Za on line pokladnami vidíme korupci, píší podnikatelé vládě

Podnikatelé vs. vláda

Za on line pokladnami vidíme korupci, píší podnikatelé vláděNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Asociace podnikatelů a manažerů žádá v otevřeném dopise vládu, aby zamítla návrh zákona o elektronické evidenci tržeb (EET). Podle nich je velkým „korupčním rizikem“, který nepřinese lepší výběr daní, ani narovnání podnikatelského prostředí. Zavedení online pokladen měla vláda podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) projednávat už tuto středu, do oficiálního programu ale zatím zařazena nebyla.

„Andrej Babiš stále ve svých veřejných vystoupeních používá vymyšlené údaje, překrucuje situaci v Chorvatsku, opět a stále zobecňuje a paušalizuje v negativních vyjádřeních o podnikatelích,“ uvedl předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek. „EET je nepotřebná a bude výrazným korupčním rizikem. Malí podnikatelé a živnostníci nejsou tou „černou dírou na peníze“,“ dodal.

Celý dopis najdete zde: Otevřený dopis vládě ČR: Žádost o zamítnutí elektronické evidence tržeb

Podle Asociace podnikatelů ministerstvo o online pokladnách informuje jednostranně. „Finanční správa má všechny informace potřebné k tomu, aby identifikovala ty, kdo případně krátí daně nebo neplatí DPH. Úředníci místních pracovišť finančních úřadů nežijí ve vzduchoprázdnu a dobře znají poplatníky ve svém okolí,“ píší podnikatelé v otevřeném dopise.

Živnostníci argumentují také vysokým korupčním potenciálem zákona a nehospodárností ministerstva. „EET je robustní a drahý nástroj, zacílený na nepatrnou část daňových úniků. Podle zprávy NKÚ je pouze 7% výpadku DPH zaviněno malými podnikateli a živnostníky,“ vysvětlují.

Čtěte také: Babiš pod palbou za on-line pokladny. Nestíhá a nevysvětluje

Zákon o elektronické evidenci služeb považují podnikatelé za likvidační. Upozorňují také, že Andrej Babiš ignoruje dopad jejího zavedení. V Chorvatsku podle údajů Eurostatu totiž k vyššímu výběru peněz na daních nedošlo, zvýšil se ale rozpočtový deficit a zaniklo 5600 malých firem.

„EET je robustní a drahý nástroj, zacílený na nepatrnou část daňových úniků. Podle zprávy NKÚ je pouze 7% výpadku DPH zaviněno malými podnikateli a živnostníky.“

Evidence tržeb by se měla týkat hlavně ubytovacích a stravovacích služeb. Nedotkne se tak všech podnikatelů, všechny výjimky bude určovat samotné ministerstvo financí. Resort počítá se spuštěním evidence tržeb od ledna 2016, které bude předcházet testování systému. Připravovaná opatření k omezení daňových úniků by v příštím roce měla přinést na dani z přidané hodnoty (DPH) podle odhadů ministerstva 13,8 miliardy korun navíc.

Čtěte také: Nestíhejte živnostníky, miliardy z daní mizí jinde

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články