Co víme o pádu letadla? Jistot moc není

Otazníky kolem boeingu

Co víme o pádu letadla? Jistot moc neníNOVÉ 1
Svět
Barbora Pánková
Sdílet:

S tragickým pádem malajsijského letadla otevřeli Moskva i Kyjev novou kapitolu informační války, která zuří na obou stranách už od březnové anexe Krymu. Kyjev obviňuje Rusko a proruské separatisty. Rusko zase obviňuje Ukrajince. Jediné, na čem se představitelé obou stran shodnou, je, že se letadlo zřítilo. Co jsou spekulace a co pravda?

Americký prezident Barack Obama na páteční tiskové konferenci prohlásil, že pád malajsijského letadla způsobila raketa, jež byla vystřelena z oblasti, kterou kontrolují proruští separatisté. „To jsou jediné dvě věci, které o tragické konci letu MH17, při němž zahynuly téměř tři stovky lidí, víme jistě,“ prohlásil. O dalším odmítl Obama hovořit, než budou k dispozici důkazy. Víme o dva dny později něco více?

Více čtěte: Obama: Letadlo sestřelila raketa z území separatistů

O jaký typ rakety šlo?

Ukrajina a Rusko se shodují v tom, jaký je typ rakety, která malajsijský Boeing 777 sestřelila. Podle ukrajinského ministerstva vnitra a ruského ministerstvo obrany se jednalo o protiletadlový raketový systém SA-11 Buk, který má výškový dostřel až 20 km.

Nicméně bývalý vrchní velitel ruského letectva Vladimir Michajlov to v sobotu zpochybnil s tím, že boeing sestřelila raketa vzduch-vzduch. Podle generála ji vystřelil úmyslně stíhací letoun Su-27 ukrajinského vojenského letectva.

Vojenští analytici se shodují na tom, že přenosné systémy protivzdušné obrany, které mají separatisté ve svém arzenálu, a v minulosti jej použili k sestřelení několika ukrajinských vojenských letadel nad Doněckou a Luhanskou oblastí, zdaleka nemají takový dosah, aby dostřelili na civilní letoun, který letěl ve výšce kolem deseti kilometrů. Toho je schopný pouze Buk nebo protiletadlový systém S-300.

Letadlo sestřelili Rusové, máme na to důkazy, tvrdí Ukrajinci

Mohli se separatisté systému Buk zmocnit?

Protiletadlový raketový systém Buk je ruské výroby a ve svých arzenálech jej mají ukrajinská i ruská armáda. Kreml neustále popírá, že by separatisty vyzbrojoval. Ruská státní média nicméně už na konci června oznámila, že se separatisté systému Buk zmocnili. Od koho jej získali? O tom už zprávy nehovoří.

Přibližně ve stejnou dobu tvrdil představitel samozvané Doněcké lidové republiky na Twitteru, že Buk skutečně získali. Příspěvek byl odstraněn krátce po havárii letu MH17.

Více čtěte: Mají separatisté Buk? Tři důkazy, které tvrdí, že ano

Separatisté se přiznali. Jsou ale nahrávky pravé?

Podle rozhlasové stanice Svobodná Evropa, která provedla analýzu skutečností v příběhu zříceného malajsijského letadla, neměla ukrajinská armáda žádný důvod, aby systém Buk použila, a to z jednoduchého důvodu. Separatisté alespoň do této chvíle netvrdili, že by se zmocnili nějakého letadla.

Separatistický vůdce Igor Girkin-Strelkov, který je podezřelý z napojení na ruskou vojenskou rozvědku, údajně 17. července přijal zodpovědnost za střelbu. V tu chvíli patrně ještě nevěděl, že sestřelené letadlo nebylo ukrajinské, ale šlo o mezinárodní civilní letoun.

Svobodná Evropa připomíná, že Strelkov zveřejnil na sociální síti VKontakte tento příspěvek: „V oblasti Torez jsme právě sestřelili letadlo typu Antonov AN-26. Varovali jsme je: nelétejte přes naše nebe.“ Jakmile média ovládly zprávy o havárii letu MH17, příspěvek byl odstraněn. Nahrazen byl prohlášením, že to byly zprávy „očitých svědků“. Pravost příspěvku Strelkova však nelze ověřit.

Ukrajinští představitelé zveřejnili odposlechy telefonních hovorů, ve kterých se podle jejich slov domlouvali proruští povstalci a ruští důstojníci. V jedné vůdce separatistů Igor Bezler říká: „Právě jsme sestřelili letadlo.“

Více čtěte: AUDIO: Právě jsme sestřelili letadlo

V další nahrávce neznámý povstalec tvrdí že „Černuchinovi chlapci“ jsou zodpovědní za pád letounu. „Ve zkratce, bylo to civilní letadlo,“ říká a dodává roztřeseným hlasem, že jedno z mrtvých těl bylo identifikováno jako indonéský student.“ To dává váhu argumentům, že Boeing 777 nebyl cílem a byla to nehoda.

Zpravodajci označili tyto audionahrávky za autentické. Usoudili tak na základě porovnání s odposlechy rozhovorů mezi povstaleckými vůdci z dřívější doby, které zveřejnila Ukrajina. V sobotním prohlášení to zveřejnilo americké velvyslanectví na Ukrajině.

Více čtěte: Letadlo vezlo mrtvé cestující, tvrdí separatista Strelkin. Ale neručí za to

Rusko separatisty vycvičilo i vyzbrojilo. USA mají důkazy

„Civilní letoun pravděpodobně sestřelila raketa země-vzduch typu SA-11 Buk vypálená ze separatisty ovládaného území na východní Ukrajině,“ stojí ve stanovisku amerického velvyslanectví na Ukrajině. V prohlášení zároveň předkládají USA důkazy, které ukazují na spolupráci mezi ukrajinskými povstalci a Ruskem.

Během posledního měsíce proudilo k separatistům na východní Ukrajinu množství vojenské techniky přes ukrajinsko-ruskou hranici. Jen za poslední víkend Rusko vyslalo konvoj čítající asi 150 vozidel. Cílem určení pro tanky, obrněné transportéry, raketomety a další techniku byly bašty ukrajinských povstalců.

Rusko podporovalo povstalce i jinými způsoby než jen dodávkami zbraní. Poskytlo separatistickým bojovníkům výcvik v zařízení na jihozápadě Ruska. Trénink zahrnoval i obsluhu protileteckých systémů, stojí v prohlášení americké ambasády.

Více čtěte: Západ tlačí na Putina, aby zklidnil povstalce na Ukrajině

Po pádu boeingu stále chybí sto těl. Kde jsou?

Sdílet:

Hlavní zprávy