Jako za Hitlera? Uprchlíci museli nosit červené pásky
SPORNÉ OPATŘENÍ V BRITÁNII
Britská vláda čelí další vlně kritiky kvůli zacházení s uprchlíky. Soukromá společnost, která pro vládu zajišťuje ubytování azylantů ve waleském Cardiffu, totiž nutila uprchlíky, aby nosili jasně viditelné červené náramky. Tyto náramky, kterými se migranti musí prokázat při vydávání jídla, totiž vedly k několika rasistickým útokům. Kritici je přirovnali k Davidovým hvězdám, které museli nosit Židé v nacistickém Německu. Společnost po kritice od užívání náramků ustoupila.
Uprchlíci ve Walesu, kteří nemají vlastní peníze, dostávají podle The Huffington Post poukázky do supermarketů a zároveň mají nárok na stravu v místní jídelně. Pokud ale chtěli dostat pravidelnou snídani, oběd či večeři, se museli až donedávna před obsluhou prokázat jasně viditelným červeným náramkem, který museli neustále nosit na ruce – jakmile jej člověk jednou sundal, už nešel nasadit.
Právě tyto náramky ale vzbudily ostrou kritiku části veřejnosti a neziskových organizací. Například Welšská rada pro uprchlíky opatření přirovnala ke žluté hvězdě, kterou se museli identifikovat židé v nacistickém Německu. „Je to naprosto otřesné, dělá to z lidí méněcenné bytosti. Je to jako kdyby to byla zvířata, která se řadí na krmení,“ uvedl jeden z představitelů neziskové organizace.
Kritici upozorňují zejména na to, že uprchlíci, kteří šli díky náramkům na první pohled odlišit od ostatních lidí, se často stávali terčem výpadů ze strany domorodého obyvatelstva. Například jeden uprchlík si postěžoval britskému The Guardianu, že u něj občas zastavilo projíždějící auto a řidiči mu říkají, aby se „vrátil do své země“. V jiných případech ale podle médií došlo i k fyzickým útokům.
Outside Lynx House in Cardiff - v mixed views from 4 asylum seekers on wristband controversy. pic.twitter.com/JDNVFeVahJ
— Andy Davies (@adavies4)
January 25, 2016
Soukromá společnost Clearsprings Ready Homes, která azylové středisko v Cardiffu provozuje, užívání náramků zdůvodnila velkým přílivem migrantů. Zároveň uvedla, že užívání náramků zavedlo se souhlasem ministerstva vnitra. Ministerstvo vnitra se ale po vzedmutí kritické vlny od sporného opatření distancovalo a uvedlo, že se jedná o opatření společnosti Clearsprings Ready Homes. Samotná společnost v neděli pod náporem kritiky uvedla, že od používání náramků ustoupí.
Není to přitom poprvé, co Britská vláda čelí kritice kvůli zacházení s uprchlíky. Před několika dny totiž vyšlo najevo, že jiná soukromá společnost, kterou si ministerstvo vnitra najalo v severoanglickém Middlesbroughu, „označkovala“ dveře sociálních bytů, kde ubytovává uprchlíky, když je natřela jasně červenou barvou.
I v tomto případě jasné odlišení podle stížností uprchlíků vedlo k rasistickým útokům. Soukromá společnost proto později slíbila, že dveře přebarví méně křiklavými barvami.
More and more the normal world is seeming like a lunatic bygone age. https://t.co/13eiq6IVwH
— jonronson (@jonronson)
January 20, 2016