‚Zásah v mešitě a obžaloba Sáňky je selhání policie‘
ostré prohlášení helsinského výboru
Nevládní lidskoprávní organizace Český helsinský výbor se postavila na stranu českého muslima Vladimíra Sáňky. Podle ČHV pochybila policie v zásahu proti Ústředí muslimských obcí i v následném trestním stíhání Sáňky. Výbor uvádí, že jeho obžaloba je porušení svobody vyznání u nás pod vlivem současných nálad veřejnosti.
Ostrou kritiku státních orgánů zveřejnil na svých stránkách Český helsinský výbor. Podle něj selhaly v celé řadě věcí v případě zásahů v pražských muslimských modlitebnách a následném stíhání Vladimíra Sáňky.
„Český helsinský výbor pokládá policejní zásah a obžalobu Vladimíra Sáňky za porušení svobody vyznání a je odhodlán důsledně sledovat právo Vladimíra Sáňky na spravedlivý proces a rovněž postavit tuto kauzu před oči světové veřejnosti,“ prohlásil výbor s odkazem na soudní líčení, které začne 24. února.
Podnětem byla kniha Základy tauhídu od Abu Ameenaha Bilala Philipse, která podle policie splňuje znaky trestného činu „založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka“.
„Stát po Listopadu 1989 respektuje svobodu vyznání a smýšlení. V jednotlivých případech se však v přístupu státních orgánů pravděpodobně projevuje vliv nálad veřejnosti a může docházet k jednotlivým výjimečným porušením tohoto práva,“ uvedl ČHV.
Sáňka: Autor knihy k násilí v žádném případě nevybízí
Výbor připomíná policejní akci z 25. dubna 2014, kdy proběhly zásahy ve dvou modlitebnách v Praze a v bytě Sáňky. Policie na všech místech zajišťovala hotovost, počítače, externí úložiště nebo knihy. Sáňka strávil noc v cele předběžného zadržení. Český helsinský výbor kritizuje i zákroky během bohoslužeb, kdy policejní komando mělo až smrtí vyhrožovat přítomným, kteří měli zůstat bez pohnutí na zemi.
„Kniha je běžně v různých překladech prodávána a distribuována v demokratických zemích. Její text je dostupný a snadno lze ověřit, že ani vzdáleně nepotvrzuje tato obvinění,“ komentuje ČHV obsah knihy. „Je nábožensky konzervativní a polemická a odmítavá k neislámské vládní moci. Nic z toho však zjevně nenaplňuje skutkovou podstatu trestného činu Založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka podle § 403 Trestního zákoníku (zákon č. 40/2009 Sb., ve znění pozdějších předpisů), ze kterého byl Vladimír Sáňka obviněn. Kniha si zaslouží zevrubné kritické hodnocení z hlediska občanského postoje k náboženství.“
Vladimír Sáňka se v dřívějším vyjádření pro ECHO24.cz hájil tím, že se pasáže v knize týkají muslimských zemí. „Víte sám, jaké tam často vládnou diktatury. Ale autor knihy v žádném případě nevybízí k nějakému převratu nebo násilí. Policie neprokázala nic ze svého tvrzení, které opakovaně šířila v médiích, že kniha je údajně rasistická, xenofobní, antisemitská. Nic takového se tam ani náznakem neobjevuje,“ uvedl v prosinci Sáňka.