1 Migranti se vrací z Evropy

Je tu zima a nejsme vítáni. Uprchlíci se z Finska vrací do Iráku

, NOVÉ

Témata: ,

Je tady příliš velká zima, nechutná nám zdejší jídlo a také jsme z toho všeho čekání unavení. Navíc nejsme vítáni. To jsou podle RT důvody několika tisíc iráckých uprchlíků, kteří zrušili svoji žádost o azyl ve Finsku, a vrací se zpět do Iráku. Severské státy přitom byly hned po Německu hlavním cílem migrantů mířících v minulém roce do Evropy, píše ruský server.

Nejnovější statistiky finského imigračního úřadu ukazují, že 4 100 dosud nevyřízených žádostí o azyl bylo zrušeno.V roce 2015 přitom bylo ve Finsku podáno na 32 500 žádostí o azyl.

,,Někteří říkají, že podmínky ve Finsku a délka čekání na vyřízení povolení k pobytu nesplňují jejich očekávání. Že zkrátka měli od lidí, kterým za cestu zaplatili, jiné informace,“ řekl Tobias van Treeck z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

Finské úřady na základě výpovědí uprchlíků ví, že jim překupníci tvrdí, že je ve skandinávských státech krátká doba pro vyřízení víza a že se také rychleji shledají se svojí rodinou. Realita je však jiná: protiuprchlická strana, která je součástí vládnoucí koalice ve Finsku, chce odmítat většinu žádostí o azyl.

Minulý týden už proto někteří uprchlíci odletěli zpět do válkou zničené vlasti. Cestu si buď zaplatili ze svého, nebo požádali o pomoc iráckou ambasádu. Někteří se do Bagdádu dostali na palubě speciálního charterového letu, který od loňského roku zřídila finská vláda.

,,Můj syn je nemocný, potřebuji se dostat zpátky domů,“ uvedla Alsaedi Husseinová, žadatelka o azyl v jedné z cestovních kanceláří v Helsinkách. Muhiadin Hassan, majitel této cestovní agentury, uvedl, že jeho byznysu se v poslední době daří, protože mnoho uprchlíků se chce vrátit domů. ,,Říkají, že jim nechutná zdejší jídlo, že je ve Finsku zima nebo že se tu necítí vítáni,“ uvedl muž.

Čtěte také:

Nenašli, co hledali. Zklamaní uprchlíci se vrací z Evropy domů

800 eur pro každého. Finsko chystá totální změnu sociálního systému

‚Vracíme se. Rakousko jedná s uprchlíky hůř než se psy‘

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.