Babiš se v Bruselu sešel s Billem Gatesem, řešili politiku i pomoc Africe

Babiš se v Bruselu sešel s Billem Gatesem, řešili politiku i pomoc AfriceAKTUALIZOVÁNO
Český premiér Andrej Babiš s Billem Gatesem Foto:

Foto: Twitter/Andrej Babiš

Domov

setkání s miliardářem

pk Echo24

Premiér Andrej Babiš se ve čtvrtek v Bruselu sešel s miliardářem a zakladatelem Microsoftu Billem Gatesem. Programem jednání byla politika, věda a financování rozvojové pomoci, které se americký podnikatel aktivně věnuje se svou manželkou Melindou. Gates o schůzku s Babišem sám požádal, více jsme psali zde. „Pozval jsem ho do Prahy,“ uvedl Babiš po jednání.

Gates vyjádřil zájem o setkání s Babišem v rámci své cesty do belgické metropole. Tam se mimo českého premiéra plánuje setkat i s dalšími vrcholnými představiteli členských zemí EU a zástupci unijních institucí. Už ve středu se sešel s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Premiér po jednání uvedl, že mluvili mimo jiné o pomoci obětem války přímo v Sýrii. Gatese pozval na květen příštího roku do Prahy. „Nějakým způsobem ho budu ještě kontaktovat, uvidíme, jestli přijme pozvání do Prahy,“ řekl Babiš k možné budoucí spolupráci s tím. Tehdy v Česku pořádá konferenci mezinárodní organizace Rotary International sdružující podnikatele s dobročinnými aktivitami, jejíž je americký filantrop členem. Konkrétní možnosti spolupráce však Babiš s Gatesem neprobírali.

„Pan Bill Gates. Zakladatel Bill & Melinda Gates Foundation. Právě teď jednáme v Bruselu o politice, financování podpory vědy a výzkumu a rozvojové pomoci,“ napsal premiér na twitteru k fotografii s Gatesem.

Gates má v rámci návštěvy rovněž jménem své nadace podepsat s komisařem pro mezinárodní spolupráci a rozvoj Nevenem Mimicou dohodu o „významném finančním příspěvku“ nadace do Evropského plánu vnějších investic. Peníze mají podle EK sloužit na rozvoj diagnostických zdravotnických služeb v subsaharské Africe. Tam se podnikatel dlouhodobě angažuje, společně se svou ženou založil nadaci, zaměřující se právě na Afriku.

Bill Gates je spoluzakladatelem a předsedou představenstva společnosti Microsoft. Tu založil v roce 1975 se svým tehdejším spolužákem Paulem Allenem.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zemřel Paul Allen, spoluzakladatel Microsoftu, bez nějž by PC nebyly

Trumpova choť žehlí vztahy s Afrikou. V Ghaně navštívila otrokářskou pevnost

Související články