Kdo má radost z brexitu? Svobodní, komunisti, Okamura a Klaus

Vystoupení z Evropské unie

Kdo má radost z brexitu? Svobodní, komunisti, Okamura a KlausNOVÉ
Ilustrační foto. Foto: FOTO: Shutterstock.com
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Výsledky britského referenda o odchodu z Evropské unie posílilo snahy tuzemských politických stran na uskutečnění tzv. czexitu. Jedním z prvních kdo by chtěl uspořádat referendum, je strana Svobodných s jejím předsedou Petrem Machem. Dalšími nejhlasitějšími zastánci odchodu jsou Tomio Okamura ze strany SPD a Dělnická strana sociální spravedlnosti. Bývalý prezident Václav Klaus okomentoval výsledek, jako velké vítězství demokratů ve svobodném světě.

Tradičně skepticky se k Evropské unii vyjádřil bývalý prezident Václav Klaus. Podle něj se Británie postavila megalomanským plánům na vytvoření celoevropského impéria. Připomíná také, že dříve se takto podobně musela postavit Napoleonovi a Hitlerovi. „ Jako by za fiasko EU mohli Britové, nikoliv Brusel a ti, kdo jej řídí. Jako by neexistovala katastrofa Řecka, marasmus na evropském jihu, migrační krize a její podivné „neřešení“,“ píše Klaus ve svém oficiálním prohlášení, které je uveřejněné na stránkách Institutu Václava Klause.

Čtěte také: Klaus o dopadech brexitu: Nula, nula, nula …. na 59. desetinném místě nula

Strana Svobodných na vlastních webových stránkách podporuje vystoupení Velké Británie z Evropské unie. „Přejeme Velké Británii hladký odchod z Evropské unie a pevně věříme, že bude s Británií zachován svobodný obchod a bezvízové cestování,“ uvedli ve svém prohlášení. Svobodní ale také chtějí podobné referendum uspořádat v České Republice. „V ČR žije na 3 a půl milionů lidí, kteří neměli šanci v roce 2003 hlasovat o našem členství v EU, protože jim tehdy bylo méně než 18 let nebo nebyli na světě. EU se navíc od našeho vstupu podstatně změnila,“ odhalila strana argument, pro který by se mělo hlasovat znovu. 

Odchod z unie by si ráda představovala i krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti. „I přes mediální masáž, kterých jsme byli před britským referendem svědky, zůstalo odhodlání Britů pevné a nezlomné. DSSS k takovému kroku upřímně gratuluje,“ píše předseda Tomáš Vandas na svých webových stránkách. „Dělnická strana prosazuje, jakožto představitelka české národní opozice, odchod z unie a návrat všech pravomocí, které náležejí skutečně k svobodné zemi,“ dodává na závěr Vandas.

Komunistická strana Čech a Moravy se se přidala k podporovatelům odchodu. „Výsledek referenda ve Velké Británii, který rozhodl o odchodu z Evropské unie, je vyjádřením svobodné vůle občanů a je ho potřeba respektovat. Pro „Odejít“ se vyjádřila dostatečně silná většina,“ píší v prohlášení na svých internetových stránkách. Podle předsedy Vojtěcha Filipa se jedná o varování pro všechny vlády, které chtějí na mezinárodně politické úrovni zavázat své občany k povinnostem mimo jejich bytostné zájmy.

K dalším, kteří nesouhlasí se členstvím České republiky v EU je předseda Svobody a přímé demokracie Tomio Okamura. Podle něj se jedná o silný úder bruselské byrokracii a především dvojici Merkelové s Junckerem. „To tihle dva diktátorští eurofederalisté vyštvali z Evropské unie Brity,“ píše na webových stránkách strany Okamura. Připomíná také, že návrh referenda už několikrát předkládal Parlamentu. Již čtyřikrát za uplynulý rok jsem v Parlamentu navrhl jménem našeho hnutí SPD referendum o vystoupení ČR z EU. Sobotkova a Babišova vláda ale odmítá demokracii, a pokaždé nám náš návrh vláda zamítla,“ postěžoval si předseda SPD. 

Separatistické strany chtějí referenda

Ihned po výsledcích hlasování se snaží svolat referendum o vystoupení také další země z Evropské unie. Dánská protiimigrační strana DF chtěla vyhlásit referendum o setrvání země v EU. Premiér Lars Lokke Rasmussen ale hlasování odmítnul.

Ke snaze odejít z Velké Británie se přihlásila severoirská separatistická strana Sinn Féin. „Britská vláda teď nemá žádný demokratický mandát, aby reprezentovala názory Severu v jakýchkoli budoucích jednáních s Evropskou unií,“ prohlásil McGuinness v reakci na výsledky hlasování. Referendum o nezávislosti chce také skotská premiérka Nicola Sturgeonová. „Referendum o nezávislosti Skotska je nyní vysoce pravděpodobné,“ řekla Sturgeonová. „Je nepředstavitelné, že by britská vláda další referendum o nezávislosti zablokovala“ soudí premiérka. Zatímco ve Spojeném království jako celku hlasovalo podle výsledků referenda pro brexit 52 procent voličů, ve Skotsku bylo naopak 62 procent lidí proti odchodu Británie z EU. „Chceme učinit všechno pro to, aby výsledek hlasování ve Skotsku měl reálný efekt,“ řekla premiérka.

Čtěte také: 

Šok pro Evropskou unii. Zastánci brexitu slaví vítězství

Cameron odstoupí, Merkelová se chce radit s Hollandem a Renzim

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články