1 Jedna z nejcennějších mincí světa

Ve vraku lodi Vasca da Gamy se po 500 letech našel vzácný poklad

, NOVÉ

Témata: ,

Britští oceánští archeologové objevili u břehů Arabského poloostrova ve vraku lodi patřící do flotily portugalského objevitele Vasca da Gamy druhý exemplář jedné z nejvzácnějších mincí na světě. Loď, jež se na začátku 16. století potopila při zpáteční plavbě z Indie, je vůbec první z období zámořských objevů, kterou archeologové zkoumají.

„Vezměte si, že předkoloniální období začalo objevením Ameriky Kryštofem Kolumbem v roce 1492 a Esmeralda se potopila jen o desetiletí později,“ řekl deníku Guardian David Mearns, vedoucí expedice.

Tým vedený britskými archeology objevil u břehů ostrova Al Alanya blízko Ománu na Arabském poloostrově,v pozůstatcích lodi jménem Esmeralda vzácnou stříbrnou minci indio, která je teprve druhým objeveným exemplářem na světě. Mince byly vyraženy v roce 1499 po první da Gamově cestě do Indie a měly sloužit jako speciální platidlo pro obchod s Indií. Kromě ní archeologové našli ještě zlaté mince ražené v Lisabonu od roku 1495 nebo bronzový zvon, jenž byl pravděpodobně vyroben v roce 1498. Esmeralda se u Ománu potopila při bouři v roce 1503, když se vracela z Indie do Portugalska.

Celkem bylo od objevení lodi v roce 1998 na místě potopení nalezeno více než 2 800 artefaktů, zkoumání vraku však začalo až nedávno kvůli jednání s ománskými úřady. Esmeralda, jejímž kapitánem byl strýc objevitele Vasca da Gamy jménem Vicente Sodre, byla součástí Gamovy válečné expedice do Indie v letech 1502 a 1503, ve které i díky ní Gama na moři porazil arabskou flotilu při cestě do Asie. Esmeralda se pak spolu s další lodí z flotily potopila na zpáteční cestě z Indie.

Loď, jež je dosud nejstarším objeveným plavidlem z období zámořských objevů, pro vědce a historiky představuje klíč k hlubšímu pochopení tohoto období, které silně zformovalo dnešní západní civilizaci. Zkoumání lodi může poskytnout nové a přesnější informace například o obchodních stycích nebo námořních válečných střetech.

Minci spolu s dalšími artefakty bude vystavovat ománské muzeum.

Čtěte také: Přelomový objev: vědci nalezli bakterie požírající plasty

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.