1 Pražský radní pro dopravu

V pražské ČSSD frakce neexistují, říká Dolínek po odstranění Ludvíka

ROZHOVOR

Témata: , ,

Místopředseda ČSSD a radní pro dopravu Petr Dolínek minulý týden těsně porazil ve volbě lídra pražské ČSSD ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. Podle Ludvíka ho chtěl z kandidátky odstranit blok v čele se zastupitelem Karlem Březinou a europoslancem Miroslavem Pochem, kam patří právě i Petr Dolínek. Ten to popírá a v rozhovoru pro Echo24 říká, že v Praze žádné frakce neexistují. Sněmovní volby podle něj nebudou o utkání s Andrejem Babišem, ale spíše o tom, jak se ČSSD podaří představit voličům svou vizi.

Minulý týden jste jen těsně o půl procenta a 14 hlasů porazil v boji o předsedu pražské ČSSD ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. Třetina hlasů byla dokonce neplatná. Cítíte z pražské ČSSD podporu? Postaví se za vás jako za lídra všichni členové?

Já myslím, že nejzásadnější v pražské ČSSD je, že se více než 1050 členů zúčastnilo referenda a vyjádřili chuť rozhodovat o kandidátce a zdá se, že budou mít chuť se zapojit i ve volební kampani. A to je podle mě ten nejdůležitější signál. Myslím, že všechny obvody v Praze se ve volbách vždy semkly a neočekávám, že by to bylo jinak.

Opravdu žádné spory v pražské ČSSD vzhledem k těsnému výsledku nejsou?

V žádném případě, strana je jednotná. Máme čtyři a půl měsíce na to oslovit voliče a představit jim náš program. Musíme si vzít témata, která jsou pro Pražany důležitá, a přesvědčit je, proč je dobré volit ČSSD.

Miloslav Ludvík ale v rozhovoru pro Echo24 řekl, že použití neplatných hlasů byla možná snaha k jeho odstranění.

V žádném případě. Neplatné hlasy mohou být z důvodu, že prostě nechtěli zvolit nikoho, anebo udělali chybu. Logicky přeci primárky jsou od toho, aby kandidoval více než jeden kandidát a že členové si mohou vybrat svého zástupce.

Dále kritizoval roztříštěnost pražské ČSSD. Není podle něj jednotná a existují v ní bloky. Vy údajně máte blízko ke Karlu Březinovi, Petru Hulínskému či Miroslavu Pochemu. Je to tak?

Frakce v žádném případě. Určitě spolu spolupracují lidé z komunální politiky napříč městskými obvody, ale frakce určitě v pražské sociální demokracii neexistují.

Na co se tedy jako lídr v Praze v předvolební kampani zaměříte?

Je několik zásadních, klíčových témat. Určitě je to Evropa, Čechy a Praha jako součást Evropy. Zvláště pro Pražany je Evropa velmi důležitá. Otevřenost hranic a možnost bez problémů cestovat, to chce ČSSD garantovat. A dalším zásadním tématem je doprava. To znamená pražský okruh, propojení Prahy s letištěm, také propojení železniční dopravy mezi Prahou a středními Čechami. Větší podpora ČR pro pražské dopravní projekty, třeba výstavba metra D, to je velmi klíčové.

Doprava v Praze je však v současné době dost katastrofa. Již téměř tři roky jste radním pro dopravu a za tu dobu jste s tím nic neudělal. Neposunula se právě stavba pražského okruhu, městského okruhu ani metra D. Občané si stěžují na systém modrých zón a na nedostatek parkovacích míst i na špatné spojení se Středočeským krajem. Koalice vás kritizuje za naprosté zablokování dopravní situace v Praze. I přesto chcete s tímto tématem jít do kampaně?

V žádném případě není pravda, že jsem nic neudělal. Když neteče beton a asfalt na nové komunikace, tak to není tolik vidět, ale to papírování ke stavebním povolením je těžká cesta a tou my teď procházíme. Když se do toho Praha razantně ponořila, tak se rekordně rychle připravily podklady pro EIA na 511. Co stát nezvládl sám, tak udělala Praha za půl roku. To se tady předtím nestalo. Procesy se zrychlily. Připravujeme také výstavbu radlické radiály a dalších silnic. Praha to ale bez vlády a sněmovny nedokáže.

Takže ačkoliv velké úspěchy jako radní v dopravě nemáte, jako poslanec máte podle vás větší šanci stavbu těchto pro Prahu klíčových projektů prosadit?

Jednoznačně toho mohu víc ovlivnit. Stát je trochu liknavý k pražským stavbám. Myslím, že právě na celostátní úrovni je třeba, aby někdo honil všechny ministry a úředníky. A je důležité, kdo se bude ve výborech ve sněmovně rvát za Prahu. Jsou to věci, na které Praha nikdy finančně mít nebude, a je třeba, aby pražští poslanci dohlédli na to, že se vláda bude Praze silně věnovat.

Aktuálně tedy podporu pro pražské stavby ze strany ministra dopravy Dana Ťoka (ANO) necítíte?

Je třeba říci, že na postu ministra dopravy došlo ke změně. Předchozí ministr Antonín Prachař (ANO) udělal největší škody, co mohl. Když nastoupil Ťok, tak se to díky panu premiérovi Sobotkovi začalo zlepšovat. Nemůžu si už tolik stěžovat.

Když tedy mluvíte o panu Sobotkovi. Ten v týdnu skončil na pozici lídra ČSSD a předal otěže statutárnímu místopředsedovi Milanu Chovancovi. Volební kampaň povede ministr zahraničí a místopředseda Lubomír Zaorálek. Volební preference strany se však pohybují kolem deseti procent a vypadá to, že jste v hluboké krizi. Jaká je nyní v sociální demokracii atmosféra?

Já myslím, že atmosféra je taková, že se všichni chtějí posunout dál, vstřebat to, a myslím, že ta strana je pevná a bude silná. Je to jen pár dní poté, co pan předseda oznámil rezignaci na post předsedy a co nám navrhl volebního lídra Lubomíra Zaorálka, a je to krátká doba. Pro celou stranu je to pořád čerstvé a stále se to probírá. Jak se ale bude rozjíždět volební kampaň, tak to samozřejmě bude lepší.

O změně se už spekulovalo delší dobu. Vy jste to nečekal?

Víte, takto to celou dobu nestálo, vždy to bylo pouze na rozhodnutí pana předsedy. Jedna věc jsou nějaké kuloární informace a samozřejmě, že jsme jako vedení strany vedli diskuze. Museli jsme si to odsouhlasit. Nyní se o tom budou bavit tisíce členů v krajích.

Je podle vás dobře, že ke změně ve vedení strany došlo?

Z mého pohledu musím říct, že je velmi zajímavé, jakým způsobem k té změně došlo. Je to úplně jiný způsob, než v jiných stranách. Bylo to kultivované řešení na vysokém stupni politické kultury a etiky. To celému příběhu dává náboj, že by to mohlo být velmi úspěšné.

Bohuslav Sobotka na veřejnosti často působil jako slabší soupeř k Andreji Babišovi. Dokáže mu nový lídr Milan Chovanec v politickém boji sekundovat zdatněji?

Když se podíváte na chování pana Sobotky, tak jednoznačně nad Andreje Babišem vyhrává. Ale má svůj specifický styl. Já myslím, že Milan Chovanec dokázal s Babišem bojovat zatím vždycky. Ale myslím si, že tyto volby nebudou o utkání s Andrejem Babišem. Budou o tom, že máme jasnou vizi a chceme prosadit silnější ČR. Nikdy jsme neprosazovali negativní kampaň. A není důvod, abychom takovou tradici začínali nyní. My jsme vždy měli co sdělit a myslím, že jsme za tři a půl roku dokázali, že umíme věci splnit.

Čtěte více: ČSSD je rozhádaná, vracím se do nemocnice, říká ministr Ludvík

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Vzpomínky na Německý podzim Uplynulo 40 let od dramatu kolem teroristické organizace RAF. Lze její zločiny srovnávat s těmi islamistickými?
Blade Runner 2049: noir jen tak napůl Pokračování kultovního snímku je úchvatná podívaná, ale kam zmizela filozofie?

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.