Policie ve střehu. Němci soudí migranta podezřelého z vraždy studentky

krutá vražda

Policie ve střehu. Němci soudí migranta podezřelého z vraždy studentkyNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

V německém městě Freiburg za zpřísněných bezpečnostních opatření začal proces s migrantem, který loni na podzim podle obžaloby brutálně znásilnil a následně zavraždil 19letou studentku. Proces, který bude v Německu pravděpodobně velmi sledovaný, je rozplánován na 16 jednacích dní, během nichž má být vyslechnuto 45 svědků a deset soudních znalců. Ústřední otázku procesu je podle německých médií skutečný věk obžalovaného, který přiznal, že o věku lhal. Rozsudek by měl padnout nejdříve v prosinci.

Freiburský zemský soud má rozhodnout také o tom, zda bude údajný Afghánec Husajn K. odsouzen jako mladistvý, nebo dospělý. Pokud by byl souzen jako mladistvý, mohl by dostat maximálně patnáctiletý trest, jinak mu hrozí až doživotí. Kvůli pochybnostem o jeho věku je proces veden před soudním senátem pro mladistvé.

Obžalovaný připustil, že po příchodu do Německa v roce 2015 o svém věku lhal, když tvrdil, že je mu 16 let. Ve skutečnosti mu prý bylo už 18. Chtěl prý chodit do školy. „Když je člověk nezletilý, je jeho situace v Německu lepší,“ poznamenal muž, kterému je podle žalobců nejméně 22 let. Jeho skutečný věk mají odhalit další expertízy.

Nejistá je také země původu uprchlíka. Ten řekl, že se narodil v Afghánistánu a po zhruba 13 letech přišel do Íránu. Po „problémech s policií“ pak uprchl do Turecka a odtud přes Řecko do Německa.

V Řecku prý neměl co jíst a nějakou dobu se protloukal jako bezdomovec. V Německu pak údajně užíval tvrdé drogy a alkohol. „Takový byl náš život,“ utrousil. Podle serveru deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung působil unaveně a apaticky. Podle obhájce si před začátkem přelíčení vzal tabletu na uklidnění.

Muž je podle soudu obžalován z vraždy a zvlášť těžkého znásilnění. Loni v říjnu ve Freiburgu údajně přepadl mladou ženu, která se v noci na kole sama vracela ze studentského večírku, a brutálně ji znásilnil, zatímco ji škrtil. Dívku v bezvědomí pak podle obžaloby hodil do místní řeky Dreisam a chtěl , aby se utopila a aby voda smazala stopy. V řece ji následujícího rána našla utonulou běžkyně.

Policie podezřelého dopadla zhruba sedm týdnů po činu. Na místě činu našla jeho DNA a také měla jeho videozáběry z tramvaje.

Husajn K. přišel podle údajů německých úřadů do Německa bez dokladů v listopadu 2015. Úřady tehdy ale nevěděly, že ho řecký soud poslal na deset let do vězení za těžké ublížení na zdraví, když na ostrově Korfu shodil 20letou ženu z útesu.

Soud ho za dobré chování již v roce 2015 propustil na podmínku. Když ji ale porušil a nehlásil se pravidelně úřadům, nevyhlásilo Řecko mezinárodní pátrání, a v Německu tak neměl o jeho předchozím pobytu za mřížemi v jiné členské zemi EU nikdo ani tušení.

Případ v Německu vyvolal značné pobouření a na odměnu za informace vedoucí k dopadení pachatele se mezi lidmi vybral v přepočtu zhruba milion korun.

Také o zahájení procesu byl velký zájem. Podle serveru Focus.de stáli lidé už dvě hodiny před zahájením projednávání před zemským soudem frontu.

Na dohled od soudní budovy podle policie demonstrovala zhruba desítka stoupenců protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) s transparenty „Chránit hranice – zachránit životy“. Přišlo také asi 50 levicových protidemonstrantů.

Čtěte také: Německo zakázalo levicový server, scházeli se na něm extremisté

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články