Ukrajina zrušila svou neutralitu, chce vstoupit do NATO

ZMĚNA DOKTRÍNY

Ukrajina zrušila svou neutralitu, chce vstoupit do NATOAKTUALIZUJEME 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ukrajinský parlament v úterý schválil zrušení neutrality a rozhodl o tom, že země bude usilovat o členství v Severoatlantické alianci. Pro návrh, který předložil prezident Petro Porošenko, hlasovalo 303 ze 450 poslanců. Podle Kyjeva neúčast v blocích neodvrátila ruskou agresi a není odůvodněná. Proti směřování Ukrajiny do aliančních struktur se staví některé alianční státy v čele s Německem. 

Podle názoru ukrajinských poslanců přispěje odmítnutí neutrality k integraci země do evropského a euroatlantického prostoru. Ministr zahraničí Pavlo Klimkin v debatě o návrhu zákona prohlásil, že nový status Ukrajině napomůže prosazovat svou zahraniční politiku v souladu s národními zájmy a možnostmi. 

Ve schválené novele zákonů O základech národní bezpečnosti a O zásadách vnitřní a zahraniční politiky se nyní uvádí, že Ukrajina bude prosazovat kurz „na prohloubení spolupráce s organizací Severoatlantické smlouvy s cílem dosáhnout kritérií nezbytných pro členství v této organizaci“. 

Čtěte také: Ukrajinská cesta od bankrotu přes válku k bankrotu za přispění Západu

Návrhy na zrušení neutrality byly v úterý v kyjevském parlamentu předloženy čtyři, poslanci nakonec odhlasovali návrh prezidentský. Rozdíly v předložených návrzích byly podle ukrajinských novinářů jen symbolické. 

Porošenko hovořil o novém bezpečnostním směřování země na sobotní schůzi Rady národní bezpečnosti a obrany. Dosavadní odmítání příklonu země k NATO označil za největší chybu bývalého ukrajinského vedení. Neutralitu do ukrajinských zákonů prosadil v červenci 2010 tehdejší prezident Viktor Janukovyč. 

O členství v NATO rozhodne referendum   

Okamžitá žádost o vstup do aliance ale podle Porošenka není na pořadu dne. Kyjev bude nejprve usilovat o přechod na standardy a regule NATO, což potrvá nejméně šest let. O členství země ve vojenském bloku pak musí podle Porošenka rozhodnout Ukrajinci v referendu. 

V samotné alianci na členství Ukrajiny nepanuje jednotný názor. Šéf NATO Jens Stoltenberg koncem listopadu prohlásil, že Ukrajina se může stát členským státem, pokud naplní potřebné předpoklady. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier naproti tomu zhruba ve stejné době řekl, že Kyjev by s členstvím v alianci neměl počítat. "Připouštím partnerské vztahy, nikoli členství," řekl Steinmeier. 

Bezprostředně po schválení novely zákona o zrušení neutrality na krok Kyjeva reagovala Moskva. Podle stálého představitele Ruska při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě Andreje Kelina jde o nepřátelský akt vůči Moskvě, který ale Ukrajině nic konkrétního nepřinese. 

Porošenko: Za evropskou identitu platíme životy

Prezident Petro Porošenko o záměru zrušit neutralitu Ukrajiny a vydat se směrem integrace do euroatlantických bezpečnostních struktur hovořil také ve středu v projevu před poslanci polského Sejmu a senátory. „Dnes, v tomto sále jsem se rozhodl, že má země opět nabere kurz směrem k integraci do euroatlantického bezpečnostního prostoru,“ řekl ve středu Porošenko. Cílem jeho země je prý také podat přihlášku do Evropské unie do roku 2020. 

Více zde: Porošenko prý předloží návrh na zrušení ukrajinské neutrality

Podle Porošenka je chybou předchozích vlád, že evropský směr nenabraly již ony. Ukrajina, která si proevropské vedení zvolila po únorovém svržení prezidenta Viktora Janukovyče blízkého Kremlu, platí nezvykle vysokou cenu za svou evropskou identitu, uvedl dále Porošenko. „Platíme hodnotou nejvyšší, lidskými životy,“ dodal.

Čtěte také: Ukrajinská armáda chce skončit válku až po osvobození Krymu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz