Porošenko prý předloží návrh na zrušení ukrajinské neutrality

Ukrajina a EU

Porošenko prý předloží návrh na zrušení ukrajinské neutralityNOVÉ
Petro Porošenko, ilustrační foto Foto: Foto: Wikipedia
1
Svět

Echo24

Ukrajina by se měla vydat směrem integrace do euroatlantických bezpečnostních struktur, uvedl ve středu prezident Petro Porošenko v projevu před poslanci polského Sejmu a senátory. Po svém návratu do Kyjeva prý hodlá předložit zákonodárcům návrh na zrušení ukrajinské neutrality. Cílem jeho země je prý také podat přihlášku do Evropské unie do roku 2020. 

„Dnes, v tomto sále jsem se rozhodl, že má země opět nabere kurz směrem k integraci do euroatlantického bezpečnostního prostoru,“ řekl Porošenko. O Severoatlantické alianci (NATO), jejíž členské země se v současnosti staví k případnému ukrajinskému členství rozličně, se přitom ale konkrétně nezmínil. 

Podle něj je chybou předchozích vlád, že evropský směr nenabraly již ony. Ukrajina, která si proevropské vedení zvolila po únorovém svržení prezidenta Viktora Janukovyče blízkého Kremlu, platí nezvykle vysokou cenu za svou evropskou identitu, uvedl Porošenko. „Platíme hodnotou nejvyšší, lidskými životy,“ dodal.

Polsko patří v rámci EU k nejbližším spojencům sousední země a zároveň k nejtvrdším kritikům vojenských aktivit Ruska na ukrajinském území. Ukrajinský prezident v této souvislosti v polském parlamentu také poděkoval Polákům za „bratrskou pomoc“ jeho zemi v době, kdy ji napadl nepřítel. „Vaše pomoc nebude nikdy zapomenuta,“ dodal Porošenko. Vděk přitom podle něj patří koaličním i opozičním politikům, neboť Ukrajina má na polské scéně ve sporu s Ruskem takřka bezvýhradnou podporu. 

Čtěte také: Ukrajinská armáda chce skončit válku až po osvobození Krymu

Kyjevský lídr přišel do polského parlamentu s dárkem od polského prezidenta Bronislawa Komorowského. Na klopě měl připnutý odznáček hnutí Solidarita, které se před čtvrtstoletím zasloužilo o pád komunismu v Polsku. Ukrajina je dnes svobodnou a demokratickou zemí, o kterou kdysi usilovala právě Solidarita, prohlásil Porošenko. 

Nyní je podle něj na Ukrajincích, aby získané svobody uhájili. Nebrání prý však jen sebe, ale i samotnou Evropu a evropské hodnoty. „Jsme připraveni ukázat, že dokážeme bránit mír a demokracii, třeba se zbraní v ruce,“ dodal ukrajinský prezident. Jeho protějšek Komorowski při předcházejícím společném setkání uvedl, že není důvod, proč by Polsko nemohlo svému východnímu sousedu dodávat zbraně. 

Čtěte také: Porošenko: Jaderné zbraně nechceme, bylo by to neodpovědné

'Svrhněte fašisty.' Ukrajina zakázala 71 filmů s ruským hercem

Zemanova finlandizace? Termín studené války, ohradil se Sobotka