Putin navrhuje na jihovýchodě Ukrajiny nový stát

Krize na Ukrajině

Putin navrhuje na jihovýchodě Ukrajiny nový státNOVÉ 1
Svět

Echo24

Podpora, kterou Západ poskytuje ukrajinské armádě na východě Ukrajiny, odporuje podle Vladimira Putina demokratickým hodnotám. Ruský prezident také prohlásil, že ukončení konfliktu závisí na Kyjevu, proto nedokáže říci, kdy krize skončí. V rozhovoru s ruskými novináři se šéf Kremlu zmínil i o možnosti vytvoření nového státu na jihovýchodě Ukrajiny.

,,V čem spočívají takzvané evropské hodnoty?" ptal se Putin v televizním rozhovoru. ,,Podpora státního převratu (na Ukrajině), uchopení moci se zbraněmi v ruce a potlačování těch, kteří nesouhlasí, za pomoci ozbrojených sil - co to je? Moderní evropské hodnoty? Zdá se, že našim kolegům je třeba připomenout jejich vlastní ideály," prohlásil.

Za těchto okolností, kdy jsou bombardovány a ostřelovány města a vsi na ruskojazyčném východě Ukrajiny, by bylo podle Putina naivní předpokládat, že tamní domobrana (povstalci) složí zbraně. A ani Rusko prý nemůže zůstat stranou. 

,,Měli bychom okamžitě začít vážně debatovat (...) o otázkách týkajících se politické organizace společnosti a vytvoření státu pro jihovýchodní Ukrajinu, aby ochránil legitimní zájmy tamních obyvatel," řekl ruský prezident podle agentury AFP.

Čtěte také: Putin: Dovoluju si připomenout, že jsme jadernou mocností

Ukrajinská krize propukla loni v listopadu spolu s kyjevskými protesty proti rozhodnutí tehdejšího prorusky orientovaného prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče nepodepsat dohodu s Evropskou unií. Demonstrace přerostly ve srážky a pouliční boje, které vyvrcholily v únoru Janukovyčovým svržením a útěkem do Ruska.

V březnu Rusko anektovalo Krym a v dubnu na ruskojazyčném východě Ukrajiny propuklo proruské povstání proti novému, prozápadnímu režimu. Kyjev obviňuje Moskvu, že povstalci jednají na její příkaz a že do bojů se zapojili i ruští vojáci, aby vytvořili nárazníkový stát mezi Ruskem a anektovaným Krymem.

Čtěte také: Tři čtvrtiny Čechů by volily Putina, tvrdí Rusové