Český rozhlas bude řešit stížnosti kvůli zrušené diskuzi o volbách

Nestandardní postup ČRo

Český rozhlas bude řešit stížnosti kvůli zrušené diskuzi o volbáchAKTUALIZOVÁNO
Český rozhlas Plus Foto:

2
Domov
Sdílet:

Na stůl generálního ředitele Českého rozhlasu přišla stížnost od politického komentátora Bohumila Doležala. Ten v otevřeném dopise Renému Zavoralovi kritizuje nestandardní postup zaměstnanců ČRo, kteří těsně před začátkem natáčení odstranili z programu několik diskuzních témat, především debatu o nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny. Pořadem se pravděpodobně bude muset zabývat i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. ČRo pouze připustil chybu komunikace.

Před dvěma týdny byli šéfredaktor serveru Echo24 Dalibor Balšínek, komentátor Bohumil Doležal, šéfredaktor magazínu Reportér Robert Čásenský a komentátor MF Dnes Luboš Palata pozvaní do pořadu ČRo Plus Názory a Argumenty. Diskuze novinářů se měla točit především kolem předvolební situace v České republice.

Doležal si pár dní před začátkem natáčení vyžádal témata, nad kterými měli hosté v pořadu diskutovat. Následně od Českého rozhlasu obdržel následující okruhy: 1) Volby, jaká je předvolební kampaň, jsou tradiční strany v krizi, probíhá kampaň korektně, kdo v ní nejvíce finišuje. 2) Průzkum studentských preferencí – vydává každý rok Člověk v tísni – jaké strany by volili mladí, kdo se na ně specializuje. 3) EU – a její současnost a budoucnost.

„Když jsem ale 6. října přišel na předtáčení, bylo mi řečeno, že tématem bude pouze Evropská unie. S tím, že tak rozhodl šéfredaktor ČRo Plus Ondřej Nováček. Moderátor z toho byl očividně zaskočen, stejně jako já,“ popisuje svou zkušenost politický komentátor. Postup Českého rozhlasu považuje za krajně nestandardní.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Jako politický komentátor se zabývám skoro výlučně vnitropolitickými záležitostmi a o EU jsem byl připraven hovořit jen krátce a v souvislosti s nadcházejícími volbami. Za druhé a hlavně, považuji za naprosto absurdní, aby v diskusním pořadu, probíhajícím čtrnáct dní před krajně významnými volbami, se nehovořilo přinejmenším také o nich,“ pokračuje Doležal ve svém otevřeném dopise.

Odstranění tématu z programu pořadu považuje Doležal za pokus o umrtvení diskuze a nepřímou cenzuru. Generálního ředitele Českého rozhlasu Reného Zavorala pak v závěru stížnosti prosí o prošetření vzniklého případu. „Musím říci, že od doby, co spolupracuji s českými rozhlasovými a televizními stanicemi (tj. od listopadu 1989), jsem se dosud nikdy s ničím podobným nesetkal,“ uzavírá stížnost.

Postup Českého rozhlasu kritizuje nejenom Bohumil Doležal, ale i Jaromír Jaroš z Ostravy. Ten dokonce podal Radě pro rozhlasové a televizní vysílání podnět k prošetření. Žádá radu o prošetření, zda pracovníci Českého rozhlasu postupovali v tomto případě objektivně a vyváženě.

Rozhlas: Chybou byla nedostatečná komunikace

Český rozhlas se ohradil proti tvrzení, že zrušil diskuzi o nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny. Přiznal však chybu. Tu podle něj zavinila špatná komunikace.
 
„Šéfredaktor Českého rozhlasu Plus Ondřej Nováček se s dramaturgem Radkem Kubičkem domluvili na aktuálních tématech týdne – výroky M. Zemana k rozšiřování prezidentských pravomocí, stěhování části výroby Škodovky do Německa a plány na těžbu lithia. Bohužel už dříve moderátor Tomáš Procházka obeslal pozvané hosty s jinými tématy, z nichž se část týkala voleb. Volební témata jsou ovšem součástí volebních speciálů a diskuzí, které Český rozhlas Plus vysílá v předvolebním období prakticky denně. Proto bylo nakonec dohodnuto, že se Názory a argumenty budou držet svého tradičního formátu a budou komentovat aktuální události týdne. Diskuze zrušena nebyla a hosté měli možnost se během ní volně vyjadřovat i k tématu voleb, což několikrát využili. Bohužel informace o změně témat se dostala k hostům vinou nedostatečné komunikace až před natáčením pořadu, nikoliv v dostatečném předstihu, aby se stihnuli připravit, resp. znovu zvážit svou účast v diskuzi. To je samozřejmě chyba, která se neměla stát,“ uvedl ředitel zpravodajství Českého Rozhlasu Jan Pokorný.
 
„Český rozhlas odmítá obvinění z cenzury, či volební „předposranosti“, jak to nazval pan Dalibor Balšínek na sociálních sítích. Důkazem je samotné vysílání Českého rozhlasu. Právě stanice Český rozhlas Plus momentálně vysílá k volbám desítky pořadů, analýz a komentářů, v nichž kromě politiků využívá politology a novináře napříč názorovým i mediálním spektrem,“ dodal Pokorný.

Čtěte také: Proč jsme nemohli v Českém rozhlase mluvit o českých volbách

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články