Uvažujete o hypotéce? Zjistěte, jak na to, a nenaleťte podvodníkům
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Zařizování hypotéky je velký krok. S největší pravděpodobností ho uděláte jen jednou v životě. A jelikož jde o úvěr v řádech milionů, je potřeba si vše pečlivě promyslet předtím, než se upíšete. V následujícím článku se podíváme na náležitosti, ve kterých by vás mohli podvodníci nachytat. Poradíme, jak se vyvarovat chybám a udělat správné rozhodnutí.
První kroky – kam se obrátit?
Vzít si hypotéku není jen tak. Jde o složitější finanční produkt, a proto se vyplatí se obrátit na odborníka – úvěrového poradce. Hypotečních poradců je ale celá řada, a tak si dejte dobrý pozor na to, do koho vložíte důvěru. Ne všichni totiž mají na srdci vaše blaho. Projděte si recenze na internetu a poradce si proklepněte. Co o něm říkají ostatní klienti? Je spolehlivý? Stačí pár desítek minut a budete mít jasno.
Dále prozkoumejte jeho portfolio. Určitě by měl nabízet služby více bankovních společností a spořitelen. Dokáže vám jasně a srozumitelně vysvětlit, jaké jsou mezi jednotlivými nabídkami rozdíly, v čem je to pro vás u konkrétní společnosti výhodnější a v čem naopak zase ne? Po konci schůzky byste v tom měli mít přehled.
Pokud ale nemáte zájem o služby prostředníka, vše lze vyřešit osobně na pobočce banky. Nikdy neuzavírejte úvěrovou smlouvu s podezřelou společností, která má špatné reference. Podívejte se na srovnání hypoték a vyberte si banku s tou nejlepší nabídkou. Dobré je si projít i hypoteční online kalkulačku (najdete ji například na stránkách společnosti mBank) – zkrátka získejte si dopředu co nejvíce informací.
Neupište se ničemu, s čím nesouhlasíte
Není to tak dávno, co tzv. zpětné hypotéky způsobily kontroverzi. Samotný produkt není nikterak nekalý. Avšak podvodníci nalákali důvěřivé seniory na vidinu přilepšení k důchodu, nevysvětlili jim všechny náležitosti a poté je připravili o střechu nad hlavou.
Na trhu existuje hned několik druhů hypoték. Ano, v zásadě jde o poskytnutí úvěru, který využijete na koupi nemovitosti, na kuchyň do nového bytu atd. Podmínky však mohou být různé. Dnes lze navíc získat i hypotéku na věci movité (například automobil).
Nenaleťte podvodníkům při zařizování hypotéky
Pokud se ve finančních produktech nevyznáte, ničemu neublíží, pokud získáte i druhý názor. Zeptejte se jiného finančního odborníka na nabídku, kterou vám daná společnost udělala. Upozorní vás na případné nesrovnalosti, a vy se tak vyhnete pozdějším nepříjemnostem.
Pozor na investiční hypotéku
Pokud vám zprostředkovatel nabízí úvěr nikoliv pro vaše vlastní bydlení, ale pro investice, buďte na pozoru. V současnosti je sice trend, že cena nemovitostí roste, nemusí tomu tak ale být vždy a na všech místech. Vaše peníze se mohou snadno znehodnotit. To samé, pokud chcete nemovitost na pronájem. Může se stát, že nájemce přestane platit. Ale vám splátky nikdo neodpustí.
Z investičních hypoték plyne zprostředkovatelům tučná provize, především pokud je úvěr v astronomických výškách. Pokud si tedy nejste investicí jistí, nenechte se do ní nalákat. Nemusí přitom jít jen o nemovitost, ale i o další investice formou americké hypotéky.
Opatrně s dobou fixace
Fixace je období, během kterého banka nesmí měnit úrokovou sazbu. Ne vždy se začíná počítat od data podpisu smlouvy, a proto si ji někam poznamenejte. Změna úrokových sazeb se do splátek po konci fixace promítne, tak abyste nebyli zaskočení.
S fixací opatrně. Zvažte to, zda nechcete úvěr z větší části splatit co nejdříve. Pokud ano, chtějte krátkou fixaci. Mimořádné splátky jsou totiž před jejím koncem zpoplatněné navíc, a to i v řádech desítkách procent z výše konkrétní mimořádné splátky. Chcete mít otevřená zadní vrátka? Přechod ke konkurenční společnosti a převedení úvěru (refinancování) je před koncem fixace komplikovaný a nevyplatí se vám. I v tomto případě se vyplatí kratší období.
Při rozhodování je dobré se trochu zorientovat v ekonomické situaci. Pokud očekáváte růst úrokových sazeb, je lepší chtít delší období fixace. V minulosti banky nabízely nízký úrok a fixaci na rok. Jakmile však skončila, splátky se zvedly o několik tisíc. Právě z důvodu růstu úrokových sazeb. Takže pozor na to.
Nenechte se zlákat nízkým úrokem
Banky se často předhání v tom, kdo nabídne nejnižší úrok. Jenže pozor – často se setkáte s tím, že na inzerovanou nízkou úrokovou sazbu dosáhnete pouze v případě, že si pořídíte i další finanční produkty. Ve finále tak vůbec nemusíte ušetřit, ale naopak ještě prodělat.
Pečlivě si pročtěte smlouvu
Klienti na podpis úvěrové smlouvy často pospíchají. To ale není rozumné. Pozornost věnujte nejen ověření údajů a parametrům úvěru (po podpisu smlouvy byste s nimi už nemohli prakticky nic udělat, a tak pozor – zde by vás podvodník mohl snadno oklamat), ale také podmínkám čerpání úvěru. Jejich nesplnění vás totiž ve finále může připravit o peníze a úvěr nedostanete.
Dodržte rady z našeho rádce a uvidíte, že si výhodnou a férovou hypotéku zvolíte snadno a rychle. Přejeme vám hodně štěstí s výběrem.