11. květen – výročím dne, kdy se na trh dostaly první antikoncepční pilulky. Ty daly ženám možnost výběru, kdy si děti pořídí. Stalo se tak 11. května 1960 také v USA.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit