2 Protesty proti svatbě

'Asimilace = holokaust!' Židovka si brala muslima za dozoru policie

Okolo 200 krajně pravicových demonstrantů z hnutí Lehava protestovalo proti sňatku židovské dívky s mužem muslimského vyznání. Svatba Izraelky a Palestince je podle nich „asimilací, která se ve Svaté zemi rovná holokaustu.“ Obřad se proto konal pod přísným dohledem policie. Informoval o tom deník Haaretz.

Demonstrace proti izraelsko-palestinské svatbě Morel Malkové a Mahmouda Mansouriho se odehrála 200 metrů od vchodu do obřadní síně. Svatba se proto v izraelském městě Rišon le-Cijon konala pod přísným policejním dohledem, který měl svatebčany ochránit před případnými střety s příslušníky hnutí Lehava, které protesty zorganizovalo. Krajně pravicové hnutí Lehava proti sňatkům židovek s muži nežidovského vyznání, zejména s muslimy, dlouhodobě bojuje. 

Čtěte také: Otec vzal syny do Izraele, aby jim ukázal válku

Pár o zákaz demonstrace proti jejich sňatku již dříve požádal městský soud. Ten ale jejich žádost zamítl, protestujícím však nařídil zdržovat se až 200 metrů od místa konání obřadu. „Povolení demonstrace soudem je vítězství svobody projevu,“ řekl deníků Haaretz advokát organizace Lehava Itamar Ben Gvir. „Jsem rád, že soud v praxi uznal naši pozici. Jsme přece demokratická země,“ dodal.

Lehava je izraelská krajně pravicová organizace, která primárně bojuje proti uzavírání manželství mezi židovkami a muži nežidovského vyznání, zejména Araby. Izraelskými médii je popisována jako krajní pravice. Do širšího podvědomí veřejnosti se organizace dostala v roce 2010 poté, co izraelské supermodelce Bar Rafaeli zaslala otevřený dopis, ve kterém ji vyzývala k ukončení vztahu s americkým hercem Leonardem DiCapriem. Ten je příslušníkem římskokatolické církve. Lehava pravidelně pořádá kampaně s heslem „zachraňte dcery Izraele“. V roce 2011 vyšetřování izraelského deníku Haaretz odhalilo propojení organizace s izraelskou vládou, která měla ji měla dotovat 175 000 dolary ročně.

Protestující vykřikovali rasistická hesla jako „smrt levičákům“, mávali izraelskými vlajkami a troubili šofarem, izraelskou obdobu lesního rohu. Nesli také transparenty hlásající „dcery Izraele lidem Izraele“ nebo „asimilace je holokaust“. „Prosím, připojte se k nám. Vezměte tlampače a houkačky. Přesvědčíme naši 'sestru', aby se s námi vrátila domů k židům,“ přesvědčovali okolí příslušníci hnutí, informoval izraelský zpravodajský server Arutz Sheva.

„Jejich sňatek musí každý respektovat. Podněcování násilí a rasismu nemá v izraelské společnosti místo,“ napsal na Facebooku izraelský prezident Reuven Rivlin.

Morel se s Mahmoudem seznámila před pěti lety, následně konvertovala k islámu. Smíšená svatba se uskutečnila přes kritiku okolí i nesouhlas otce nevěsty.

„Mezi svobodou projevu a protesty na jedné straně a podněcováním nenávisti a nepokojů na druhé existuje tlustá červená čára,“ napsal v reakci na protesty izraelský prezident Reuven Rivlin na Facebooku. „Mahmoud a Morel se rozhodli vzít a uplatnit tak svou svobodu v demokratické zemi. Projevy podněcování nenávisti proti sňatku jsou nesnesitelné a bolestné. Bez ohledu na můj názor či názor kohokoliv jiného jejich sňatek musí každý respektovat. Podněcování násilí a rasismu nemá v izraelské společnosti místo,“ pokračoval prezident.

Lásku pro všechny! Každý má právo si zvolit, koho bude milovat

Podle právníka páru, Yaniva Segeveho, přesto vyhovění žádosti soukromé osoby o zákaz demonstrace v přímé blízkosti privátní akce nemá precedens. „Je politování hodné, že se akce demonstrantů odehrává v době napjatých izraelsko-palestinských vztahů. V každém případě z ní vzejde shnilé ovoce, které vyvolá vlnu nenávisti a násilí. Je téměř jisté, že se plánované protesty odrazí v konfliktních oblastech,“ napsal v žádosti o soudní zákaz demonstrace Yaniv Segev.

Čtěte také: Nové příměří s Hamásem, i tak dál létaly rakety

U vstupu do obřadní síně se objevila v reakci na protesty Lehavy i menší demonstrace na podporu páru. „Lásku pro všechny,“ hlásaly transparenty. „Svatba je soukromá věc, nikomu do toho nic není. Každý má právo si zvolit, koho bude milovat,“ řekl Guy Ronen, jeden podporovatelů sňatku.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.