10 Astronomický fotograf roku

FOTOGALERIE: Soutěž o nejkrásnější vesmírné fotky zná vítěze. Podívejte se

, FOTKY UVNITŘ

Témata: , ,

Největší soutěž astronomických fotografů již zná své výherce. Absolutním vítězem se stal ruský fotograf se snímkem vzdáleného vesmírného mračna. Soutěž tradičně pořádala Královská greenwichská observatoř, která všechny vítězné snímky napříč kategoriemi vystavila ve svých prostorech. Prohlédněte si je i v naší galerii.

Absolutním vítězem se nakonec stal ruský fotograf Artem Mironov. Svým snímkem „Barevné mračno Rho Ophiuchi“ okouzlil odbornou porotu, která ocenila pestrost a věrnost barev 400 světelných let vzdáleného útvaru i techniku, jakou použil k jeho vyfocení. Za svou práci obdržel 10 tisíc britských liber a titul nejlepšího astronomického fotografa roku.

Zkrátka nepřišli ani profesionální či amatérští fotografové z Dánska, Velké Británie a Číny, kteří zabodovali se svými snímky polárních září, planet či vzdálených hvězdných konstelací. Celkem ze soutěže vyšlo více než výherců z různých kategorií, včetně teprve třináctileté dívky. Jejich fotografické příspěvky organizátoři slavnostně vystavili v halách Královské greenwichské observatoře (najdete je i v naší galerii).

Soutěž, v níž každý rok soupeří tisíce talentovaných fotografů z celého světa, již tradičně pořádá Královská greenwichská observatoř. Jde o největší fotografickou soutěž svého druhu, která si klade také za cíl popularizaci vědeckých oborů, které se zabývají vesmírem.

Letos se královská observatoř dočkala přes 3 800 příspěvků jak od nadšených amatérských fotografů, tak i ostřílených pravidelných soutěžících z 91 různých zemí. Na svých snímcích zachytili nejen hvězdy, ale i polární záře i vzdálená vesmírná tělesa – letos se třeba poprvé v soutěži objevila fotografie obří ledové planety Uran.

Vybrané ukázky fotografií finalistů najdete v naší galerii. Vítěze devíti různých kategoriích oznámí organizátoři 14. záři. Dva šťastlivci se také dočkají speciálních cen. Snímky nejlepších fotografů tohoto ročníku budou bezplatně k vidění v Astronomickém centru greenwichské observatoře.

Čtěte také: FOTOGALERIE: Podívejte se na adepty na Českou cenu za architekturu

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.