Rusofilům teď americký konvoj nevadí. Pranýřují islám

Nový terč "Přátel Ruska"

Rusofilům teď americký konvoj nevadí. Pranýřují islámNOVÉ 1
Domov
Vojtěch Beran
Sdílet:

Zatímco v březnu chtěl bývalý senátor a Putinův obdivovatel Jiří Vyvadil blokovat průjezd amerického konvoje, nyní většinu energie věnuje kampani proti islámu a uprchlíkům. Zprávy o tom, že Českem na podzim projede další kolona amerických obrněnců, ho zatím nechávají chladným. Vyvadil však zdaleka není sám. Řada hnutí a iniciativ, které se dříve profilovaly jako proruské, se nyní začíná vymezovat právě proti přílivu imigrantů z islámských zemí.

„Inteligentně proti uprchlíkům, islámu a islámskému státu.“ Tak se jmenuje facebooková skupina, kterou tento týden založil bývalý senátor a šéf spolku Přátelé Ruska v České republice Jiří Vyvadil. Účelem skupiny je podle Vyvadila „věcně“ a „inteligentně“ diskutovat o problémech spojených s imigrací a najít účinná řešení, která by umožnila zachovat Českou republiku „v té podobě, v jaké ji máme“.

Angažovat proti islámu se prý začal kvůli tomu, že „dosavadní aktivisté typu Okamury, Konvičky či Bartoše pouze vyvolávají pouhou nenávist a jejich řešení jsou napůl směšná a napůl odpudivá“. V manifestu, který nastiňuje budoucí činnost skupiny, Vyvadil mimo jiné uvádí, že v příštích letech bude podle něj nezbytné zrušit schengenský systém volného pohybu a vrátit se k hraničním kontrolám. „Tak si prostě na hranicích zase trochu počkáme,“ uvádí.

Je to přitom ten samý Jiří Vyvadil, který se před několika měsíci exponoval v souvislosti s průjezdem amerického konvoje. Bývalý soudce Nejvyššího správního soudu tehdy založil facebookovou skupinu „Neprojdou“, ve které se spolu s dalšími odpůrci Spojených států (z nichž ovšem někteří byli jen vtipálci, jak se následně ukázalo), domlouval na protestních akcích proti průjezdu amerických obrněnců.

Když ovšem v úterý proběhla médii zpráva, že na podzim letošního roku je naplánován další průjezd amerických Strykerů přes území ČR, Vyvadil na ni nereagoval tak, jak by se možná dalo čekat. Na jeho facebookovém profilu a ve skupině Přátelé Ruska v České republice, jíž de facto vede, prošel plánovaný průjezd konvoje prakticky bez povšimnutí. Místo toho se však objevila ona skupina o uprchlících.

Projdou nebo neprojdou?

Zatím není jasné, proč se Vyvadil místo Američanů rozhodl věnovat uprchlíkům, jeho telefon byl nedostupný. Jakub Horák, jeden z recesistů, kteří Vyvadilovi v březnu „pomáhali“ s blokováním konvoje, se však domnívá, že bývalý senátor chce přijít s něčím novým. „Každou další řadu nějaké reality show sleduje méně lidí. Konvoj je navíc naplánovaný až na podzim, takže pan Vyvadil má dost času na to, aby sešikoval přívržence a opět založil nějakou pěknou stránku, jíž bude velitelem,“ řekl k tomu pro ECHO24.cz

Horák dodal, že podle názorového složení v internetových diskusích je možné, že Vyvadil i tentokrát najde řadu ochotných pomocníků. „Internetoví diskutéři se ale většinou dokážou rozhořčovat v jednu chvíli pouze nad jedním tématem a jak se zdá, strach z uprchlíků jen tak nezmizí. Takže já si tipuji že konvoj prošumí bez většího zájmu a pan Vyvadil se brzy začne vyjadřovat k problematice imigrantů,“ upřesnil.

Čtěte také: ‚Polofašoidní havlisté mají 10 minut.‘ Vyvadil naletěl na Facebooku

Ať už Vyvadila vedlo k založení skupiny o uprchlících cokoliv, navázal tím na trend, který lze v poslední době sledovat stále častěji. A sice, že různé spolky a iniciativy, které se dříve vymezovaly především proti Západu a Spojeným státům, se teď začínají věnovat i otázkám spojeným právě s uprchlíky a imigrací.

Příčin tohoto posunu v rétorice jednotlivých „rusofilů“ je nepochybně víc. Jedním z hlavních důvodů, proč se teď do středu pozornosti místo amerického konvoje dostávají uprchlíci, je nejspíš to, že ukrajinská krize, která emoce kolem konvoje vyvolala, alespoň zčásti pohasla. Přestože na Donbasu při vzájemných přestřelkách a ostřelování děly téměř denně umírají lidé, žádné velké ofenzivy se ze strany Kyjeva ani povstalců nekonají.

Islamisté obraz muslimů nevylepšují

Útočné operace na širokých úsecích fronty naproti tomu začátkem léta zahájili radikálové z Islámského státu, kterým se i přes několik porážek podařilo získat další území v Iráku a Sýrii. Jejich neustálý nápor přiměl okolní státy přistoupit k mimořádným opatřením – Turecko zahájilo nálety na pozice islamistů – a i syrský prezident Bašár Asad přistoupil k mimořádnému opatření, když vyhlásil amnestii pro dezertéry.

Zvěrstva islamistů v kombinaci se stále se zhoršující uprchlickou situací ve Středomoří tak v řadě evropských zemí vyvolaly odpor vůči islámu jako takovému. Kromě hnutí a iniciativ, které se proti imigraci islámských věřících vymezují dlouhodobě, tak začaly protiimigrantskou rétoriku přejímat i další populistické spolky, které se do té doby z velké části věnovaly ukrajinské krizi. Jako příklad lze uvést stránku STOP mediální manipulaci. Ta se už dříve dostala do hledáčku médií kvůli šíření ruské propagandy, ale teď se začíná angažovat i vůči přistěhovalcům.

Čtěte také: Ruská propaganda sílí: NATO odstartovalo válečné hry

Při pozornějším pohledu lze vysledovat, že diskutující v podobných skupinách mají několik jednotících prvků. Kromě deklarované náchylnosti k Rusku a odporu nebo přinejmenším zvýšeným obavám vůči imigrantům z islámských zemí, je typický odpor vůči Evropské unii a její politice. Často jsou připomínány povinné změny v názvech tuzemských výrobku jako je například pomazánkové máslo nebo rum.

Rusko i uprchlíci jsou zástupná témata

Stejně tak jsou časté nesympatie vůči bývalému prezidentu Václavu Havlovi a idejím, které jsou s ním spojovány. Řada lidí tak například nesouhlasí s bojem za svobodu Tibetu, ochranou životního prostředí nebo zásahem NATO v bývalé Jugoslávii. Obzvláště palčivě je pak vnímáno odtržení Kosova, jež diskutující často přirovnávají k ruské anexi Krymu. Řada lidí rovněž neváhá při hodnocení nové ukrajinské vlády použít slovo „fašistická“.

I když spolu diskutující v mnoha případech názorově souzní, lze v jejich řadách najít osoby nejrůznějšího věku, pohlaví, osobních zájmů a místa bydliště. Vzhledem ke značné nejednotnosti proruské a zároveň protiislámské scény lze jen těžko stanovit bližší charakteristiky. Experti na monitoring sociálních sítí a internetové komunikace se ale shodují, že rusko-ukrajinský konflikt, potažmo otázka imigrace jsou jen zástupná témata, kterými nespokojenci ventilují svoji dlouhodobou nespokojenost se současným stavem.

Čtěte také: Ami go home! Hanba NATO! Vyvadil chtěl vzít i vnučku

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články