Cenzura v praxi. Babišovy noviny vypustily kritická slova o šéfovi

Režisérova kritika zmizela

Cenzura v praxi. Babišovy noviny vypustily kritická slova o šéfoviAKTUALIZOVÁNO
Andrej Babiš a Vít Klusák Foto: FOTO: Jan Zatorsky a Printscreen ČT
1
Domov

Renáta Bohuslavová

Deník Metro z vydavatelství Mafra Andreje Babiše ve středečním rozhovoru vypustil kritická slova režiséra Víta Klusáka o tom, že Babiš je jedním z politiků, kteří se podle něj vezou na vlně strachu. Ten připomněl například Babišovo zpochybňování koncentračního tábora v Letech, což deník neotiskl. Režisér na to upozornil na své facebookové stránce. Klusák zároveň minulý rok o ministrovi financí natočil kritický dokument Matrix AB, který Babiš krátce po zhlédnutí nazval „totálním podrazem“.

„Postoj národa nelze vyvozovat z internetových diskuzí, podle těch bychom byli na pokraji občanské války za čistotu české rasy. Troufám si tvrdit, že Češi jsou k jinakosti vlídnější a otevřenější, než jak se obecně soudí. Co mě děsí, je, jak se na té vlně strachu vezou čeští politici: místopředseda vlády Babiš s úsměvem na rtech zpochybňuje existenci koncentráku v Letech, prezident Zeman slaví 17. listopad na jednom pódiu s nenávistnými islamofoby. Místo, aby situaci zklidňovali a krotili nálady, které mohou vést k fatálním situacím, tak je umně využívají ke své popularitě, protože máločím se dá lid tak dobře ovládat jako strachem,“ zněla celá Klusákova odpověď na otázku, jaký má názor na vlnu rasové nesnášenlivosti, která se nyní šíří Českem?

V tisku však pasáž o Babišovi a Zemanovi zcela chybí a odpověď byla uveřejněna v následujícím znění. „Postoj národa nelze vyvozovat z internetových diskusí, podle těch bychom byli na pokraji občanské války za čistotu české rasy. Troufám si tvrdit, že Češi jsou k jinakosti vlídnější a otevřenější, než jak se obecně soudí. Co mě děsí, je, jak se na té vlně strachu vezou čeští politici. Místo aby situaci zklidňovali a krotili nálady, které mohou vést k fatálním situacím, tak je umně využívají ke své popularitě, protože máločím se dá lid tak dobře ovládat jako strachem.“

Čtěte více: Babiš: Tábor v Letech nebyl koncentrák. Končili tam ti, co nepracovali

S otázkou, proč daná část z rozhovoru zmizela, kontaktoval server Echo24.cz šéfredaktora deníku Metro Jana Davida. Ten v časných odpoledních hodinách uvedl, že se k celé situaci vyjádřit nemůže a odkázal na tiskovou koordinátorku mediální skupiny Mafra Silvii Škábovou. Později v odpoledních hodinách přeposlala mluvčí vyjádření šéfredaktora deníku Metro.

Co sdělil šéfredaktor deníku Metro:
„Rozhovor ve vydání deníku Metro 14. prosince 2016 s panem Klusákem chtěl autor koncipovat jako povídání o vzrůstajícím extrémním pravičáctví v Česku a nezabývat se politickými kauzami, například té o výrocích Andreje Babiše o památníku v Letech, o které jsme mimochodem v minulosti normálně informovali a rozhodně pro nás nebyla tabu. Vzhledem k tomu, že společnost MAFRA, a.s., vydávající deník Metro, patří do koncernu AGROFERT, rád bych zdůraznil, že si nejsem vědom toho, že bychom v deníku Metro Andreji Babišovi jakkoliv stranili. Naopak si dáváme pozor, abychom z toho nemohli být nařčeni,“ napsal pro server Echo24.cz šéfredaktor deníku Metro Jan David.

O tom, že v rozhovoru daná pasáž není, informoval ve středu Vít Klusák na svém Facebooku a fotografické srovnání poskytl na Twitteru i server The Student Times.

Matrix AB

Vít Klusák se do střetu s Andrejem Babišem dostal právě již v roce 2015, kdy původně se souhlasem ministra financí natočil dokument Matrix AB. Andrej Babiš však po zhlédnutí dokumentu nešetřil kritikou a byl podle autentických záběrů velmi naštvaný. „Je to super podraz, totální podraz. Měl jsem dobrou intuici, říkal jsem ser*m na toho Klusáka,“ řekl krátce po zhlédnutí filmu Babiš s tím, že mnoho výpovědí v dokumentu poškozuje jeho firmy a že jsou to lži.

Čtěte více: Odpor vůči EET. Podnikatel si účtuje 10 korun „babišné“

EET šlape jako hodinky, libuje si Babiš i po úterním výpadku