Ženy jsou pružnější než muži, vrhnou se i do výroby

Ženy jsou pružnější než muži, vrhnou se i do výroby 1
Domov
Sdílet:

Pokud nemohou ženy najít práci ve svém oboru, vrhají se častěji než muži pomocí rekvalifikačních kurzů do netradičních oborů. Dělat v automobilce mužskou práci je pro ně lepší, než být nezaměstnané. Ženy jsou sice přizpůsobivější, ale pokud není práce, nepomůže jim ani sebelepší kvalifikace.

Nejvíce volných míst, kde hledají nové zaměstnance je podle pracovního serveru zpracedoprace.cz především ve strojírenství a výrobě. Na druhém místě se nedostává ve firmách operátorů strojů a zařízení a chybí také řidiči, zruční zámečníci, strojní mechanici a jiné technické profese. Ve zdravotnictví pak potřebují zdravotní asistenty.

Přes šest set tisíc lidí v České republice trápí nezaměstnanost a nejvíce lidí bez práce je v Moravskoslezském, Jihomoravském a Ústeckém kraji. Volných pracovních míst je přitom v současné době kolem jednačtyřiceti tisíc, a tak na jedno volné místo připadá patnáct nezaměstnaných. Ti však nejsou mnohdy pro danou práci dostatečně kvalifikovaní.

Dívky v automobilce

Mladí lidé, kteří chtějí bezpečně najít práci, proto studují technické obory. Výjimkou nejsou ani dívky. „U nás pracuje ve výrobě 20 % žen a v současné době máme na středním odborném učilišti 10 % učnic,“ upozorňuje Štěpánka Kubicová, která je HR projektovou manažerkou ve Škodě Auto. Právě mladoboleslavská škodovka má nejen střední, ale i vysokou školu, na které si vzdělává studenty, tedy své budoucí zaměstnance. Možná proto patří okres Mladá Boleslav mezi ty s nejnižší nezaměstnaností v zemi.

Podpořit ženy, aby šly do technických zaměstnání je jednodušší, než motivovat muže, aby šli pracovat do pečovatelských oborů.

Kromě studia technických oborů také ženy kvůli získání práce podstupují různé rekvalifikační kurzy. Podle mluvčí Úřadu práce ČR Kateřiny Beránkové je ze čtyřiceti tisíc absolventů těchto kurzů 60 % žen. Ty jsou totiž více než muži ochotné úplně změnit svůj obor. „Podpořit ženy, aby šly do technických zaměstnání je jednodušší, než motivovat muže, aby šli pracovat do pečovatelských oborů,“ upozornila Jitka Kolářová, projektová manažerka Gender Studies (GS). Možná i to je důvod, proč je nezaměstnaných mužů je o osmadvacet tisíc víc.

Manažerka pro práci z firmami v GS Nina Bosničová poukázala při konferenci Překročit hranice: ženy a muži napříč profesemi na spojitost mezi nezaměstnaností a tím, že ženy vykonávají typická ženská povolání.

„My samozřejmě nechceme, aby šly ženy pracovat do dolů, ale pokud půjdou pracovat do mužských oborů, může to vyřešit problém s nezaměstnaností,“ říká Nina Bosničová.

Šič a jeřábnice

Důležité podle Bosničové je, aby ženy přestaly mít ostych před zaměstnáním v technickém odvětví, a muži naopak v oborech typických pro ženy. To by pomohlo naskočit do pracovního procesu absolventům vysokých škol, kteří nemohou sehnat práci ve svém oboru, ale také ženám po mateřské, i lidem nad padesát let, kteří velice těžko hledají zaměstnání kvůli svému věku. Tam, kde však nejsou pracovní místa pro muže, nebudou volná místa ani pro ženy, které jsou kvalifikované pro práci ve strojírenství či stavebnictví.

Kateřina Beránková z Úřadu práce ČR však upozornila, že klienti úřadů mohou absolvovat rekvalifikační kurzy odpovídající konkrétním pracovním oborům, ve kterých jsou volná místa.

„Úřad práce ČR nebrání vyhovět zájemcům o rozšíření si obzorů ani v netradičním odvětví. Mezi uchazeči o zaměstnání můžeme najít i například ženy, které absolvovaly kurz jeřábníka nebo muže, kteří se vyučili v profesi šička,“ popisuje výběr rekvalifikačních kurzů Beránková.

Největší zájem mají ale nezaměstnaní především o základní i speciální počítačové dovednosti, zdravotní a sociální oblast, účetnictví, svářečské kurzy, nebo chtějí získat řidičské průkazy od skupiny C, včetně těch profesních.

Sdílet:

Hlavní zprávy