1 ostré prohlášení helsinského výboru

‚Zásah v mešitě a obžaloba Sáňky je selhání policie‘

, NOVÉ

Témata: , ,

Nevládní lidskoprávní organizace Český helsinský výbor se postavila na stranu českého muslima Vladimíra Sáňky. Podle ČHV pochybila policie v zásahu proti Ústředí muslimských obcí i v následném trestním stíhání Sáňky. Výbor uvádí, že jeho obžaloba je porušení svobody vyznání u nás pod vlivem současných nálad veřejnosti.

Ostrou kritiku státních orgánů zveřejnil na svých stránkách Český helsinský výbor. Podle něj selhaly v celé řadě věcí v případě zásahů v pražských muslimských modlitebnách a následném stíhání Vladimíra Sáňky.

„Český helsinský výbor pokládá policejní zásah a obžalobu Vladimíra Sáňky za porušení svobody vyznání a je odhodlán důsledně sledovat právo Vladimíra Sáňky na spravedlivý proces a rovněž postavit tuto kauzu před oči světové veřejnosti,“ prohlásil výbor s odkazem na soudní líčení, které začne 24. února.

Podnětem byla kniha Základy tauhídu od Abu Ameenaha Bilala Philipse, která podle policie splňuje znaky trestného činu „založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka“.

„Stát po Listopadu 1989 respektuje svobodu vyznání a smýšlení. V jednotlivých případech se však v přístupu státních orgánů pravděpodobně projevuje vliv nálad veřejnosti a může docházet k jednotlivým výjimečným porušením tohoto práva,“ uvedl ČHV.

Sáňka: Autor knihy k násilí v žádném případě nevybízí

Výbor připomíná policejní akci z 25. dubna 2014, kdy proběhly zásahy ve dvou modlitebnách v Praze a v bytě Sáňky. Policie na všech místech zajišťovala hotovost, počítače, externí úložiště nebo knihy. Sáňka strávil noc v cele předběžného zadržení. Český helsinský výbor kritizuje i zákroky během bohoslužeb, kdy policejní komando mělo až smrtí vyhrožovat přítomným, kteří měli zůstat bez pohnutí na zemi.

„Kniha je běžně v různých překladech prodávána a distribuována v demokratických zemích. Její text je dostupný a snadno lze ověřit, že ani vzdáleně nepotvrzuje tato obvinění,“ komentuje ČHV obsah knihy. „Je nábožensky konzervativní a polemická a odmítavá k neislámské vládní moci. Nic z toho však zjevně nenaplňuje skutkovou podstatu trestného činu Založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka podle § 403 Trestního zákoníku (zákon č. 40/2009 Sb., ve znění pozdějších předpisů), ze kterého byl Vladimír Sáňka obviněn. Kniha si zaslouží zevrubné kritické hodnocení z hlediska občanského postoje k náboženství.“

Vladimír Sáňka se v dřívějším vyjádření pro ECHO24.cz hájil tím, že se pasáže v knize týkají muslimských zemí. „Víte sám, jaké tam často vládnou diktatury. Ale autor knihy v žádném případě nevybízí k nějakému převratu nebo násilí. Policie neprokázala nic ze svého tvrzení, které opakovaně šířila v médiích, že kniha je údajně rasistická, xenofobní, antisemitská. Nic takového se tam ani náznakem neobjevuje,“ uvedl v prosinci Sáňka.

Čtěte také: Zásah v mešitě: Sáňkovi hrozí za šíření islámské knihy až 10 let

Exšéf pražských muslimů jde před soud. Hrozí zákaz celé obce?

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.