Babišův matrix: letošní vzestupy a pády hnutí ANO

Od Kleslové k Válkové

Babišův matrix: letošní vzestupy a pády hnutí ANONOVÉ 1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Tři kandidáti na pražského primátora. Ministryně spravedlnosti, která měla nakročeno z vlády. Ministr obrany, který se vymezil vůči NATO. A ministr dopravy, který po sérii problémů vládu sám opustil. Nejen tyto problémy má letos za sebou hnutí ANO a jeho předseda, vicepremiér Andrej Babiš. Jejich přehled uvádí seriál deníku ECHO24.cz věnovaný potížím sněmovních stran a hnutí.

Vede ho charismatický lídr a vpřed ho pohánějí preference voličů i vydařený marketing. Přesto má hnutí ANO za letošek na kontě tolik problémů, že by to stačilo na rozložení některé ze zavedených stran. Ministři bojují se svými resorty a Andrej Babiš zápasí s koaličními partnery, opozicí i chybami vlastní personalistiky.

Snaží se budovat si image lidumila a spasitele, který dá konečně dohromady zemi, jež je po 25 letech polistopadových vlád v rozkladu. Ovládá ji matrix a daří se tu hlavně karuselovým obchodům. Pak ale přijde nějaký nepříjemný útok, třeba kvůli jím vlastněným médiím, a Babiš ztratí zábrany.

„Šnajdroid Němeček by měl urychleně nastoupit protialkoholickou a psychiatrickou léčbu,“ vzkáže pak třeba ministrovi zdravotnictví Svatopluku Němečkovi (ČSSD). Jindy se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) zase hádají, kdo je větší podrazák a kdo populista.

Čtěte také: Babiš: Sobotka je podrazák. Premiér: Babiš je populista

Ale není divu, že předsedovi ANO tu a tam selžou nervy. Kdykoli má jeho hnutí nějaké problémy, je u toho vždy i jeho jméno. A i když je podle průzkumů nejpopulárnějším politikem v zemi, má za sebou řadu obtížných chvil. Kiksem roku byl pro Babišovo hnutí zřejmě příběh hledání lídra kandidátky pro pražské komunální volby.

Hádej, kdo povede Prahu

Nejdřív tu je idylický začátek. Babiš v únoru hlásí, že se na kandidatuře domluvil s exprimátorem Janem Kaslem a že právě jeho bude doporučovat svému hnutí jako jedničku pro Prahu. Kasl vedl Prahu v letech 1998 až 2002. Tedy tak dávno, aby si ho lidé ještě pamatovali, ale zároveň aby stihli zapomenout na to, jestli měl nějaké chyby. Pro šéfa ANO je tu ještě bod navíc, protože Kasla chtělo v Praze do týmu hnutí Starostů a nezávislých, ale on dal přednost Babišovi.

Během jara se ale z idyly stihne stát noční můra. Vyvolený šéfa ANO je na ostří nože s pražskou šéfkou hnutí Radmilou Kleslovou. Spor přerůstá v otevřenou mediální válku a soutěž o to, komu dá Babiš přednost. V květnu přijde verdikt – pražskou kandidátku nepovede ani Kasl, ale ani Kleslová.

Čtěte také: Tvář pro politický jogurt aneb Námluvy Kasla s Babišem

Přicházejí měsíce hledání. A měsíce tápání. Rojí se další jména, která by mohla klíčové místo obsadit. Šéf Obecního domu Vlastimil Ježek, ředitel ZOO Praha Miroslav Bobek nebo žena zesnulého architekta Eliška Kaplicky. Babiš vyvrací, že by jedničkou mohla být náměstkyně na ministerstvu vnitra Adriana Krnáčová, aby potom veřejnosti k všeobecnému překvapní na konci července představil neznámou podnikatelku Martinu Schopperovou.

Schopperová akcentuje, že celý život žila v Praze a jak městu rozumí. Od začátku se ale objevují pochybnosti, zda není prodlouženou rukou pražského politického podnikatele Romana Janouška. Po pár dnech Schopperová vyklízí pole – oficiálně z rodinných důvodů. A místo jedničky ANO pro Prahu připadne Slovence Adrianě Krnáčové. Ano, té náměstkyni z vnitra, u které to Babiš jen pár týdnů předtím vyvracel. Po peripetiích přichází ale přeci jen úspěch a Krnáčová přebírá primátorský řetěz.

Čtěte také: Babiš posílá do boje o post primátora neznámou podnikatelku

Babiš se zbavil Schopperové. Vadilo mu napojení na kmotry

Koalice v Praze je podepsána, primátorkou bude Krnáčová

Ministři v nesnázích

Letošek byl obtížný také pro několik Babišových ministrů. Řadu lapsů má za sebou šéfka resortu spravedlnosti Helena Válková (za ANO). Do úzkých se dostala výrokem, že se Čechům za protektorátu zas tolik nedělo, který zmínila v rozhovoru pro deník ECHO24.cz krátce po jeho březnovém startu. Do toho se jí nevyvedly vztahy s náměstky.

Čtěte také: Kdyby byl Babiš agent, mrzelo by ji to. Ministryní by Válková zůstala

Válkovou za výrok o protektorátu tepala opozice ve sněmovně

„Dívčí válku“ mezi ní a Hanou Marvanovou musel řešit Babiš tak, že se s advokátkou rozloučil. Náměstek Pavel Štern šel svoji ministryni rovnou udat na policii kvůli tomu, že chtěla znát podrobnosti o tendru na náramky pro domácí vězení. A kromě toho si také znepřátelila Vězeňskou službu ČR postupem, kterým odvolala jejího šéfa Petra Dohnala. Aby toho nebylo málo, ostrý spor vznikl mezi ní a vedením státního zastupitelství kvůli tomu, jak chce navýšit ministerské pravomoci vůči žalobcům. I když budoucnost Válkové řešil i Babiš se Sobotkou, pozici zatím uhájila.

Čtěte také: Sobotka: Ještě jedno zaváhání a Válková končí

Kdo se naopak z vlády poroučel, je teď už bývalý ministr dopravy Antonín Prachař (ANO). Babiš si nejdřív na konci minulého roku liboval, jak v šéfovi dopravní firmy získal úspěšného profesionála. Aby v průběhu měsíců zjistil, že Prachař neumí sestavit funkční vedení Ředitelství silnic a dálnic, problémy mu dělá tendr na mýto i rozběhnutí nové výstavby. Neúspěšný ministr přesto zkusil na podzim ještě kandidovat v senátních volbách, ale pohořel.

Čtětě také: Ministr dopravy Prachař končí, nahradit ho má šéf Skansky

Babiš se zbavil Prachaře. Kdo další je na řadě?

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) zadělal dokonce na mezinárodní skandál. To když v květnu prohlásil, jaký by měl problém s pobytem vojsk NATO na českém území. „U nás pobyt jakýchkoli cizích jednotek trvalý je prostě nějakým způsobem problém pořád. Patřím ke generaci, která tady zažívala těch 80 tisíc dočasně umístěných sovětských vojáků v době normalizace a pořád ještě je to trochu psychologický problém,“ zmínil Stropnický. Před poslanci ale z výroku vycouval a zdůraznil, že Česko je podle něj připravené závazky vyplývající ze členství v NATO plnit.

Kromě toho má za sebou Stropnický i jeden humornější problém. Dostavil se ve chvíli, kdy komerční televize promítla jeden z nových dílů kriminálky, ve kterém si zahrál už za doby svého ministrování. A ve kterém – jako policista – nařizuje tvrdý postup vůči armádním veteránům z mise v Afghánistánu.

Čtěte také: Stropnickému poslanci vyčetli roli ruského důstojníka v 'Boji o Moskvu'

Stropnický prý poplival vojáky. Poslanci řeší Kriminálku Anděl

Živočišná Laura, která nezabrala

Několik problémů si ANO zažilo i v době podzimních komunálních a senátních voleb. Například psycholožka Laura Janáčková zkusila v kampani zabodovat billboardem v negližé a sloganem „Láska, sex a politika“. Inspirovala se přitom pózou hlavní hrdinky seriálu Sex ve městě. Ale ani svůdný pohled zřejmě nezvládl zvrátit pochybnosti, které se vyrojily ohledně jejího vzdělání a praxe a do Senátu se nakonec nedostala.

Čtěte také: Kandidátka ANO kopíruje Sex ve městě. Pózuje v negližé

Janáčková: 'Pryč s pícháním na ulici', 'Erekce na pojišťovnu'

Špína kolem Janáčkové. Slibovala erekci, teď hájí své vzdělání

To podnikatelka Patricie Pražáková pronikla do zastupitelstva Prahy 6 úspěšně. Ale i když je tu ANO součástí koalice, nedostala se Pražáková ani do rady městské části, natož aby ji vedla jako starostka. Její pozici zřejmě nalomily informace o jejích stavebnických aktivitách na Břevnově. Například to, jak při stavebních úpravách své vily nechala strhnout konstrukci původního domu, i když jí to zákon nedovoloval. Nařízenou pokutu 50 tisíc (hrozilo jí až půl milionu) po volbách nicméně zaplatila.

Čtěte také: Lídryni ANO čeká až půlmilionová pokuta. Kvůli vile

Jednička ANO zaplatila za zbouranou vilu pokutu 50 tisíc

Našly se i příběhy s tragickým koncem, u kterých je ale spojitost s politikou minimální. Jako ten, ve kterém opilý místopředseda táborské buňky ANO Aleš Lachout za volantem v opilosti srazil a zabil starší ženu.

Čtěte také: Opilý politik ANO zabil autem ženu. Hnutí ho vyloučí

Politik ANO, který zabíjel svým vozem, nabízí svlečené dívky

Přes všechny problémy hnutí i svých ministrů Andrej Babiš nicméně ustál letošní rok jako vicepremiér vlády a šéf ANO. I se střetem zájmů, který má a za který ho kromě domácí opozice kárala také členka výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Ingeborg Grässleová. Když mu premiér Sobotka poradil, ať své podnikání raději prodá, Babiš mu důrazně vysvětlil, že Agrofert prodávat nebude.

Čtěte také: Babiš vzkázal Sobotkovi: Buď mě odvolejte, nebo změňte koalici

Dotace Babišovi? Africkému státu už bychom pomoc stopli

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz