1 Jeden svět zná vítěze

Nejlepší filmy: Pili jsme lidskou krev. Už jsi někoho popravil?

NOVÉ

Témata:

Hlavní cenu festivalu Jeden svět 2015 získal Joshua Oppenheimer za dokument Podoba ticha mapující a odsuzující následky genocidy v Indonésii. Cenu za nejlepší režii si vysloužili snímek Camilly Nielsson s názvem Demokraté, speciální cena Václava Havla byla udělena filmu Ti, kteří řekli ne režiséra Nimy Sarvestaniho. Ceny budou předány na zakončení festivalu v pražském kině Lucerna ve středu 11. března. 

Nejlepším filmem se letos stala Podoba ticha amerického režiséra Joshuy Oppenheimera, jenž si stejnou cenu odvezl z Jednoho světa v roce 2013 za film Způsob zabíjení. Oba dokumenty zpracovávají stejné téma – masové vraždění lidí nařčených z komunismu v Indonésii v 60. letech.

Čtěte recenzi vítězného filmu: ‚Pili jsme lidskou krev.‘ Nepotrestaní vrazi se sami usvědčují

​Cenu za nejlepší režii porota udělila filmu Demokraté režisérky Camilly Nielsson o táhlém procesu tvorby ústavy v Zimbabwe. Zvláštní ocenění putuje k režisérce Judy Rymer za film Mě neumlčí o oběti znásilnění, která hledá spravedlnost a pachatele útoku.

Cena Poroty Václava Havla za film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv náleží filmu Ti, kteří řekli ne režiséra Nimy Sarvestaniho. Dokument ukazuje průběh Íránského tribunálu ke zločinům spáchaným po íránské revoluci v 80. letech. 

Čtěte recenzi: Už jsi někoho popravil? Tajné mučení a vraždy nepohodlných

Zvláštní uznání udělila porota filmu Tichá inkvizice režisérek Alessandry Zeka a Holen Sabriny Kahn. Film ukazuje důsledky nikaragujského zákona zakazujícího provést potrat i pacientkám ohroženým na životě.

Cenu Českého rozhlasu za kreativní využití hudby a zvuku v dokumentárním filmu letos získal film Královna ticha režisérky Agnieszky Zwiefky o hluché romské dívce žijící v osadě v Polsku. Studentská porota vybírá nejlepší film z kolekce snímků pro studenty, kterou získal film Bojovníci ze severu režisérů Sørena Steena Jespersena a Nasiba Faraha o rekrutování bojovníků IS v Dánsku. 

Recenze zde: ‚Odpálil se mezi doktory, měl dobré srdce,‘ říká přítel vrahů

Jeden svět letos promítal rekordní počet filmů – uvedl 114 dokumentů a k nim přidal projekci filmu Zimo, odejdi! v reakci na vraždu ruského politika Borise Němcova, která se odehrála dva dny před zahájením festivalu. Výrazně vyšší byl i počet festivalových hostů. Do Prahy přijelo představit své filmy přesně 100 tvůrců a protagonistů. Celkem Jeden svět přivítal 234 zahraničních hostů, mezi nimiž byli také lidskoprávní aktivisté a organizátoři filmových festivalů.

Návštěvnost se letos drží na stejné úrovni jako vloni. I přes slunečný víkend přišlo v prvním týdnu na odpolední a večerní projekce 24 864 diváků a divaček. Školní projekce za první festivalový týden (pět pracovních dnů) navštívilo 6433 žáků a studujících a 365 vyučujících. Dopolední projekce pro školy budou pokračovat do pátku 13. března.

Vítězné filmy 17. ročníku festivalu Jeden svět budou ve středu 11. března uvedeny v následujících kinech:
Lucerna Velký sál  22:00 – Podoba ticha / Cena za nejlepší film
Lucerna Malý sál  17:00 – Královna ticha / Cena Českého rozhlasu
Světozor Velký sál  17:00 – vítěz divácké ceny  19:30 – Demokraté / Cena za nejlepší režii  22:00 – Ti, kteří řekli ne / Cena Poroty Václava Havla
Atlas Velký sál  17:00 – Bojovníci ze severu / Cena Studentské poroty  19:00 – Mě neumlčí / Zvláštní ocenění Hlavní poroty  21:30 – Tichá inkvizice / Zvláštní uznání Poroty Václava Havla

Zajímá vás, co se děje kolem vás? Zajímají vás dokumenty? Čtěte speciál JEDEN SVĚT 2015.

Čtěte PŘÍBĚHY HRDINŮ, držitelů ceny Homo Homini, kteří bojuji za svobodu a důstojnost.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.