'Češi se na nás asi zlobí.' Krajané z Ukrajiny stahují žádosti

'Češi se na nás asi zlobí.' Krajané z Ukrajiny stahují žádosti
Volyňští Češi nevěří, že se do České republiky dostanou. Odradila je zpráva komise o situaci na Ukrajině. Proto někteří stahují své žádosti o trvalý pobyt. Foto: DPA, ČTK
1
Svět
Sdílet:

Volyňské krajany odradila od přestěhování do České republiky komise, která v březnu zkoumala míru jejich ohrožení na Ukrajině. Nevěří, že dostanou povolení k trvalému pobytu, a nápomocné jim nejsou ani úřady na Ukrajině. Ministerstvo zahraničních věcí ale uznává, že pokud budou krajané ohroženi, česká vláda jim pomůže. Do té doby však musí jednat na vlastní pěst.

Do Čech zatím dorazily dvě rodiny volyňských Čechů. Věra Doušová, která je s krajany v kontaktu a dlouhodobě jim pomáhá jako předsedkyně Občanského sdružení Sedm paprsků, serveru ECHO24.cz prozradila, že jedna rodina se usídlila v Praze a druhá u Pardubic. „Mám pro ně sehnaných třicet sedm bytů,“ oznámila Doušová, která chce pomoci krajanům s přestěhováním do Čech. Pomohla tak i předsedkyni Spolku volyňských Čechů v Žitomirské oblasti Emilii Snidevičové, která si v Čechách otevřela lékařskou praxi.

Krajané stahují žádosti

Podle mluvčího ministerstva vnitra Břetislava Olivy obdrželo ministerstvo od počátku dubna dalších šest žádostí o povolení k trvalému pobytu, které podali krajani z Ukrajiny. Ani ministerstvo zahraničí, ani ministerstvo vnitra nezaznamenalo zvýšený počet žádostí oproti jiným rokům. Neznamená to však, že by čtyři desítky rodin volyňských Čechů nechtěly nebezpečnou Ukrajinu opustit. Podle Douškové volyňské Čechy odradila komise, která v březnu hodnotila míru nebezpečí, v němž se krajané na Ukrajině nacházejí. A neshledala pro přesidlování žádné důvody.

O návštěvě komise na Ukrajině více zde: Volyňští Češi se bojí Rusů i Ukrajinců. Česká vláda nepomůže

„Oni se bojí, že se na ně česká vláda zlobí, protože chtěli pomoct, a tak stahují své žádosti,“ vysvětlila Doušová. Její slova potvrdila také volyňská Češka Míla Denisuková, která žije v Žitomiru. „Nevěří, že se jim podaří se do Čech dostat kvůli té zprávě komise,“ řekla. Ačkoliv Denisuková uznala, že na západě Ukrajiny je zatím poměrně klid, situace na jihovýchodě země je podle ní tragická. „Nevíme co bude zítra, a proto máme strach,“ popsala atmosféru.

Ona sama už se do Čech nechystá, ale její dcera Jiřina si již na začátku roku podala žádost o studijní pobyt a čeká na odpověď. „Žádost o trvalý pobyt je jednodušší vyřídit v Česku než na Ukrajině,“ řekla Jiřina Denisuková a vysvětlila, že pokud do Čech odjede studovat, bude pro ní jednodušší vyřídit si žádost o trvalý pobyt na zdejších úřadech.

Dlouhých 180 dní

Na úřadech na Ukrajině se na ně totiž pohlíží podle Jiřiny Denisukové jako na zrádce, a tak všechno dlouho trvá. Pokud však chtějí volyňští Češi k nám, musí si podle mluvčího rezortu vnitra požádat o povolení k trvalému pobytu právě na některém zastupitelském úřadu ČR na Ukrajině. Na základě potvrzení o příslušnosti k české krajanské komunitě v zahraničí pak rozhoduje ministerstvo vnitra do 180 dnů ode dne podání žádosti o povolení k trvalému pobytu. Věra Doušová však upozornila, že v situaci, která na Ukrajině panuje, je i 180 dní příliš dlouhá doba.

Podle mluvčího ministerstva vnitra Olivy jsou dveře do České republiky otevřené k individuálnímu přesídlení jednotlivých krajanů z vlastní iniciativy. Volyňští Češi však nemají dostatek financí, aby si zde mohli pořídit byt, zaplatit cestu a čekat na vyřízení trvalého pobytu, na základě kterého by si zde mohli najít práci. Hlavní problém je podle Doušové právě s bydlením, které se snaží řešit ona i Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel v jednotlivých regionech, kde už volyňští Češi žijí.

Více čtěte: Místo vlády zasáhli Češi. Pomohou volyňským krajanům z Ukrajiny

Vlastenectví v krvi

Ministerstvo zahraničních věcí oznámilo, že samozřejmě situaci krajanů na Ukrajině dlouhodobě sleduje a mimo jiné se snaží cestou finanční podpory krajanského života přispívat ke zlepšení jejich životních podmínek. Serveru ECHO24.cz z tiskového odboru ministerstva zahraničí potvrdili, že pokud by se situace na Ukrajině vyvinula tak, že by byla zásadně ohrožena osobní bezpečnost krajanů, bude ministerstvo, potažmo vláda, odpovídajícím způsobem reagovat.

Jsou ale mladí, nezkušení a neuvědomují si, že budou pro ruské vojáky snadným cílem.

Do Čech se chtějí přestěhovat podle Doušové spíše starší lidé, kteří si pamatují chování Rusů po celou historii od druhé světové války. Mladí volyňští Češi stejně jako ostatní Ukrajinci ve věku od 18 do 25 let nastoupili od 1. května do armády. „Oni podporují ukrajinskou vládu. Mají vlastenectví v krvi, a tak chtějí bojovat. Jsou ale mladí, nezkušení a neuvědomují si, že budou pro ruské vojáky snadným cílem. Proto se o ně jejich matky bojí a nechtěly je pustit,“ popsala Věra Doušová elán mladých branců a bezmoc jejich matek.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz