Nastane konec neutrality? Švédi cvičí s vojáky NATO
Strach z Ruska
Asi dvě tisícovky švédských vojáků se v těchto dnech účastní vojenského cvičení zemí NATO na severu Norska. Cvičení organizované Norskem má prohloubit spolupráci mezi členskými a nečlenskými zeměmi Aliance. Zároveň má zlepšit akceschopnost vojáků v polárních oblastech, kde v poslední době dochází ke zvyšování napětí mezi Ruskem a dalšími státy.
Vojenského cvičení, o němž informuje švédské vydání serveru The Local, se účastní celkem 15 000 vojáků z 15 zemí. Švédi jsou se svými dvěma tisícovkami třetí nejpočetnější skupinou vyslanou na cvičení. Více vojáků sem poslalo už jen Norsko a Spojené státy. Vojáci by během cvičení měli zlepšit svoji akceschopnost v polárních oblastech, kde v poslední době docházelo ke zvyšování napětí mezi Ruskem a dalšími zeměmi.
Čtěte také: Rusko má zbraň na ovládnutí Arktidy: plovoucí jadernou elektrárnu
Cvičení, které nese název Cold Response (Chladná odpověď), má dále posílit vztahy členských a nečlenských zemí Aliance. Jinými slovy má ještě více prohloubit spolupráci mezi Švédskem a zeměmi NATO. O tom ostatně vypovídá i to, že vojáci kromě norského území cvičí i ve švédském vzdušném prostoru.
Server The Local v této souvislosti upozorňuje zejména na načasování společného cvičení. Švédsko totiž s NATO různým způsobem spolupracuje už řadu let. Současné cvičení se ale koná jen několik týdnů před tím, než bude vláda projednávat návrh zákona, na jehož základě by mohly vzniknout vojenské základny NATO na švédském území. Zákon by rovněž umožnil přesun jednotek NATO přes švédské území.
Severské království, které se obává agrese z Ruska, ale nespoléhá jen na své partnery v zahraničí. Poté, co Rusko obsadilo Krym, rozdmýchalo nepokoje na východě Ukrajiny a začalo provokovat „cvičnými lety“ svých letounů poblíž švédských hranic, Stockholm posílil například obranu strategického ostrova Gotland, který se nachází v Baltském moři.
Čtěte také: Ruská letecká hra na kočku a myš, tentokrát u Švédska
Samotné Švédy případný vstup do NATO do značné míry rozděluje. Podle průzkumu veřejného mínění z loňského října, na který odkazuje server The Local, by vstup do Aliance uvítalo 41 % respondentů, zatímco 39 % by jich bylo proti. Zbylých 20 uvedlo, že si nejsou jistí.