1 Registrace DPH

Dlouhý se opřel do Finanční správy: Podnikatelé nejsou zločinci

, NOVÉ

Témata: , ,

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý se nebývale ostře pustil do Finanční správy, která sužuje svými požadavky podnikatele, kteří se hlásí k registraci jako plátci DPH. Podle Dlouhého je nepřijatelné, aby podnikatelé byli v očích Finanční správy viděni jako zločinci, napsal na blogu iDnes.

„Považuji za nepřijatelné, aby podnikatelé představovali v očích daňových úředníků a priori zločince. Výroky generálního ředitele Finanční správy Martina Janečka z minulých dnů tomu ale bohužel nasvědčují,“ opřel se Dlouhý do úřadu spadajícího pod Babišovo ministerstvo vnitra. Přitom Dlouhý v době, kdy jsou podnikatelé vystavováni nebývalému byrokratickému tlaku z dílny Babišova ministerstva financí, se dosud podnikatelů a živnostníků příliš hlasitě nezastával.

Martin Janeček se v minulých dnech nechal slyšet na serveru iHned.cz, že stále existuje prostor pro zpřísňování kontrol, protože se je prý podnikatelé snaží obcházet. „Rozhodně ale není pravda, že zpřísnění registrací nařídil přímo Andrej Babiš. Jsou to mediální fámy. Pan ministr s tím nemá nic společného. Ten nápad vzešel ode mě. Takže ať kopou do mě, já si za tím stojím. Andrej Babiš nás teď naopak na základě článků v médiích kontroluje, jestli podnikatelům nezpůsobujeme příliš velké komplikace,“ uvedl 16. února pro iHned Janeček k roli Andreje Babiše v nových byrokratických postupech.

„Podnikatelé hlásící se k dobrovolné registraci k DPH soudě podle výroků pana ředitele se totiž stali lovnou zvěří – dokazují to požadavky berních úřadů, které v některých případech žádají po podnikatelích nejen smlouvy a informace o účetnictví, ale třeba i veškerou komunikaci s obchodními partnery,“ vytýká dále opatření Finanční správě Vladimír Dlouhý, někdejší ministr a kandidát na prezidenta republiky.

Podle něj není možné, aby fakt, že správa není schopna zakročit proti podvodníkům, umožňoval šikanu těch čestných. „V případě podvodných firem musí začít konat i orgány činné v trestním řízení,“ míní Dlouhý. „Hospodářská komora plně respektuje postih pro podvodníky, nikoliv už však způsob, jakým jsou v této době postiženi podnikatelé bez rozdílu.“

Dlouhý i Hospodářská komora oceňuje snahu Janečka dále zlepšovat komunikaci s podnikateli. „Za HK ČR bych v oblasti ulehčení podnikatelům v jejich činnosti mohl finanční správě navrhnout například pružnější vracení odpočtů na DPH, shovívavý přístup k podávání kontrolních hlášení, když je v legislativním procesu návrh na pardonování sankcí, anebo aby s maximální vstřícností umožnili podnikatelům technicky testovat EET, tedy bude-li tato nová povinnost uzákoněna,“ napsal ironicky Dlouhý. „Chci zdůraznit, že Hospodářská komora je připravena Generálnímu finančnímu ředitelství poskytnout jakoukoliv podporu či spolupráci při tvorbě vlídnějšího berního prostředí pro české podnikatele.“

Čtěte také: ‚Kontrolní hlášení dělá ze všech plátců DPH udavače‘

Kontrolní hlášení míří hlavně na živnostníky. Před podvody je ale neochrání

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.