Proč přišla kvůli vlajkám kriminálka? FAMU žádá vysvětlení zásahu

Proč policie řeší tibetské vlajky?

Proč přišla kvůli vlajkám kriminálka? FAMU žádá vysvětlení zásahuAKTUALIZOVÁNO 2
Domov
Echo24
Sdílet:

Pražská Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění protestuje proti zásahu policistů kvůli vyvěšení tibetských vlajek. Škola požaduje vysvětlení po policejním prezidiu a ministerstvu vnitra poté, co tibetské vlajky přišli zkontrolovat dva příslušníci kriminální policie. FAMU se vyvěšením vlajek rozhodla reagovat na „znepokojující dění“ okolo návštěvy prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice. Policejní prezidium v reakci uvedlo, že incident vyšetřuje, a proto se k němu zatím nebude blíže vyjadřovat.

Další z řady závažných stížností míří na české úřady po třídenní návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v ČR. Tentokrát vysvětlení požaduje vedení pražské FAMU, která protestuje proti policejnímu zásahu na akademické půdě poté, co se rozhodla vyvěsit tibetské vlajky na své budově na Smetanově nábřeží.

Čtěte také: Pánům od policie je třeba poděkovat

Represe jako v 80. letech? Chodil s vlajkou po mostě, policie si na něj posvítila

„Dne 30. března 2016 v ranních hodinách vstoupila na děkanát FAMU dvojice mužů, kteří se představili jako příslušníci kriminální policie a svou přítomnost zdůvodnili údajnou stížností na vyvěšení tibetských vlajek na budově FAMU. Akademický senát FAMU pokládá tento počin za bezprecedentní narušení Práva na svobodu vyjadřování,“ uvedla FAMU v reakci na policejní represe.

„Požadujeme proto od Policejního prezidia České republiky a od Ministerstva vnitra České republiky řádné prošetření a veřejné vysvětlení tohoto incidentu; tibetské vlajky budou ponechány na budově školy jako symbolická připomínka, že Česká republika se deklaruje jako demokratický stát, k jehož základním pilířům patří respektování lidských práv a svobod.“

Vyjádření policejního prezidia:
Jak již avizoval ministr vnitra, v současné době probíhá vyhodnocení celého bezpečnostního opatření kontrolními orgány Policie ČR. Jednotlivými údajnými excesy se rovněž zabývá GIBS. S ohledem na tuto skutečnost se policie v současné době nebude blíže vyjadřovat k různým spekulacím a stížnostem fyzických či právnických osob. I tímto údajným excesem se kontrolní orgány zabývají. Jak již bylo avizováno, výsledky šetření budou k dispozici v řádu několika týdnů. Prezentace vlajky Tibetu samozřejmě nepředstavuje sama o sobě jakékoliv protiprávní jednání.

K vyvěšení vlajek došlo po znepokojení studentů filmové univerzity i jejího vedení. „Na základě iniciativy akademické obce FAMU se vedení FAMU pro dobu návštěvy generálního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Čínské lidové republiky, prezidenta Si Ťin-pchinga a čínské obchodní delegace v Praze a na zámku v Lánech ve dnech 28.–30. 3. 2016, připojilo k iniciativě veřejného vyvěšení tibetské vlajky coby symbolu vyjadřujícího podporu všem osobám a skupinám, jejichž lidská práva jsou porušována perzekucí ze strany čínského režimu,“ uvádí FAMU.

Čtěte také: Pokyny z čínské ambasády: Vlajky strhnout, nebát se napadat

Asijská tržnice, ambasáda či rozvědka. Kdo stojí za čínskými vítači?

‚Čínské vítání v Praze řídili komunističtí tajní nebo rozvědčíci‘

„Protože jsme škola svobodomyslná a ve svých filmech i názorech se často kriticky stavíme ke křivdám a nepravostem v aktuálním dění, nemůžeme nechat bez povšimnutí návštěvu, jež svým étosem připomíná politické maškarády komunistického režimu,“ uvedla škola 29. března v den vyvěšení vlajek. „Nepřejeme si, aby politická reprezentace České republiky bez mandátu občanů ČR podporovala politický režim, který lidská práva potlačuje. Jde to proti demokratickým principům, jež se naše generace studentů, narozená po Sametové revoluci, snaží se vší ctí bránit.“

Filmařům dále logicky vadí i kolaborace animovaného Krtečka s Číňany. „Zároveň mnoho zástupců filmové akademie považuje za nešťastné použití animované figurky Krtečka od zesnulého tvůrce českého animovaného filmu Zdeňka Milera. Domníváme se, že prodej práv k této postavičce do Číny zcela popírá původní estetiku a hodnotu Milerova originálního díla. Považujeme za nedůstojné, že prezident Miloš Zeman používal při svých minulých cestách do ČLR tuto figurku jako jeden z nástrojů pro prosazování obchodních zájmů ČR,“ podotýká k prodeji Krtečka Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění.

Postup policie v souvislosti s FAMU zkritizoval i předseda opoziční ODS Petr Fiala. „Je nepřijatelné, aby policie na akademické půdě řešila vyvěšení tibetské vlajky, jak se to stalo v případě FAMU. Policie má chránit naši bezpečnost a naši svobodu. Česká policie není agentura prosazující čínské zájmy. Nebo si někdo spletl slova český a čínský?“ napsal.

Policie má občany chránit, ne korigovat jejich názory.Je nepřijatelné, aby policie na akademické půdě řešila vyvěšení...

Zveřejnil(a) Petr Fiala dne 1. duben 2016

V minulých dnech kvůli protestům proti čínskému vítání kritizovali mnozí postupy policie. Na místech, kudy projížděla kolona čínského prezidenta, byly organizované skupinky čínských vítačů, kteří napadali kohokoliv, kdo prezentoval symboly Tibetu nebo například Východního Turkestánu. Policie bezdůvodně kontrolovala množství mírumilovně protestujících občanů nejčastěji právě kvůli tibetským vlajkám. Sama vlajky většinou nezabavovala, nebyla v celé řadě případů schopna efektivně zasáhnout proti Číňanům, kteří neváhali použít násilí. V poutech tak končili převážně odpůrci pompézního vítání vůdce komunistické Číny Si Ťin-pchinga.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články