V Babišově kontrolním hlášení jsou neplatné pojmy

'ORWELLŮV VELKÝ BRATR'

V Babišově kontrolním hlášení jsou neplatné pojmyNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Takzvané kontrolní hlášení k DPH, které si vymohl ministr financí Andrej Babiš (ANO) v rámci údajného boje proti daňovým únikům, má další trhlinu. V elektronickém formuláři, který mají plátci DPH vyplnit, totiž finanční správa operuje s pojmy jako „živnostenský list“, které jsou už několik let neplatné. Kritici kontrolních hlášení v tom vidí problém, protože podnikatelům za nedodržování nových pravidel hrozí tisícové pokuty. Chybu ostatně na dotaz serveru ECHO24.cz přiznalo i ministerstvo financí.

Jen několik dní poté, co vstoupil v platnost zákon týkající se kontrolních hlášení k DPH, se znovu ukazuje, že ministerstvo financí do určité míry podcenilo přípravu. Svědčí o tom například chyby v elektronickém formuláři, který je dostupný na webu finanční správy a který je určen plátcům DPH k vyplnění kontrolního hlášení.

Pokud totiž plátce vyplňuje hlášení jménem právnické osoby, musí vyplnit kolonku nadepsanou „obchodní jméno právnické osoby“. Jak ale upozorňují kritici nového opatření, pojem „obchodní jméno právnické osoby“ je už několik let neplatný. Už ve starém obchodním zákoníku, jehož platnost skončila 1. ledna 2014, byl totiž tento pojem nahrazen označením „obchodní firma“.

Tím ale nejasnosti kolem elektronického formuláře nekončí. Když totiž člověk „rozklikne“ nápovědu u kolonky „obchodní jméno právnické osoby“, dozví se, že má zadat „obchodní jméno tak, jak je zapsáno v obchodním rejstříku, živnostenském listu, koncesní listině apod.“.

Zde ovšem nastává další problém, protože živnostníci už od července 2008 neprokazují své oprávnění k podnikání „živnostenským listem“, jak požaduje formulář, ale „výpisem ze živnostenského rejstříku“. Stejně tak pojem „koncesní listina“, kterou by se měl plátce podle ministerstva financí identifikovat, už více než sedm let neexistuje.

‚Jedná se o výrazy, které lidé používají‘

Skutečnost, že formulář kontrolního hlášení pracuje se zastaralými pojmy, ostatně na dotaz serveru ECHO24.cz přiznala i samotná finanční správa. Nepřesnosti zdůvodnila tím, že se snažila přiblížit řeči obyčejných lidí. „Finanční správa si je uvedených formulačních nepřesností vědoma a pracuje na jejich odstranění. Tyto formulační nepřesnosti nicméně v žádném případě neovlivňují funkčnost systému kontrolních hlášení a žádným způsobem nejsou pro uživatele zavádějící, naopak, jedná se o výrazy, které lidé znají a v běžné řeči používají,“ uvedla tisková mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Petlachová zároveň upozornila, že v kontrolním opisu formuláře už správa používá správné názvosloví, které je již v plném souladu s novým občanským zákoníkem.

Nejasnosti v elektronickém formuláři ale ani tak není možné brát na lehkou váhu. Plátcům DPH, kteří by se při podávání kontrolního hlášení zpozdili – například kvůli špatné srozumitelnosti formuláře – totiž hrozí tisícové pokuty. Finanční správa na svém webu uvádí, že pokud plátce nepodá kontrolní hlášení ve stanovené lhůtě, vzniká mu zákonná povinnost uhradit pokutu ve výši 1000–50 000 korun.

Zmatky kolem kontrolního hlášení jsou o to horší, že se Andrej Babiš mermomocí zasazoval o to, aby zákon vstoupil v platnost už k 1. lednu 2016. A to navzdory skutečnosti, že ho pravicová opozice vyzývala, aby zavedení zákona odložil o jeden rok, dokud se nepodaří vyřešit alespoň ty nejkřiklavější problémy.

To, že nové opatření není příliš kvalitní, ostatně v nedělních Otázkách Václava Moravce přiznal i jeho protagonista Andrej Babiš. Ministr financí teď proto připravuje novelu zákona, která má mimo jiné umožnit odpouštět pokuty plátcům, kteří promeškají lhůtu pro podání kontrolního hlášení. Při prvním pochybení v kalendářním roce navíc tato pokuta tisíc korun vůbec nevznikne. Vláda by podle ministerstva měla novelu, která má podle Babiše platit už od června, projednat tuto středu.

Orwellovský Velký bratr

Podle kritiků stát díky kontrolním hlášením získá informace o tom, s kým podnikatelé obchodují, co nakupují a co prodávají. V podstatě tak rozkryjí léta budovanou síť svých obchodních vztahů. Kromě pravicové opozice se proti kontrolnímu hlášení k DPH vymezuje i řada podnikatelů a živnostníků. „Kontrolním hlášením obchodní tajemství končí,“ poznamenal k tomu předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek.

Kromě pravicové opozice a podnikatelů se ale proti současnému znění zákona ohradili i Babišovi koaliční partneři z ČSSD a KDU–ČSL. „Bohužel to není poprvé, kdy legislativní činnost ministerstva financí způsobuje zbytečné komplikace. Byl bych rád, kdyby jeho návrhy přicházely do sněmovny včas a promyšlené, zejména pokud pan ministr Babiš požaduje, aby jeho předlohy nebyly měněny pozměňovacími návrhy,“ řekl deníku ECHO24.cz šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák.

Čtěte také: Přísná kontrolní hlášení? Babiš to schytává ze všech stran

Kvůli velkému množství dat, které budou muset podnikatelé a živnostníci odesílat, se čtvrtina senátorů začátkem prosince rozhodla podat stížnost k ústavnímu soudu. Podle senátorů jde o další zákon šmírující občany. „Ten zákon umožňuje svět orwellovského Velkého bratra. Možná se získaná citlivá data hned nepoužijí, ale jednou se proti někomu mohou hodit a pak se použijí,“ vysvětluje právník Zdeněk Koudelka, který stížnost připravil.

Podle zákona, který kontrolní hlášení k DPH zavedl, všichni plátci této daně budou muset každý měsíc na berní úřad elektronicky ve speciálních formulářích zaslat seznam všech faktur, které vystavili svým zákazníkům, i těch, které dostali od svých dodavatelů. Na berňák tak dodají detailní přehled o svém obchodování se všemi citlivými daty. Podle identifikačního čísla (IČO) bude přesně jasné, kdo od koho nakupoval. Povinnost platit DPH má dnes každý, kdo jako firma nebo osoba samostatně výdělečně činná dosáhne ročních příjmů přes jeden milion korun.

Čtěte také: ‚Šmíruje občany.‘ Babišovo kontrolní hlášení bude řešit Ústavní soud

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články