Mladí si zvykli na vyšší komfort. Na založení rodiny nemají peníze
ohrožená budoucnost?
Založit rodinu je drahé. Příčinou zvyšujícího se věku prvorodiček je také nezaměstnanost a problém najít s dítětem po rodičovské dovolené práci. Vyplývá to z výzkumu Českého statistického úřadu. Podle sociologů je to ale způsobeno především tím, že je současná generace zvyklá na vyšší komfort, a chtějí si v první řadě užívat život. O založení rodiny proto více přemýšlí.
Mladé páry se obávají, jak po založení rodiny vyjdou z jednoho příjmu, a tak zplození dětí odkládají na pozdější dobu. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) je největším viníkem špatná ekonomická situace. Ondřej Nývlt z odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ upozornil, že to způsobuje především nezaměstnanost mladých lidí. „Zatímco v devadesátých letech se nezaměstnanost mladých do 25 let pohybovala jen mírně nad průměrem celkové nezaměstnanosti, v době ekonomické krize byla až trojnásobně vyšší,“ uvedl Nývlt.
Peněz na děti nezbývá
Sociolog Ivo Možný však mladým lidem poslal vzkaz: „K tomu, abyste měli děti, potřebujete hnízdo, tedy jednu místnost. Pro tři děti stačí garsonka,“ řekl deníku ECHO24.cz. Dodal, že pocit nedostatku peněz vytváří společenské klima. „Lidem se vtlouká do hlav, aby byli úspěšní, vydělávali dost peněz a aby nakupovali. Nezakládají rodiny, protože žijí v atmosféře konzumu,“ upozornil. To potvrdil i sociolog z Univerzity Karlovy Petr Soukup. „Dnešní mladí vyrostli v jiných ekonomických podmínkách a jsou zvyklí na jiný komfort. Také si chtějí více užívat života,“ řekl Soukup.
Za příklad dal Možný své doktorandy z katedry sociologie na Fakultě sociálních studií v Brně, kteří si berou hypotéky, kupují domy a byty a následně musí hypotéku splácet, a tudíž jim nezbývají peníze na dítě. „Není to proto, že nemají peníze, ale protože si myslí, že je nemají,“ řekl Možný.
V dnešní době je vše rychlejší a pomíjivé. Lidé proto mají problém se seznamovat a vydržet dlouhodobě ve svazku.
Sociolog Soukup však upozornil, že mladí lidé o rodině také více přemýšlí než generace před nimi, aby ji dokázali zabezpečit a neživořit při tom. Jedním z dalších faktorů, který má vliv na vzrůstající věk pro založení rodin, je také problém s výběrem vhodného partnera. „V dnešní době je vše rychlejší a pomíjivé. Lidé proto mají problém se seznamovat a vydržet dlouhodobě ve svazku,“ upozornil Soukup.
Nývlt upozornil, že vzniká propast v zaměstnanosti mezi ženami s dětmi a těmi bezdětnými. Míra nezaměstnanosti žen s nejmladším dítětem v domácnosti mezi 3 až 6 lety se podle informací ČSÚ v posledních dvaceti letech pohybovala kolem 15 %, u žen ve věku od 25 do 39 let, které nevychovávají žádné dítě, se pohybovala pouze kolem 5 %. Proto také ženy často dávají přednost kariéře. „Silným faktorem v tomto případě je, že se oba partneři v páru chtějí seberealizovat,“ potvrdila Klára Plecitá z Sociologického ústavu AV ČR.
Na vině je i stát
Právě vysokoškolačky nejčastěji obětují dítě kariéře, upozorňuje Soukup. Svůj podíl viny podle něj nese stát a zaměstnavatelé, kteří nevytváří podmínky podporující rodiny. „V tomto patří přístup v České republice k těm nejhorším v Evropě,“ řekl Soukup. Ivo Možný však argumentoval, že dítě potřebuje rodiče zhruba tak do jedenácti maximálně patnácti let. „Pokud si dítě pořídíte ve třiceti, tak vás v pětačtyřiceti přestanou totálně potřebovat. Před sebou tak máte dalších dvacet let života v práci, kdy můžete dělat kariéru,“ řekl Možný, který podle svých slov rozjel vlastní kariéru sociologa až v důchodovém věku.
Čtěte také: Vysokoškolačky bez manžela. Mužům se nechce od rodičů
Přesto však podle statistického úřadu založení rodiny předpokládá určitý základní příjem pro zajištění výchovy dětí a především u mladých lidí v posledních letech znatelně poklesly reálné příjmy. Založení rodiny znamená přirozeně snížení příjmů v domácnosti nejen, protože jeden z rodičů zůstává na na rodičovské dovolené, ale dítě také něco stojí. ČSÚ už v roce 2003 vypočítal, že rodiče na své dítě vydají do jeho dospělosti dva až tři miliony korun.
Čtěte také: Mamánci ohrožují českou prosperitu
Pokud tedy zůstane jeden z rodičů s dítětem sám, je ohrožen chudobou. V těchto případech nemají tito rodiče možnost pracovat alespoň na částečný úvazek, a tak mají problém vyjít s nízkým příjmem v podobě rodičovských příspěvků a dávek. Riziko ohrožení chudobou u rodin pouze s jedním rodičem tak v roce 2011 činilo 35,7 % oproti partnerskému soužití bez dětí, kde dosahovalo jen 4,7 %. „Řešením je lepší dostupnost organizované péče o děti, například jesle, mateřské školy, organizované hlídaní apod,“ poznamenal Nývlt.