Vyhněte se šedivému Česku, radí manuál pro uprchlíky

'V Česku je riziko záchytu'

Vyhněte se šedivému Česku, radí manuál pro uprchlíkyNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Prouprchlický portál s názvem „Vítejte v Evropě“, který běžencům radí, jak se dostat na starý kontinent, na svých stránkách vyvěsil mapu s informacemi o jednotlivých státech. Českou republiku ale jako jednu z mála zemí vynechal. Ministerstvo vnitra o tom informovalo na svém webu s upozorněním „Manuál pro uprchlíky hovoří jasně – ČR se vyhněte“.

„Česká republika je na webových stránkách www.w2eu.info, která slouží migrantům jako tzv. manuál, co mají dělat po cestě do Evropy, vyznačena jako šedivý stát, přes který se nedoporučuje do západních států Evropy cestovat,“ napsalo na svých stránkách ministerstvo vnitra.

Portál Česko ze svého poradenství podle resortu vyřadil kvůli tomu, že se uprchlíkům cestovat přes naše území nevyplatí. „Přechod přes Českou republiku pro běžence znamená zdržení kvůli velmi vysokému riziku záchytu nelegálních cizinců. Manuál pro uprchlíky hovoří jasně – ČR se vyhněte,“ uvedl dále resort bez dalšího vysvětlení.

Na mapě portálu jsou kromě Česka šedou barvou vyznačeny i další státy, které se uprchlíkům nedoporučují ani jako tranzitní. Jedná se o Portugalsko, Bosnu a Hercegovinu, Černou Horu, Chorvatsko, Moldavsko, Makedonii, ale i Rusko, Estonsko a Lucembursko. Naopak ostatní země střední Evropy v poradenství zahrnuty jsou.

‚Možnost pohybu je právo každého člověka‘

Současně dané státy nelze najít ani v bočních záložkách, které nabízejí kontakty například na neziskové organizace, azylové domy nebo informace ohledně případné deportace. „Na vnějších hranicích Evropy je lidem odpírán vstup, jsou zde vězněni a následně deportováni. Přesto lidé přicházejí. Web w2eu.info s podporou Světové zdravotnické organizace podporuje ty, kteří se do Evropy přesto dostali a bojují za lepší život,“ píše se na stránkách Welcome to Europe.

Rady a návody serveru w2eu.info, který poskytuje uprchlíkům poradenství ohledně cesty „za lepším životem“, si mohou běženci přečíst ve čtyřech jazycích – angličtině, francouzštině, arabštině a perštině. „Možnost svobodného pohybu je právo každého člověka,“ uvádí dále prouprchlický portál. 

O azyl v Česku požádá jen minimum uprchlíků, kteří do země přijdou. Policie v České republice za posledního čtvrt roku zajistila zhruba 2500 běženců, avšak jen 60 Syřanů v Česku požádalo o azyl.

Současně podle minitra vnitra Milana Chovance (ČSSD) klesá i počet zadržených migrantů. „Lze predikovat, že migrační vlna bude kulminovat a bude oslabovat po říjnu, ale samozřejmě s jarem může přijít další vlna,“ uvedl ministr.

Podle úřadů běženci o Česko nejeví zájem hlavně z toho důvodu, že Česká republika nenabízí štědrý sociální systém, uprchlíci tu nemají známé a celkově o zemi nemají moc informací.

S přívalem uprchlíků, kteří utíkají ze Sýrie a okolních zemí zmítaných válkou, se potýká celá Evropa. Nejvážnější situace je v Řecku, Itálii a Maďarsku.

Čtěte také: Facebook udělal ze syrského uprchlíka teroristu. Chytla se i Samková

Přerozdělit 160 tisíc uprchlíků? Jen první krok, zní z Berlína

Státy Perského zálivu uprchlíky nepřijímají. Raději vypíší šek

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články