2 KAUZA ČAPÍ HNÍZDO

Čapí hnízdo jako ‚účelovka‘ jednoho policisty? Za detektivem stojí i šéf žalobců

NOVÉ

Témata: , , ,

Absurdní, lež, účelové načasování před volby a především útoky na detektiva Pavla Nevtípila, který kauzu Čapí hnízdo vyšetřoval. Tak by se dala shrnout obhajoba poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (hnutí ANO), o jejichž vydání k trestnímu stíhání rozhodla ve středu sněmovna. Oba během svých projevů znovu a znovu zpochybňovali Nevtípilovu nezávislost a kompetentnost. Nevtípila se přitom zastala policie, jeho postup posvětil městský státní zástupce, který měl nad vyšetřováním dozor, a nově i šéf žalobců Pavel Zeman.

„Nenastartoval policista Nevtípil svou žádostí útok proti mně tak, abych neměl čas na předvolební kampaň? Abych byl zahlcený praktickými důsledky trestního vyšetřování mé osoby a mé rodiny?“ řekl během svého projevu ve sněmovně Babiš. „Tento policista byl v minulosti spojován s nekalými praktikami, proti kterým jsme my, hnutí ANO, bojovali. To je náhoda?“ doplnil ho později Faltýnek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Oba poslanci během své obhajoby jen zopakovali to, co řekli už mnohokrát dříve, když komentovali žádost o vydání, že Nevtípil je nekompetentní. Upozorňovali přitom na některé starší kauzy, ve kterých podle nich dělal chyby. Například Babiš na svém Facebooku připomínal kauzu Neograph. Babiš také řekl, že Nevtípil je součástí korupční „hydry“.

Zeman: Zdržování není možné

Nejčastějším argumentem obou poslanců je, že farma Čapí hnízdo je vyšetřovaná dlouhou dobu, ale výsledek přišel záměrně před volbami. Sám nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman přitom řekl, že zdržovat stíhání není možné. „Je těžké říci, co je běžná praxe. Každý případ je jiný a musí být posuzován individuálně. Ale žalobce musí zahájit trestní stíhání bezodkladně, pokud jsou okolnosti pro stíhání,“ uvedl pro server Echo24 Zeman prostřednictvím mluvčího Petra Malého. Výroky politiků na adresu vyšetřovatele ale komentovat nechtěl.

V podobném duchu se vyjádřil už dříve v rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN). Tam uvedl, že kromě policistů a dozorujícího státního zástupce nikdo v této zemi nezná detailně příslušný spis a nikdo neví, v jakém stavu se trestní řízení nachází. Proto je vyloženě na policistovi, případně na dozorujícím žalobci, aby zvážili, zda mají trestní řízení v takovém stadiu, že už musí zahájit trestní stíhání. „Jestliže jsou okolnosti pro stíhání, nemohou ho zdržovat,“ řekl Zeman pro HN.

Na přímou otázku, zda není zvláštní, že žádost o vydání přišla dva měsíce před volbami, celou Babišovu konstrukci odmítl. „Já se stále divím úvahám, jestli se něco nevztahuje k volbám. To nemá s volbami nic společného,“ řekl dále v rozhovoru.

Proti nařčením Babiše se už dříve ohradila i policie hlavního města Prahy. „Jsem nepříjemně překvapen snahou některých jednotlivců, kteří se snaží celé prověřování této kauzy zpochybnit a zpolitizovat. Proti tvrzením, že pražská policie v této věci pracuje na jakousi politickou objednávku, se důrazně ohrazuji,“ uvedl šéf Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy Miloš Trojánek. Ten zároveň uvedl, že kvůli vyšetřování kauzy Čapího hnízda je pražská policie dlouhodobě pod tlakem médií i veřejnosti.

Zdržoval pouze Babiš

Postup Nevtípila nepřímo podpořil i městský státní zástupce Jaroslav Šaroch, který má nad vyšetřováním Čapího hnízda dozor. Předtím, než policie přistoupila k žádosti o vydání obou poslanců, celou věc konzultovala právě se Šarochem. „Vyšetřovatel seznámil státního zástupce s výsledky trestního řízení a důkazní situací a mimo jiné se záměrem poslat do sněmovny žádost o vydání. Státní zástupce vzal tuto informaci na vědomí a nevyjádřil žádné výhrady,“ uvedla už dříve tisková mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Státní zástupce evidentně souhlasil, buď přímo, nebo implicitně. Má totiž ze zásady po celou dobu od zahájení věci možnost policistovi dávat závazné pokyny. Nevtípilovo rozhodnutí o vydání obou poslanců zažádat tak vlastně posvětil.

Pokud někdo celou věc zdržoval, byl to právě Babiš a jeho lidé. Uvedla to vrchní státní zastupitelka Lenka Bradáčová, která v červnu kontrolovala Šarochovy postupy, ale žádné pochybení nenašla. „Jde nepochybně o trestní věc komplikovanou a rozsáhlou, když současně lze zaznamenat procesní neochotu k součinnosti ze stran některých privátních subjektů, která zpomaluje postup řízení,“ uvedla nedávno Bradáčová.

Kauzou Čapí hnízdo se zabývá nejenom policie, ale prověřuje ji také Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofertu, který Babiš nedávno převedl do svěřenského fondu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky změně dosáhla na evropskou dotaci, kterou by jako firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš loni v březnu řekl, že v době získání dotace patřila farma jeho dvěma dospělým dětem a bratrovi jeho partnerky.

Nejvyšší státní zastupitelství se ohradilo proti tomu, že by nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman „posvětil“ kroky detektiva Pavla Nevtípila. „Z uvedené obecné odpovědi rozhodně nelze dovodit, že by nejvyšší státní zástupce „posvětil postup“ policie či dozorového státního zástupce v konkrétním případě, jak je uvedeno v článku. Takový postoj nejvyšší státní zástupce ani vyjádřit nemůže, neboť nezná vyšetřovací spis a nemůže hodnotit postup příslušného dozorového státního zástupce. Podobné vyjádření nejvyšší státní zástupce ani poskytnout nesmí, protože by se předem vyloučil z případných dalších procesních úkonů ve věci,“ uvedlo Nejvyšší státní zastupitelství.

Čtěte také: Zoufalé tance státních zástupců kolem Čapího hnízda

Žádná zlovůle policisty. Čapí hnízdo musel posvětit žalobce, říká advokát Sokol


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.