Babiš není první, koncentrák v Letech zpochybňoval Klaus i Okamura
Sporné výroky
Ministr financí a šéf Agrofertu Andrej Babiš není prvním, kdo by použil neopatrná slova na adresu bývalého koncentračního tábora pro Romy v Letech na Písecku. Před lety se podobně odmítavě k faktu, že šlo o romský koncentrační tábor, stavil bývalý prezident Václav Klaus. Tuto rétoriku i v odvolání na Klause pak před Babišem naposledy použil Tomio Okamura, který podobně jako Babiš tvrdil, že šlo o tábor pro osoby, které se vyhýbaly práci.
Bývalý koncentrační tábor pro Romy Lety, na jehož místě stojí už dlouhá léta vepřín, se pravidelně stává oblíbeným tématem českých politiků. Zatímco řada z nich skutečnost, že zde vepřín stále je, silně kritizovala, někteří podobně jako Babiš v minulosti polemikou nad skutečným významem tábora tvrdili, že přímo o koncentrační tábor nešlo.
„Myslím, že ten věcný problém je opravdu poněkud složitější, než jak je trivializován. Ukazuje se, že to s tím táborem je složitější. Že to byl původně pracovní tábor pro ty, kteří odmítali pracovat. Zdaleka ne jen romský. Není to opravdu koncentrační tábor v tom slova smyslu, jak každý z nás podvědomě rozumí slovu koncentrační tábor a vidí Osvětim, Buchenwald a tyto věci,“ prohlásil Václav Klaus v rozhovoru pro Lidové noviny v květnu 2005.
Tomio Okamura byl podle svého zvyku o něco ostřejší. „Pokud jde o Lety, bude dobře si ujasnit, co tu chceme budovat. Mýtus o romském koncentráku je podle dostupných informací lež. Byl tu pracovní tábor pro osoby, které se vyhýbaly řádné práci, včetně Čechů a Němců z protektorátu. Internováni nebyli na základě etnika, ale cikánského způsobu života, to znamená, že pracující Romové tu nebyli,“ řekl před dvěma lety pro Parlamentní listy Okamura. „Oběti v táboře rozhodně nebyly oběti jakéhokoli holokaustu. Naopak srovnávání je neúctou ke skutečným obětem holokaustu, ať už Romů nebo Židů.“
Koncentrační tábor nezpochybňuje ani Zeman
„Samozřejmě se tam odehrála celá řada tragických věcí. Rozumím-li ale tomu, tak oběti toho tábora byly primárně spojené s epidemií skvrnitého tyfu, a nikoli s tím, co bývá tradičně chápáno jako oběť koncentračního tábora,“ mínil před více než 10 lety v rozhovoru Klaus. „Aspoň v tom, co se každé dítě učí ve škole. Samozřejmě, že je třeba patřičnou pietu tomuto místu zvolit. Pokud tomu rozumím, jistá forma piety byla zvolena vládou před deseti lety a pak ještě vláda Miloše Zemana zvolila nějaké doplnění.“
Právě Miloš Zeman se tehdy možná překvapivě proti podobným výrokům postavil. „Kdyby to byl pracovní tábor, tak by jeho vězni neskončili v Osvětimi,“ prohlásil tehdy na toto téma prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Proti Okamurovým výrokům tehdy ostře vystoupil jak ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, premiér Bohuslav Sobotka nebo Miroslav Kalousek.
Podobně ostré reakce nyní sklízí předseda hnutí ANO a stále ještě ministr financí Andrej Babiš. „Byly doby, kdy všichni Romové pracovali. To co píší v novinách, ti blbečci, že tábor v Letech byl koncentrák, to je lež, byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam,“ zpochybnil ve Vansdorfu v debatě s občany na Šluknovsku. Pod palbou a výzvou k rezignaci se ocitl nejen ze strany opozice, i koaliční ČSSD včetně premiéra Sobotky ho vyzývá, aby se seznámil s historií a na místo bývalého koncentračního tábora se jel podívat.
Koncentrační tábor Lety byl v roce 1940 nejprve skutečně otevřen jako tábor pracovní, o dva roky později šlo už o sběrný a později téhož roku už šlo o tábor pro Romy. Během roku jím prošlo více než 1300 Romů, více než 500 bylo převezeno do Osvětimi a přes 300 jich zde bylo zabito. Po válce se jich vrátilo necelých 600. Pietní místo je zde od roku 2010.